Orta qrupda nitqin inkişafı üçün təhsil fəaliyyətlərinin xülasəsi. Rus xalq nağılının oxunması “Balaca tülkü və boz qurd. Dərsin xülasəsi “Tülkü bacı və boz qurd” Nağıl əsasında tülkü və canavar dərsi

27.06.2020
Nadir gəlinlər qayınanası ilə bərabər və mehriban münasibətdə olduqları ilə öyünə bilər. Adətən tam əksi olur

Ədəbi oxu üzrə dərsin xülasəsi

Fəsil: Nağıllar.

Mövzu: Rus xalq nağılları. "Tülkü - bacı və canavar."

Dərsin məqsədi:"Rus xalq nağılları" mövzusunda tələbələrin biliklərini sistemləşdirmək; personajların xarakterini, hərəkətlərini, əhval-ruhiyyəsini qiymətləndirməyi öyrənin.

Planlaşdırılan nəticə:şagirdlərin nağıllar haqqında biliklərinin sistemləşdirilməsi; qəhrəmanları öz hərəkətləri ilə qiymətləndirmək bacarığı.

Şəxsi:

- müstəqilliyin inkişafı;

Əməkdaşlıq bacarıqlarının inkişafı.

Mövzu:

Şifahi nitqin inkişafı; obrazlı və məntiqi təfəkkür, artikulyasiya aparatı;

təhlil etmək və ümumiləşdirmək bacarığı

Metamövzu:

Şəxsi UUD:

Təhsil motivasiyasının, adekvat özünə hörmətin, öyrənmənin mənasını dərk etmənin və gələcək nəticələr üçün şəxsi məsuliyyətin formalaşdırılması; sinifdə öz mövqeyini açıq şəkildə ifadə etmək istəyi.

Tənzimləyici UUD:

Modelə uyğun hərəkətlər etmək bacarığının formalaşdırılması; prosesin və fəaliyyətin nəticəsinin qiymətləndirilməsi.

Koqnitiv UUD:

Əsas xüsusiyyətlərin müəyyən edilməsi əsasında konsepsiyanın ümumiləşdirilməsi; semantik oxunuşun həyata keçirilməsi; mətndən lazımi məlumatı axtarmaq və seçmək; oxunan mətn əsasında təklif olunan diaqramların doldurulması; iki məlumat mənbəyi ilə işləmək

Ünsiyyətli UUD:

Müəllimi, sinif yoldaşını eşitmək və dinləmək bacarığının formalaşdırılması; şifahi dialoq aparmaq; rol oxumaq; öyrənmə problemlərini həll etmək üçün başqaları ilə əməkdaşlıq etmək; özünü və digər tələbələrin işini adekvat qiymətləndirmək.

Dərsin məqsədləri:

    təhsil və məlumat bacarıqlarının formalaşdırılması (mətnlə, cədvəllərlə işləmək, əsas, vacib olanı tapmaq bacarığı); personajları hərəkətləri və nitq nümunələri ilə qiymətləndirməyi öyrənin

    ünsiyyət bacarıqlarının inkişafı (ünsiyyət qurmaq, bir-biri ilə qarşılıqlı əlaqə qurmaq bacarığı);

    öz xalqının mədəniyyətinin mənşəyinə hörmət bəsləmək; bədii əsərin məzmununun təhlili yolu ilə əxlaq;

Dərsin əsas anlayışları: nağıl, xarakter, klaster.

Avadanlıq: dərs kitabı " Ədəbi oxu", siqnallar, cədvəllər olan kartlar, heyvan şəkilləri, proyektor, kompüter,

I . Fəaliyyət üçün öz müqəddəratını təyinetməöyrənmə tapşırığı təyin etmək.

(Təşkilat vaxtı)

Məqsəd: tələbələrin şəxsi əhəmiyyətli səviyyədə fəaliyyətə daxil edilməsi; sual şəklində dərsin mövzusunu və məqsədini söyləmək.

Metodlar: mövzuya aparan dialoq.

Zəng yenidən çalındı.

Biz dərsimizə başlayırıq.

Sinifdə maraqlı uşaqlar

Dünyadakı hər şeyi bilmək istəyirlər.

İLƏ Sabahınız xeyir!

Gün başladı.

İlk növbədə tənbəlliyi uzaqlaşdırırıq.

Dərsdə cansıxıcı olmayın

Bu gün dərsdə biz nəinki yeni bir işlə tanış olacağıq, həm də nağılların təsnifatını xatırlayacağıq, həm də zənginləşdirmə üzərində işləyəcəyik. lüğət. Dərs boyu siz sadəcə dinləyici deyil, diqqətli, düşüncəli oxucu və tədqiqatçı olacaqsınız.

Diqqətli oxucu olmaq nə deməkdir?

II . Biliklərin yenilənməsi.

Məqsəd: şagirdlərin nağılların təsnifatı haqqında biliklərini möhkəmləndirmək.

Metod: dialoq.

Məhsuldar vəzifə: dövrə əlavəsi

Motivasiya texnikası: bulmacalar.

Budur sizə tanış olan əsərlər üçün illüstrasiyalar. Onlar ədəbiyyatın hansı janrına aiddir?

Nağıl ədəbiyyatın digər janrlarından nə ilə fərqlənir?

Baxın, bütün nağılları hansı iki böyük qrupa bölmək olar?

Xalq nağıllarını adlandırın.

Təklif olunan diaqramı tamamlayın.

Nağıllar soruşur:

İndi siz, dostlar, bizi tanıyın!

1. Və yol uzaqdır,

Və səbət asan deyil.

Ağac kötüyünün üstündə oturmaq istərdim,

Piroq yemək istərdim...

2.Meşənin yaxınlığında, kənarında,
Onlardan üçü daxmada yaşayır.
Üç stul və üç fincan var,
Üç çarpayı, üç yastıq.
İpucu olmadan təxmin edin
Bu nağılın qəhrəmanları kimlərdir?

3. Nə çay var, nə də gölməçə.

Su haradan ala bilərəm?

Çox dadlı su

Bir dırnaq çuxurunda!...

4. Döyülmüş və döyülmüşdür

Burnunuzla boşqabda -

Heç nə udmadı

Və o, burnu ilə qaldı.

Düşünün ki, hansı nağıl "əlavə" olacaq və niyə?

Bunların hamısı nağıldır.

Bir nağılda həmişə qeyri-adi və sehrli hər şey var, heyvanlar, quşlar və danışa bilən və geyinə bilən əşyalar var. Burada müxtəlif sehrli şeylər də var: uçan xalça, sehrli güzgü, öz-özünə yığılan süfrə və s. Nağıllarda qeyri-adi varlıqlar var: Baba Yaga, gnomes, Koschey the Immortal və s.

- “Doktor Aybolit”, “Çar Saltanın nağılı”

- "Şalgam", "Kolobok", "Pişik, Tülkü və Xoruz".

Heyvanlar haqqında nağıllar, gündəlik nağıllar və sehrli olanlar.

"Maşa və Ayı"

"Üç ayı"

"Bacı Alyonushka və qardaş İvanuşka"

"Tülkü və Turna"

"Bacı Alyonushka və qardaş İvanuşka", çünki bu nağıl, qalanları isə heyvanlar haqqındadır.

III . "Yeni biliklərin kəşfi"

Metodlar: dialoq, cüt iş.

Motivasiya texnikası: viktorina, “sehrli qutu”, aktyorların ifasında nağıl dinləmək.

-Rebusu təxmin edin və danışacağımız nağıl qəhrəmanının adını öyrənəcəksiniz. Tülkü ən çox biridir məşhur qəhrəmanlar Rus xalq nağılları.

Gəlin kiçik bir viktorina edək. İpucu: bütün nağıllarda əsas xarakter- tülkü.

1) Kiçik tülkü bacısı gəlir.

Pəncərəni döydü və soruşdu: Terem-teremok! Köşkdə kim yaşayır?

2) O, sobadan onlara dedi: Mən bayıra tullanan kimi, tullanan kimi qırıntılar arxa küçələrə gedəcək! İtlər qorxdular və qaçdılar!

3) Tülkü çardağa çıxıb balın yarısını yedi. Yenə qayıtdı və uzandı və ayı ondan soruşdu: xaç atası, xaç ananızın adı nə idi?

4) Onu içəri buraxdılar. Tülkü skamyada uzandı, quyruğu skamyanın altında, çəngəl isə sobanın altında.

5) Dovşan tülküyə tərəf qaçdı. Və ayı və canavar harada gizlənəcəklərini düşünməyə başladılar.

Ayı deyir: Mən şam ağacına dırmaşacağam.

Mən nə etməliyəm? – canavar soruşur. Məni gizlət, Mixaylo İvanoviç, bir yerdə! Ayı canavarı quru yarpaqlarla örtüb şam ağacına qalxdı.

6) Tülkü bütün səpələnmiş balıqları bir yığın halına yığdı, yolda oturdu və özü üçün yeyir. Boz Qurd onun yanına gəlir.

İndi siz başqa bir nağılla tanış olacaqsınız, onun qəhrəmanları tülkü və canavar olacaq. Bu, "Balaca tülkü və canavar" rus xalq nağılıdır.

Ancaq əvvəlcə söz ehtiyatı üçün istiləşmə edək.

Lüğət istiləşməsi:

birgə hiss hissi

hisssiz

Sözləri necə başa düşürsən: "qıvrılmaq"?

Lüğətdə sözlərin mənalarını tapın: SMART, TEMPOVE TIME, EASY, HOLE, ROCKER, REVENTIVE.

Bütün bu sözləri sehrli qutumuza qoyacağıq.

İndi isə gözəl aktrisa T.Peltserin ifasında bu nağılın birinci hissəsini dinləyəcəyik.

Bu tülküdür.

"Teremok"

"Zayushkinanın daxması"

"Tülkü və Ayı"

"Yuvarlanan sancaqlı tülkü"

"Kotofey İvanoviç"

"Tülkü və canavar bacı"

Sıxın, dizlərinizi bükün, başınızı sıx basın.

IV . İlkin konsolidasiya.

Hədəf:

Metodlar: frontal iş.

Nina Jukova
Nitqin inkişafı üzrə GCD-nin xülasəsi orta qrup. Rus dili oxumaq Xalq nağılı"Kiçik tülkü bacısı və Boz canavar»

Hədəf: Təqdim edin Rus xalq nağılı«» , qəhrəmanların hərəkətlərini qiymətləndirməyə kömək edin, əsərdən bir parçanı dramatikləşdirin, qurmağı öyrədin uzadılmış bəyanatlar;

Proqram tapşırıqları:

Tam cümlələrlə mətn əsasında suallara cavab vermək bacarığını inkişaf etdirməyə davam edin.

Əxlaqi tərbiyə edin keyfiyyət: başqa insanlara qarşı hörmət, xeyirxahlıq, dürüstlük.

Təhsilin inteqrasiyası bölgələr: Nitq inkişaf», "Koqnitiv inkişaf» , "Sosial-Kommunikativ inkişaf» .

İlkin iş: Heyvanlar haqqında nağıl və hekayələr oxumaq, rəsmlərə baxır "Kim harada yaşayır", vəhşi və ev heyvanları haqqında kitablar, didaktik oyunlar "Kim qışqırır", "Kim itkin", heyvanlar haqqında modelləşdirmə və rəsm çəkmək, şeir əzbərləmək.

Avadanlıq: üçün illüstrasiyalar nağıl: "Tülkü balığı yeyir", "Tülkü gedir canavar» , "Tülkü balıqları arabaya atır", "Tülkü öyrədir canavar balıq ovu» ; boyayıcı illüstrasiya harada canavar tülkü aparır, rəngli karandaşlar, M. tərəfindən redaktə edilən nağıl. Bulatova; üçün illüstrasiyalar nağıllar"Kolobok", "Zayushkinanın daxması", "şalgam", "Teremok", "Toyuq Ryaba".

Təşkil edilmiş təhsil fəaliyyətinin gedişi.

I. Motivasiya və həvəsləndirici mərhələ.

pedaqoq: Uşaqlar, o, bizə qonaq gəldi canavar və bir hekayə danışmaq istəyir, onun başına gələn və o, quyruqsuz qaldı.

II. Təşkilati və axtarış mərhələsi.

pedaqoq: Ancaq əvvəlcə nəyi xatırlayaq nağıllar və şeirlər oxuyuruq.

Uşaqlar siyahı nə xatırlayırlar.

pedaqoq: İndi boynumuzu qızdıraq.

Nəfəs alma məşqi: “Nənə Marusya üçün muncuq alıb”

pedaqoq: Bu dil bükülməsi nəfəs verərkən tələffüz edilməlidir. Burnumuzla nəfəs alırıq və nəfəs alarkən danışırıq!

Uşaqlar müəllimdən sonra təkrar edirlər.

pedaqoq: Uşaqlar, indi mən sizə əsərlərdən parçalar oxuyacağam və bunun nə olduğunu ilk sözlərdən mənə deyə bilərsiniz. nağıl, şeir və ya hekayə.

Bir vaxtlar bir baba və bir qadın yaşayırdı və onların Ryaba adlı toyuqları var idi.

Uşaqlar: Nağıl

Tanyamız yüksək səslə ağlayır. Topu çaya atdı.

Uşaqlar: Şeir

Qış gəldi. İlk qar yağdı.

Uşaqlar: Hekayə

pedaqoq: Bu gün haqqında danışacağıq nağıllar. Uşaqlar, sevirsiniz nağıllar? Hansı bildiyiniz nağıllar? İndi görüm, təxmin edə bilərsənmi? nağılşəkildən və onun personajlarını adlandırın (şəkilləri göstər)

pedaqoq: Uşaqlar, siz çox gözəlsiniz! Təbii ki, çoxdur insanlar haqqında nağıllar, sehr haqqında, heyvanlar haqqında. Bu gün oxuyacağıq nağıl, və tapmacaları təxmin etməklə kimlər haqqında məlumat əldə edəcəksiniz.

pedaqoq: Hiyləgər fırıldaq, qırmızı baş,

Tüklü quyruq gözəldir, adı isə...

Uşaqlar: tülkü

pedaqoq: Soyuq qışda meşədə gəzən, qəzəbli, ac.

Uşaqlar: canavar

pedaqoq: Qəhrəmanlar kimlərdir? nağıllar?

Uşaqlar: Tülkü və canavar.

pedaqoq: Belə ki, nağıl indi sizə oxuyacağım şey "adlanır Tülkü - bacı və boz canavar(nağıl oxumaq) .

Haqqında suallar nağıl:

pedaqoq: Bəyəndinizmi nağıl?

pedaqoq: Bunun nə adlandığını kim xatırlayır?

pedaqoq: Tülkünün xasiyyəti nədir?

Uşaqlar: hiyləgər, hiyləgər, hiyləgər

pedaqoq: Hansı nağıl canavar?

Uşaqlar: ac, mehriban, güvənən

pedaqoq: Mənə deyin tülkü sizə balıq tutmağı necə məsləhət gördü?

pedaqoq: Tülkü niyə aldatdı canavar?

pedaqoq: Tülkü düzgün etdi?

Uşaqlar: Xeyr, başqa insanlara hörmət etmək və onlarla mehriban davranmaq lazımdır, xüsusən də tülkü və canavar dost idi.

pedaqoq: Aksiya ilin hansı vaxtında baş verir? nağıllar? Bunu necə başa düşdün? Hansı sözlərlə?

Uşaqlar: Soyuq və şaxtalı.

pedaqoq: Şaxtadan qorxursan?

pedaqoq: O zaman səninlə oynayaq.

Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi: “Mən dondan qorxmuram”

Mən dondan qorxmuram

Onunla yaxın dost olacağam.

Şaxta mənə gələcək

Yanaqlarınıza toxunun, burnunuza toxunun

Beləliklə, əsnəməməlisiniz

Çoxlu atlama və atlama.

pedaqoq: Uşaqlar, yaxşı xatırlayırsınız nağıl? Bunun necə bitdiyini xatırlayaq? İndi sizə xatırladacağam. Nağıl oxumaq.

tülkü dedi? Ona nə lazımdır canavar cavab verdi? İndi bu parçanı səhnələşdirək. Budur bizim iştirakçılarımız.

pedaqoq:

Tülkü minir canavar.

Uşaqlar: biri digərindən yapışır və cümlələr qurur.

Tülkü: Döyülən məğlub olmayanı gətirir.

canavar: Mənə nə deyirsən, balaca tülkü?

Tülkü: Döyülən şanslıdır!

canavar: Bəli doğru.

pedaqoq: Anladım canavar tülkü dəliyə, o, atladı, gizləndi və özü də canavar...Nə?

Tamaşaçılar: Gülür - gülür.

pedaqoq: İfanı bəyəndinizmi? Gəlin sənətçilərimizi alqışlayaq.

pedaqoq: İndi uşaqlar, növbəti tapşırığı yerinə yetirək. Masalarınızda rəngləmə kitabları, şəkillər var canavar tülkü aparır, lakin yol boyu rənglərini itirdilər. Gəlin onları bəzəyirik. Gəlin qələmlər götürək.

(Müstəqil iş uşaqlar.)

III. Refleksiv - düzəldici mərhələ.

pedaqoq: Bu gün nə etdik? Nə xoşunuza gəldi? Misal üçün nağıllara inanırıq ki, insan dostları incitməməlidir. Ona görə də oxuyuruq nağıllar hansı hərəkətlərin yaxşı, hansının pis olduğunu daha yaxşı bilmək üçün. Bələdiyyə büdcəli məktəbəqədər təhsil müəssisəsi Təhsil müəssisəsi Kompensasiya tipli "Cheburashka", Korolev. CONSPECT Direct.

"Tülkü və canavar bacı" nağılını oxumaq üzrə dərsin xülasəsi Davamlı işlərin təşkili təhsil fəaliyyəti orta qrupdakı uşaqlar

4-cü sinif

2 kupe, 1 seçim

Mövzu: “Rus xalq nağılı “Tülkü və canavar”.”

Məqsəd: nağılın məzmununu başa düşməyi təşviq etmək, inkişaf etdirmək şifahi nitq teatr fəaliyyəti prosesində.

Tapşırıqlar:

    kuklalarla hərəkətlər prosesində oxunan nağılın məzmunu haqqında bilikləri açmaq.

    xüsusi məşqlər prosesində düzgün yaddaş, diqqət, düşüncə, nitq.

    yetişdirmək əxlaqi keyfiyyətlərşəxsiyyət.

Avadanlıqlar: təqdimat, ekran, kukla tamaşası, barmaq kuklaları, kitab, şəkillər, maskalar, işarələr, musiqi, sirrli qutu, balıq ilə şəkil.

Dərslər zamanı.

1. Təşkilati məqam.

Salam uşaqlar. - Salam.

Gəlin tanış olaq.

Mənim adım [Nadejda Gennadievna.]

(müəllimin adı olan lövhə)

Mənə de görüm, sənin adın nədir? [Adın nədir?]

(uşaqlar adlarını çağırır)

İndi [dərsimiz olacaq dərsdənkənar oxu].

Təkrar et, [Vika]. - Sinifdənkənar oxu dərsi.

Sağ.

(Slayd 2.)

Oxuyun. - Sinifdənkənar oxu dərsi.

Dərsdə biz:

şəkillərlə işləmək, oynamaq].

suallara cavab ver,

şəkillərlə işləmək,

oynamaq.

(Slayd 3.)

Sağ.

Oxu, [Katya], dərsdə nə edəcəyik.

Bu gün edəcəksən

oxucular və sənətçilər.

2. Fonetik ritm elementləri ilə nitq məşqləri.

Rəssamlar çıxış edir

teatrda səhnədə. Budur bizim səhnəmiz. Bura gəl.

- [Danışacaq].

Təkrar et, [Vova]. - Danışacaq.

Sənətkarlar kimi danışaq.

Emosional və ifadəli danışın!

Təsəvvür edək ki, biz canavarıq.

Dinləmək.

S_ a_ s_a_ s_a_ tülkü

Gəlin birlikdə deyək.

S_ a_ s_a_ s_a_ tülkü

Təkrar et, [Vitya].

Dinləmək.

Meşədə Sa-so-su tülkü.

Gəlin birlikdə deyək.

Təkrarlamaq, …

İndi təsəvvür edin ki, biz tülkülərik.

Dinləmək.

S_ a_ s_a_ s_a_ tülkü

Gəlin birlikdə deyək.

S_ a_ s_a_ s_a_ tülkü

Təkrar et, [Vitya].

Dinləmək.

Meşədə Sa-so-su tülkü.

Gəlin birlikdə deyək.

Təkrarlamaq, …

Maşallah, gözəl danışdılar, əsl sənətkarlar kimi.

Otur.

3. Dərsin mövzusunu bildirin.

Dərsimizin mövzusu: “Rus xalq nağılı “Qurd və tülkü”.

(Slayd 4.)

Oxuyun.

Bu nağılı oxumusunuz? - Bəli.

Nağıl xoşunuza gəldi? - Bəli.

Bəli çox.

Nağıl qəhrəmanlarını adlandırın. - Baba, qadın, canavar,

tülkü.

4. Kuklalarla məşqlər.

Musiqi çalınır.

(Slayd 5.)

Kompüterdə “Sürpriz...” sözləri görünür.

Sürpriz haradadır? Masanın altına baxın. Bəlkə masanın altında

şkafın arxasında?

Başlıq: "Pərdə arxasında sürpriz"

Qaç, sürpriz gətir.

Uşaqlar qutunu çıxarırlar.

Qutunu masanın üstünə qoyun.

Qutu stolun üstünə qoyulur.

Onu açaq? Gəlin sürprizi görək? - Bəli.

Açmaq! Burada nə var?

Qutuda "Kukla Teatrı" yazılıb.

Uşaqlar, bunlar kukla teatrı üçün oyuncaqlardır.

Özünüz üçün bir kukla seçin və əlinizə qoyun.

Gəlin səhnəyə çıxaq.

Başımızı əyək. Bunun kimi.

Yalnız şəhadət barmağını bükün.

Gəlin növbə ilə qəhrəmanımızın adını çəkib baş əyək.

Maksim, başla, qəhrəmanının adını çək. Yay götür. - İt.

Əla. Kate.

Uşaqlar növbə ilə nağıl qəhrəmanlarının adını çəkirlər.

Qəhrəmanların əllərini birləşdirək. Dəyirmi bir rəqs olduğu ortaya çıxdı. Gəlin ətrafında fırlanaq.

"Bir" üçün barmaqlarımızı birləşdiririk, "iki" üçün onları ayırırıq.

Kukla yeritmək üçün aktyorlar kiçik hərəkət edirlər

addımlar. Əl belə hərəkət edir. Bir cəhd edin.

İndi növbə ilə ekranın arxasında gəzməyə çalışaq.

Görün necə edirəm.

(Musiqi səslənir. Müəllim məşqi göstərir və ekranın kənarında dayanır, şagirdlər isə məşqi bir-bir təkrarlayır və digər şagirdlərin məşqi yerinə yetirməsinə baxaraq yerində dururlar.)

Uşaqlar, “Qurd və tülkü” nağılının qəhrəmanları kimdə var? - Mənim varımdır.

Onları masaya qoyun və oturun.

Başqa nağılların qəhrəmanlarını sinəyə qoyun və oturun.

Yaxşı, yaxşı oynadı.

5. Kitabla iş (1 epizod). Teatr fəaliyyəti.

a) nağıl oxumaq

- [Maksim], ucadan oxu və hamını diqqətlə dinlə və izlə

kitaba əsaslanır.

Hər kəs növbə ilə nağıl oxuyur.

- Əla, yaxşı oxu.

b) suallara cavablar

- [Sualları cavablandıracağıq].

Təkrar et, [Vova]. - Suallara cavab verəcəyik.

Tülkü hara qaçdı? - Yolda.

Tülkü nə istəyirdi? - Balıq.

Kimi gördü? - baba.

Tülkü nə etdi? - Uzandı

yolda.

Nə üçün? - Aldatmaq

baba

Niyə baba tülkü götürdü? - Arvadı üçün yaxalıqda.

Baban evə balıq gətirirdi? - Yox.

Niyə? - Tülkü bütün balıqları çölə atdı

kirşə ilə.

Əla, suallara düzgün cavab verdin.

c) eskizə baxmaq və səhnələşdirmək

- [Oynayacağıq.]

Təkrar et, [Vika]. - Oynayacağıq.

Tülkü babasını görəndə gör nə etdi.

(Slayd 6.)

Tülkü kim olacaq? baba kimdir?

Bura gəl. Kukla qoyun.

Ekranın arxasına keçin.

Uşaqlar “Tülkü babasını necə aldatdı” eskizini göstərirlər.

Yaxşı, yaxşı oynadı, otur.

d) şəkillərlə işləmək

Uşaqlar, masanızda şəkillər var.

Parçaya uyğun bir şəkil seçin

hansını oxumusan.

-nin fikri ilə razısınızmı?

Üstünə yapışdırın.

6. Fizika. gözlər üçün bir an

Gəl oynayaq.

(Slayd 7.)

Gözlərinizlə tülkü izləyin.

Əla.

7. Kitabla işləmək (2-ci bölüm). Teatr fəaliyyəti.

Vika, oxu.

Diqqətlə qulaq asın, sonra edəcəyik

suallara cavab verin.

Əla.

b) suallara cavablar

Suallara cavab verəcəyik.

Yolda kimlə görüşdün? - Canavar və tülkü.

Canavar tülküdən nə soruşdu? - Balıq.

Tülkü qurda neçə balıq verdi? - Dəyməz.

Tülkü nə cavab verdi? - Özün tut.

V) barmaq teatrı

Gəl oynayaq.

Uşaqlar, masanızda oyuncaqlar var.

Bu barmaq teatrıdır.

Oyuncaqları barmaqlarınıza qoyun.

Tülkü göstər. Qurdu gizlət.

Tülkü yol boyu gedir və balıq toplayır.

Bir canavar yaxınlaşır.

Canavar deyir: “Salam, tülkü”.

Tülkü cavab verir: “Salam, canavar”.

Müəllim şagirdlərə yaxınlaşır və canavarın sözlərini deyir

d) rol oyunu

(Slayd 8.)

Müəllim uşaqlar üçün maskalar taxır. Tülkü üçün musiqi səslənir.

- [Vika], tülkü kimi səhnəyə çıx.

Nə gözəl tülkü! Tülkü xoşbəxtdir, onun çoxlu balığı var.

- [Maksim], canavar kimi səhnəyə çıx.

Musiqi canavar üçün səslənir.

Canavar acdır. Yemək axtarır.

Sən sənətkarsan, ifadəli, emosional oxu!

Yaxşı, otur.

e) şəkillərlə işləmək

-nin fikri ilə razısınızmı?

Üstünə yapışdırın.

8. Kitabla işləmək (3-cü epizod). Teatr fəaliyyəti.

a) nağıl oxumaq

Maksim, ucadan oxuyun və diqqətlə qulaq asın və hər şeyi izləyin.

b) suallara cavablar

Suallara cavab verəcəyik.

Canavar balıqları necə tutdu? - Quyruq.

Canavar harada balıq tutdu? - Çuxurda.

Budur buz dəliyi

(Slayd 9.)

Qurd hansı sözləri dedi? - Tut, tut, balıq,

böyük və kiçik!

Deyək canavar kimi.

Təkrarlamaq, …

- ..., ucadan deyin.

c) eskizin baxışı və nümayişi

Gəl oynayaq.

Uşaqlar, baxın canavar necə balıq tutur.

(Slayd 10.)

Canavar kim olacaq?

Bura gəl. Kukla qoyun.

Canavar üçün hansı sözləri söyləyəcəksən?

(uşaq sözləri unutduqda sözlərlə işarə)

Onları necə deməlisən? - Yüksək səslə.

Uşaq "Canavar balığı tutur" eskizini göstərir.

Yaxşı, otur.

d) şəkillərlə işləmək

Bu keçidə uyğun olan şəkli seçin.

Üstünə yapışdırın.

9. Kitabla iş (4,5 seriya).

a) nağıl oxumaq

Oxuyun...

b) suallara cavablar

Canavar neçə balıq tutdu? - Canavar heç bir balıq tutmadı.

Niyə canavar balıq tuta bilmədi? - Quyruğu ilə tutdu.

Balığın quyruğunda

tutula bilməz.

Balıqları necə tuturlar? - Bir çubuqla.

Canavar nə oldu? - Canavar döyüldü

quyruğu çıxdı.

Qurdun quyruğu niyə çıxdı? - Quyruq donub.

(Slayd 11.)

Tülküyə nə olub? - Xəmirlə çirklənib.

Tülkü qurda nə dedi? - Beynim sızır.

Tülkü həqiqəti söylədi? - Yox. aldatdım.

Canavar tülküyə cəza verdi? - Yox.

(Slayd 12.)

Nağıl necə bitdi?

(Slayd 13.)

Düzgün cavabı seç.

    Tülkü canavardan bağışlanmasını istədi.

    Tülkü canavara yazığı gəldi və onu kürəyində apardı.

    Canavar tülküyə yazığı gəldi və onu kürəyində apardı.

10. Oxuduqlarınızı ümumiləşdirmək.

Nağılı müzakirə etdik. İndi düşünün

hansı tülkü?

Tülkü tamahkar və hiyləgərdir.

Bu bir nağıldır. Həyatda belə insanlar var: acgöz,

hiyləgər. Sən belə ola bilməzsən.

Çoxlu konfetiniz olsaydı nə edərdiniz və

Və sən?

Əla.

Vika, bura gəl. Budur sizin üçün bir az konfet. Onları özünüz yeyə bilərsiniz

və siz oğlanları müalicə edə bilərsiniz. Nə edəcəksən? -Bölüşəcəm.

Yaxşı, oğlanları müalicə edin.

(Slayd 14.)

Mehriban və səxavətli olun!

11. Dərsin xülasəsi- Uşaqlar, dərsimiz başa çatdı.

Bu gün dərsdə nə etdik? - Oynadı, cavab verdi

suallara,

oxudu, işlədi

şəkillərlə.

Bəli, sən və mən nağılı müzakirə etdik, oynadıq, şəkil çəkdik

kitab. Bu kitabları sizə verirəm. Bu nağılı oxuyun

sənin valideynlərin.

sağol.

Dərs mövzusu : Rus xalq nağılı " Tülkü bacı və canavar"

Dərsin məqsədləri: heyvanlar haqqında rus xalq nağıllarını təqdim edin

"Tülkü-bacı və canavar", qavrayış üçün əlverişli mühit yaradır.

Planlaşdırılan nəticələr:

P nadir: nağıl mətnini qavramağı öyrənmək, əsərin mövzusunu və janrını müəyyənləşdirmək; plan üzrə nağıl danışın, ifadəli oxuyun, personajların xarakteristikası yazın.

M mövzu:

tənzimləyici: müəllimin köməyi ilə dərsin məqsədini müəyyən etmək; təhlil və ümumiləşdirmə qabiliyyətini inkişaf etdirmək; təklif olunan plana uyğun olaraq yenidən izah etmək;

təhsil: şifahi əsərlər haqqında bilikləri genişləndirmək xalq sənəti; nəticələr haqqında nəticə çıxarmaq əməkdaşlıq sinif və müəllim;nağıl üzərində işləyərkən təxəyyülü inkişaf etdirmək;

“xalq nağılı” və “nağılları” anlayışlarını birləşdirin. müəllifin nağılı»;

xalq nağılının xüsusiyyətlərini vurğulamağı öyrənmək;

kommunikativ: başqalarının nitqini dinləmək və anlamaq, tələbələrin şifahi nitqini inkişaf etdirmək;birgə tədbirlərdə iştirak etmək;

şəxsi: nağıl qəhrəmanlarına və onların hərəkətlərinə münasibət bildirməyi öyrənmək;

qarşılıqlı yardım və qarşılıqlı yardım hissini inkişaf etdirmək;

Avadanlıq: L.A. Efrosinina. Ədəbi oxu. Dinləmə dərsləri. 1-ci sinif şagirdləri üçün maarifləndirici oxucu, L.A. Efrosinina. Ədəbi oxu: İş dəftəri 1-ci sinif şagirdləri üçün.

Dərsin kompüter təqdimatı.

“Xalq və müəllif nağılları” kitablarının sərgisi.

"Teremok" nağılının istehsalı üçün rekvizitlər: kuklalar - qurbağa və siçan, teremok. Plan tərtib etmək üçün nağıl üçün illüstrasiyalar (Əlavə 3), personajların xüsusiyyətlərini tərtib etmək üçün sözləri olan kartlar, örtüyü tərtib etmək üçün modellər, "Cütlərdə, qruplarda işləmə qaydaları" cədvəli, əks etdirmək üçün "buludlar".

Texniki vasitələr: fərdi kompüter, multimedia proyektoru, akustik sistem(dinamiklər), ekran.

Proqram təminatı: kompüter Microsoft təqdimatı Power Point səs ilə, Windows Media Player.

Dərslər zamanı

Müəllim fəaliyyəti

Uşaq fəaliyyətləri

1. Təşkilati məqam

Bizim üçün zəng çaldı.
Hamı sakitcə sinfə girdi.
Hər kəs öz masasında gözəl ayağa qalxdı,
Bir-birimizlə nəzakətlə salamlaşdıq.
Sakitcə arxaları düz oturdular.
Görürəm ki, bizim sinifdən heç bir fərqi yoxdur.
Dostlar dərsə başlayaq.

Gəlin bir-birimizə gülümsəyək, xoş əhval-ruhiyyə arzulayaq.

Uşaqlar bir-birlərini salamlayırlar. Sizə yaxşı əhval-ruhiyyə arzulayırlar.

2.Təhsil fəaliyyəti üçün motivasiya

1 slayd

Ədəbi dinləmə gözəl dərsdir,
Hər bir sətirdə çoxlu faydalı məlumatlar var.
Bu bir şeir, bir nağıl, bir hekayə olacaq -
Sən onlara öyrədirsən - onlar sənə öyrədirlər.

Uşaqlar, bu gün biz dünyanın heç bir xəritəsində olmayan heyrətamiz bir ölkəyə səyahət edəcəyik. Nağıllar ölkəsinə gedəcəyik.

Gəlin səfərə çıxaq,
Gedək nağıllar ölkəsinə,
Dinləyin, düşünün, baxın,
Nağılımızı tapın.
Özünüzü bu nağılda tapacaqsınız.
Xalçada, təyyarədə.
Gözlərinizi birlikdə yumun,
Nağıl ruhunuza keçsin.
Mən beş deyənə qədər,
Gözlərini açma. (5-ə qədər sayıram, uşaqlar gözlərini açır).

"Teremok" nağılından bir parça göstərilir

(kukla tamaşası)

Hansı nağılın qəhrəmanları bizimlə görüşdü nağıl diyarı?

Bu nağıl niyə xalq nağılı adlanır?

Həm də hansı nağıllar var?

Uşaqlar gözlərini yumurlar.

Uşaqlar gözlərini açır, teatr ekranı görünür və “Teremok” nağılından bir parça oynanılır.

Hazırlanmış uşaqlar nağıldan bir parça göstərmək üçün çıxırlar

"Teremok" (Əlavə 1)

Bunlar "Teremok" rus xalq nağılının qəhrəmanlarıdır.

Xalq tərəfindən yazılmışdır.

3. Biliklərin yenilənməsi

Cüt işləmək. (slayd 2)

Cütlərdə işləmə qaydalarını nəzərdən keçirin.

Cədvəl "Cütlərdə işləmə qaydaları"

Uşaqlar, stolun üstündə uzanan kitablara baxın.

Bütün bu kitabların ortaq cəhəti nədir?

Kitabları iki qrupa bölün.

Bütün nağılları hansı qruplara ayırdınız?

Xalq nağıllarını və orijinallarını adlandırın.

Kitab sərgisi ilə işləmək.

Kitabları rəflərdə qruplar şəklində yerləşdirin. Üstü müəllif nağılları, aşağısı isə xalq nağıllarıdır.

Hansı nağıllar ilk yaranıb, müəllif yoxsa xalq? Niyə?

Qayıdaq nağıla, gördüyün parçaya.

Bu nağıl kimin haqqındadır?

Sizcə, heyvanlar haqqında bütün nağılları artıq oxumusunuz?

Bu gün belə bir nağılla tanış olmaq istərdinizmi?

Belə bir nağılla tanış olmaq üçün nə etməliyik?

Dərsdə şagirdin hansı şəxsi keyfiyyətləri sizin üçün faydalı ola bilər.

Uşaqlar qaydaları adlandırırlar:

Hər ikisi işləməlidir.

Biri danışır, digəri dinləyir.

Razılaşmadığınızı nəzakətlə bildirin.

Əgər başa düşmürsənsə, yenidən soruş

Bunlar heyvanlar haqqında nağıllardır.

Xalq: "Xoruz və Bobok", "Teremok", "Ryaba Toyuq" "Yuvarlanan sancaqlı tülkü".

xalq. Çünki əvvəllər insanlar yazmağı bilmirdilər və yalnız bir-birinə deyə bilirdilər müxtəlif hekayələr, onları tamamlamaq və ya dəyişdirmək. Nağıllar ənənəvi formada ötürülürdü, ona görə də müəllifin kim olduğunu və yaranma vaxtını müəyyən etmək mümkün deyil.

Heyvanlar haqqında

Yox.

Bəli.

Kitabxanada belə bir nağıl tapın və oxuyun. Antologiyada oxuyun.

Uşaqlar çağırır: fəaliyyət, maraq, səbir, diqqətlilik, dürüstlük.

4. Tədris tapşırığının bəyanatı

Düşünün, dərsimizdə hansı nağıldan danışacağıq? Qəhrəmanlar kim olacaq? (kitabı göstər)

Heyvan qəhrəmanlarının görüşəcəyi yeni bir rus xalq nağılına qulaq asmağı təklif edirəm, bu "Tülkü bacı və canavar" nağılı.

Bir xalq nağılı haqqında.

Heyvanlar.

Dərsliyi 111 ilə açın.

5. Yeni biliklərin kəşfi

Nağıl dinləmək. (slayd 3)

Rahat oturun. Dinləməyə hazır olun.

Rus xalq nağılının danışılması mətnə ​​yaxındır.

Uşaqlar dinləyirlər.

Fizminutka (slayd 4-12)

6. İlkin konsolidasiya

Lüğət işi. (Əlavə 2)

Nağıl xoşunuza gəldi? Necə?

Nağıldakı bütün sözləri başa düşdünüzmü?

Bu sözlərin mənasını necə başa düşürsən:

HƏYAT ALIN, KİM, TƏKMİL OLUN,

SÖYÜŞ, XAVAQ, ROKER,

ÇIXARILDI, TUBE

Uşaqlar, mən bu sözlərin mənasını hansı kitabdan öyrəndim? Sözlərin mənasını izah etmək üçün müraciət edirəm izahlı lüğət Ozhegova.

Nağılın məzmunu ilə bağlı söhbət.

Qurd və Tülkü nağılın əsas qəhrəmanları adlandırmaq olarmı? Niyə?

Tülkü niyə yola qaçdı?

Baba yolda kimi gördü?

Tülkü necə yalan danışırdı?

Tülkü doğrudanmı ölüb?

Tülkü götürəndə baba nə fikirləşdi?

Baba maşın sürərkən balaca tülkü nə etdi?

O, dərhal bunu etməyə başladı?

Baba balıq və tülkü evə gətirdi?

O zaman baba nə təxmin etdi?

Tülkü atılan balıqları nə etdi?

Sonra tülküyə yaxınlaşdı...

Tülkü balığı haradan aldığını həqiqəti söylədi?

Tülkü qurda nə məsləhət gördü?

Və tülkü qurdun ətrafında hansı sözlərlə gəzdi?

Canavar buz çuxurunda nə qədər oturdu?

Canavar çox balıq tutdu?

Niyə canavar quyruqsuz qaldı?

Bu zaman tülkü nə edirdi? Ona nə olub?

Yenidən necə görüşdünüz?

Tülkü yenidən canavardan necə üstün oldu?

O nə dedi?

Kompilyasiya şifahi portret qəhrəmanlar.

Tülkü haqqında nə düşünürsən?

Digər nağıllarda tülkü nə qədər tez-tez çağırılır? Niyə?

Bu nağıldakı tülküyə fırıldaqçı demək olarmı?

Canavarı necə təsəvvür edirsən?

Bu nağılda qurdu sadə adam adlandırmaq istərdim. sizcə niyə?

Niyə nağılın sonunda canavar tülküdən əl çəkmir, əksinə ona kömək edir?

Hansı nağıl qəhrəmanı sizə daha yaxındır?

Uşaqlar öz fikirlərini bildirirlər.

Uşaqlar bu sözlərin mənasını necə başa düşdüklərini deyirlər.

İzahlı lüğətdən.

Bu mümkündür, çünki nağılda baş verən bütün hadisələr bu qəhrəmanlarla birlikdə baş verir. Qurd və Tülkü nağılda əvvəldən axıra kimi iştirak edir.

O, ac idi.

Chanterelle

Ölü kimi

Xeyr, o, iddia etdi

Hədiyyə olaraq yaxama götürdüm

Balıq atmağa başladı

Yox.

Tülkü ölməmişdi

Onu bir yığın halına yığıb yedi.

canavar

Yox, onu aldatdı, aldatdı, yalan danışdı

Çaya getmək və balıq tutmaq üçün

Dondurmaq, dondurmaq, canavar quyruğu

Bütün gecə boyu

Heç biri.

Quyruq dondu və qadınlar onu hər şeylə döydülər: vedrələr, rokçular; Eli qaçdı.

O, daxmaya dırmaşdı və xəmirə bulaşdı.

Tülkü canavarı görüb qorxdu. Amma nə olardı

Ona yazığı gəlmək üçün o da özünü döymüş kimi göstərdi. Dedi

“Döyülən adamın bəxti gətirmir”

Qırmızı saçlı, kiçik gözlü, tüklü.

Fırıldaq.

Tülkü hiyləgərdir.

Bəli. Çünki o, babasını və canavardan üstün olub.

Uşaqlar canavarı xarakterizə edirlər.

Çünki canavar tülküyə inanaraq axmaqlıq edib.

Çünki mehribandır.

7. Yeni biliklərin bilik sisteminə daxil edilməsi və təkrarlanması (slayd 13)

Qruplarda işləmək (slayd 14-15)

Qrupda işləmə qaydalarını nəzərdən keçirin.

Cədvəl "Qrupda işləmə qaydaları"

Uşaqlar 4-5 nəfərdən ibarət 5 qrupa bölünür .

1 tapşırıq. Bulmacalarla işləmək.Şəkil planının tərtib edilməsi.

Nağıldan hansı səhnələri ağlınıza gətirdiyinizi adlandırın.

Başlanğıcda nə baş verdi? Sonra hansı hadisə baş verdi?

Sonra nə oldu?

Tapşırıq 2. Baş qəhrəmanların xüsusiyyətlərini tərtib etmək. Lövhədə tülkü və canavar şəkilləri asılıb. Şagirdlərə epitetlər verilir.

Sözləri oxuyun. Düşünün, hansı qəhrəman haqqında bunu deyə bilərsiniz?

3 tapşırıq. Hazırlıq ifadəli oxu nağıldan parça.

Parçanı oxuduqdan sonra uşaqlar müstəqil olaraq bir-birlərini qiymətləndirir və ən yaxşı oxucuları seçirlər.

Uşaqlar qaydaları adlandırırlar: 1. Qrupda məsul şəxs olmalıdır.

2. Hər kəs ümumi nəticə üçün çalışmalıdır.

3. Biri danışır, başqaları dinləyir.

4. Razılaşmadığınızı nəzakətlə bildirin.

5. Əgər başa düşmürsünüzsə, yenidən soruşun.

1.Hər qrup tapmacadan bir illüstrasiya toplayır. Hadisələrin yerini müəyyənləşdirir. Plana uyğun olaraq hiyləsini qısaca təkrarlayır.

1. Tülkü babanı necə aldatdı.

2. Tülkü ilə canavarın görüşü.

3. Canavar çayda balıq tutur.

4. Daxmada tülkü.

5. Döyülənin bəxti gətirmir.

2. Əsas personajları xarakterizə edən sözləri (mehriban, çevik, cəld, hiyləgər, sadə, inandırıcı, axmaq, ağıllı, hazırcavab, xoşxasiyyət) paylayın. Tülkü və canavar şəkillərinə sözlər əlavə edin.

3.Tələbələr parçanı qruplarda müstəqil oxuyurlar. Oxucular ucadan oxumaq üçün seçilir. (Dəftər, səh. 47 No 2)

8. Nümunədən istifadə etməklə yoxlama ilə müstəqil iş.

1. Şagirdlər örtüyü modelləşdirir.

Təklif olunan şərti nişanlar arasından seçin (ədəbi anlayışları-janrları əvəz edənlər:

qəhvəyi dairə, yaşıl dairə, qəhvəyi düzbucaqlı) düzəldin və vərəqə yapışdırın. İmza.

2. Kollektiv yoxlama.

Bu gün sinifdə nə dinlədik?

Nağıl üçün hansı simvol var?

Bu nağıl kimin haqqındadır?

Söhbət heyvanlardan gedirsə, dairə hansı rəngdədir?

3. Nümunədən istifadə edərək özünü sınayın. Həmyaşıd rəyi.

Əgər hər şeyi düzgün edibsə, qonşunu tərifləyin, əgər səhv edibsə, onu düzəltməyə kömək edin.

Uşaqlar təklif olunan simvollardan istədiklərini seçirlər. Vərəqə yapışdırın və imzalayın.

Özün et.

nağıl

Dairə.

Heyvanlar haqqında.

Qəhvəyi.

Yox. Bu rus xalq nağılı.

Nümunə ilə müqayisə edin. Mübadilə modelləri.

9.Dərsin yekunu

Tələbələrlə söhbət.

Uşaqlar, sinifdə hansı nağılı öyrəndiniz?

Bu nağıl kimin haqqındadır?

Oyun "Yığ məşhur ifadə"(Slayd 16 )

Bu ifadənin mənasını necə başa düşürsən: “Nağıl yalandır, amma içində bir eyham, yaxşı yoldaşlar üçün dərs var”

Bu nağıl nə öyrədir?

Nəticə. Həyatda hiyləgər, hazırcavab, tülkü kimi insanlar var; Amma canavar kimi axmaq insanlar var. Arzu edirəm ki, ağıllı, çevik, tülkü kimi və mehriban, canavar kimi olasan. İstənilən nağıl bizə ünsiyyət, xeyirxahlıq və çətin vəziyyətlərdən çıxmaq bacarığını öyrədir.

Bu nağılı xatırlayan hər kəs onu sevdiklərinə danışa bilər. Heyvanlar haqqında daha çox nağıl öyrənmək istəyənlər üçün kitabxanamızla əlaqə saxlayın.

RNS "Balaca Tülkü - Bacı və Qurd"

Heyvanlar haqqında.

Kəsilmiş sözlərdən ibarət hər bir qrup tutumlu söz toplayır.

Nağıllar bizə bir şey öyrədir.

Dürüst, mehriban olun;

Xeyirxahlığa mehribanlıqla cavab vermək, incidibsə, heç vaxt qisas almamaq, mehribanlıqla cavab vermək.

Refleksiya slayd 17

Cümlələrə davam edin:

Dərs zamanı mən...

Dərsdə öyrəndim...

Dərsdə ən çox bəyəndiyim şey...

Tələbənin hansı şəxsi keyfiyyətləri bu gün dərsdə sizə kömək etdi?

“Buludun” günəşə yaxın yerini müəyyən edərək dərsə münasibətinizi bildirin: dərsdən razısınızsa, günəşi örtmədən buludu bağlayın, bulud günəşi örtür;

Uşaqlar öz fikirlərini bildirirlər. Dərsdə nəyi bəyəndiklərini, nəyin maraqlı olduğunu, çətinliklərin harada yarandığını və onlarla necə davrandıqlarını deyirlər.

Dərsdə işləməyə kömək edən şəxsi keyfiyyətləri adlandırın.

Onlar “buludlarını” günəşə bağlayırlar.

GKS(K)OU RM "Saransk xüsusi (korreksiya) ümumtəhsil internat məktəbiIIImehriban"

Sinifdənkənar mütaliənin dərs xülasəsi "Rus xalq nağılı "Tülkü və canavar bacı"

Kiushkina S.V tərəfindən hazırlanmışdır.

2014

mücərrəd açıq dərs sinifdənkənar oxu "Rus xalq nağılı "Balaca tülkü və canavar"

Hədəf: "Balaca tülkü və canavar" rus xalq nağılının məzmunu haqqında tələbələrin biliklərinin sistemləşdirilməsi və ümumiləşdirilməsi.

Tapşırıqlar: düzgün, şüurlu oxu bacarıqlarının formalaşdırılması;

nitqin səs tələffüzü aspektinin korreksiyası, eşitmə qavrayışı, şifahi ardıcıl nitqin inkişafı;

lüğətin zənginləşdirilməsi;

nağılın məzmununun təhlili yolu ilə əxlaq tərbiyəsi

Avadanlıq: kompüter, proyektor, “Balaca tülkü və canavar” filmi, nitq materialı olan planşetlər, nağılın məzmunu əsasında şəkillər silsiləsi

Dərslər zamanı

I . Təşkilat vaxtı

Bizim üçün zəng çaldı.

Hamı sakitcə sinfə girdi.

Hər kəs öz masasında gözəl ayağa qalxdı,

Bir-birimizlə nəzakətlə salamlaşdıq.

Sakitcə otur, arxanı düz,

Görürəm ki, bizim sinifdən heç bir fərqi yoxdur!

Dostlar dərsə başlayaq.

II . Nitq məşqi

Hecaları oxuyun

Va val

Öküzdə

ağladın

Julia, hecaları təkrarlayın (hecalar ekranın arxasında səslənir)

Şeirləri oxuyun, səsi aydın tələffüz edinV

Canavar bütün axşam uludu,

O, iti çəngəllərdən qorxurdu.

Bugünkü tarix nədir? (ekranın arxasında)

İndi hansı dərsdir? (ekranın arxasında)

İndi ilin hansı vaxtıdır? (ekranın arxasında)

Payızdan sonra ilin hansı vaxtı gəlir? (ekranın arxasında)

Qışda hava necədir? (ekranın arxasında)

III . Dərs mövzusu mesajı

Sinifdənkənar oxu dərsimizin mövzusu “Balaca tülkü və canavar” rus xalq nağılıdır.

"Tülkü bacı və canavar" nağılını oxumusunuz?

Nağıl xoşunuza gəldi? (ekran arxasında)

Nağılın əsas personajları kimlərdir? (ekran arxasında)

IV . "Tülkü bacı və canavar" filminə baxırıq

Uşaqlar, gəlin “Tülkü və canavar bacı” nağılının məzmununu xatırlayaq və lentə baxaq.

(İKT-dən istifadə etməklə)

V . Lüğət işi

Uşaqlar, nağılı oxuyanda çətin sözlərlə rastlaşdınız, mənasını indi sizinlə təhlil edəcəyik.

Buz çuxuru - çayda buzda kəsilmiş çuxur.

Rokçu - iki vedrəni çiynində daşımaq üçün əşya.

iddia etdim - aldatmaq üçün hansısa görkəm aldı (ölü).

Poleqonk y - yavaş-yavaş, diqqətlə

VI . Bir sıra şəkillərlə işləmək

Lövhədəki rəsmlərə baxın. Onlar nağılın məzmununa görə ardıcıl düzülübmü?

Qoca yolda kimi gördü?

Mətndə bir parça tapın.

Bu keçidə necə başlıq verə bilərsiniz, təklif olunan tabletlərdən seçin (Baba bir tülkü gördü)

Bu, planın birinci bəndidir. Bir işarə əlavə edin.

İkinci şəkilə baxın. Tülkü nə edir?

Mətndə bir parça tapın.

Bu keçidə necə başlıq verə bilərsiniz (Tülkü balığı çölə atdı)

Bu, planın ikinci bəndidir. Bir işarə əlavə edin.

Aşağıdakı şəkildə kimi görürsünüz?

Canavar və tülkü arasındakı dialoqu rola görə oxuyun.

Parçaya başlıq verin (Tülkü canavardan balıq istəyir)

Bir işarə əlavə edin.

Qurdun quyruğuna nə oldu?

Başlıq verin. (Qurdun quyruğu dondu)

Bir işarə əlavə edin.

Aşağıdakı şəkildə kimi görürsünüz?

Parçanı oxuyun.

Oxuduğunuz hissəyə başlıq qoyun. (Qadınlar canavarı döyməyə başladılar.)

Bir işarə əlavə edin.

Bu arada tülküyə nə olub?

Parçanı tapın və oxuyun.

Növbəti plan elementini seçin. (Tülkü xəmirlə örtüldü)

Aşağıdakı şəkildə nə görürsünüz?

Parçanı oxuyun.

Planın son nöqtəsini əlavə edin. (Canavar tülkü aparır)

Bizim planımız var. Zhenya, planı oxuyun (ekranın arxasında)

VII . Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi

Vizual yorğunluğu aradan qaldırmaq üçün məşqlər

1. Göz almalarının sağa və sola hərəkəti.

2. Göz almalarının yuxarı və aşağı hərəkəti.

3. Gözləri saat yönünde və saat yönünün əksinə çevirin.

4. Baxışın burun ucuna fiksasiyası.

5. Yanıb-sönən.

6. Gözlərinizi yumun və rahatlayın (30-40 dəqiqə)

VIII . Plan və rəsmlər silsiləsi əsasında nağılı təkrar danışmaq.

IX . Nağılın məzmunu ilə bağlı söhbət

Uşaqlar, bu nağıl gülməli və ya kədərlidir? (ekranın arxasında)

Sizcə tülkü nağılda yaxşı çıxış etdi?

Canavar kimi güvənən və sadə düşüncəli olmaq olarmı?

Tülkü təsvir edən sözlərlə işarələr seçin.

Qurdu xarakterizə edən sözlərlə işarələri seçin.

X . Noutbuklarda işləmək

Qurd və tülkü səciyyələndirən sözləri dəftərinizə iki sütuna yazın.

XI . Dərsin xülasəsi

Bu gün dərsdə nə etdik?

Bu gün hamı yaxşı işlədi. Əla

İstifadə olunmuş Kitablar

1.Komarov K.V. Eşitmə qüsurlu uşaqlar üçün məktəbdə rus dilinin tədrisi üsulları. - M.: 000 “ONICS 21-ci əsr” nəşriyyatı, 2005.

2. Krasilnikova O. A. Eşitmə qüsurlu məktəblilərə oxumağın öyrədilməsi: Dərslik. tələbələr üçün yardım daha yüksək ped. dərs kitabı müəssisələr. – M.: “Akademiya” Nəşriyyat Mərkəzi, 2005



Ən son sayt materialları