Rebus o zásadách. Metodická príručka pre učiteľa. MOU "Ushakovskaya stredná škola"

04.02.2022
Vzácne nevesty sa môžu pochváliť, že majú so svokrou vyrovnané a priateľské vzťahy. Zvyčajne sa stane opak

Chemicko-biologický mozgový krúžok

"Cesta do krajiny poznania"

Cieľ: zistiť úroveň a hĺbku vedomostí získaných v priebehu štúdia chémie, biológie: znalosť pojmov, procesov; pokračovať v estetickom vzdelávaní študentov, pokračovať vo formovaní zručností analyzovať informácie, rýchlo nájsť odpoveď; zvýšiť motiváciu a záujem o štúdium predmetu.

Príprava na podujatie:

Rozdeľte triedu do tímov, pomenujte ich, pripravte otázky pre tím súpera. Rovnaká aktivita sa môže konať medzi triedami.

Priebeh udalosti:

1. Rozcvička – hádajte zábavné hádanky.

2. Uhádnite anagramy.

3. Vtipne aj vážne – súťaž v poézii.

4. Súťaž kapitánov a výber asistenta

5. Hádaj rébus: "Chemické prvky"

6. Preteky o vedúci čas jednu minútu

1. Rozcvička – hádajte zábavné hádanky

1. Ktorý chemický prvok nemá trvalú „registráciu“ v periodickej tabuľke chemických prvkov? (vodík)

2. Ktorý chemický prvok je vždy šťastný? (radón)

3. Aký plyn tvrdí, že to nie je ono? (neon)

4. Ktoré názvy zahŕňajú stromy? (Nick smrekovec , dub ny)

5. Aký vzácny kov tvoria riasy? (Pla Tina )

6. Časť akého chemického prvku sa dospelí a deti radi hrajú vo svojom voľnom čase? (Zo lotto )

7. Názvy dvoch chemických prvkov zahŕňajú nápoj morských pirátov. Aké sú tieto prvky? (B rum , X rum )

8. Z akého kovu sa musí odrezať jedna tretina, aby sa získala známa kosť kostry alebo osoby? (Se hrana )

9. Akej tekutiny v tele je približne 5 litrov. (Krv)

10. Ktoré neuróny prenášajú informácie do mozgu. ( citlivý)

11. Chemický prvok, ktorý je súčasťou kostí. (vápnik)

12. Časť mozgu zodpovedná za koordináciu pohybu. (mozoček)

13. Ochranný mechanizmus tela. (imunita)

14. Nedostatok tohto vitamínu spôsobuje skorbut. (OD)

15. Kde sú alveoly. (pľúca)

16. Zviera, na ktorom Pavlov študoval podmienené reflexy . (Pes)

2. Uhádnite anagramy:

Písmená sú na stole pred vami.

Usporiadajte ich tak, aby sa stali slovami.

Prvé slovo je jedna číslica,

Len v tom, pozor - štyri rohy.

Podarí sa zhromaždiť druhé slovo -

Červeno-hnedá kvapalina, ktorú musíte zavolať.

(Kosoštvorec - bróm)

Som horľavý produkt,

Bývam v močiaroch.

Ale je tam jedno písmeno

V krátkom názve.

Jej skok je rýchly -

A všetko sa zmenilo:

Stal som sa živlom.

Tak sa stal zázrak!

(Rašelina-fluór)

Dvanásť párov – nezabudnite!

Všetci ľudia na svete.

V inom význame - úzky okraj, -

Takto sa učia deti v škole.

Ale ak sa mi pridá CE,

V okamihu sa zmením na kov.

Navyše na doplnenie

Že budem v prvej skupine.

(rebro-strieborná)

3. „Vtipne aj vážne“ – súťaž v poézii.

Je potrebné usporiadať pravú stranu básne v súlade s ľavou: rýchlosť úlohy sa hodnotí logikou a humorom tromi bodmi

Ľavá strana

Pravá časť

Nahnevaný kanec

Dikobraz

Pinocchio

Sadol si na konár

chradla v klietke

Šijem moje nohavice

Vyučovala biológia

Chyťte sa za chvost

Nabrúsené tesáky

vydal pípnutia

Prikryté na večeru

Usami sa zavrtel

Lietanie pod oblakmi

Skákanie na dvore

Bublanie v ohni

4. Súťaž kapitánov.

(Na pomoc si vyberie asistenta)

Zobrazte to alebo ono zviera a jeho charakter.

Smiešna krava

Tučniak Tučniak

Šťastný krokodíl

· Vystrašené kura

Názvy dvanástich chemických prvkov sú zašifrované v hádankách. Dešifrujte ich.

1. Nikel 2. Jód 3. Dusík 4. Bór 5. Mangán 6. Kremík 7. Arzén 8. Uhlík 9. Zirkónium 10. Argón 11. Meď 12. Kryptón

6. Pretekajte o lídra (čas jedna minúta)

1. Orgán, ktorý vníma chuť jedla. (Jazyk)

2. Aké zuby nemajú hlodavce. (Klykov)

3. Ako určiť počet elektrónov na poslednej úrovni. (číslo skupiny)

4. Počet chromozómov vo vajíčku. (46)

5. Divoký pruhovaný kôň. (zebra)

6. Čo ukazuje obdobie. ( Počet úrovní energie)

7. Vonkajší obal ľudského tela. (koža)

8. Zvuky, ktoré ľudské ucho nevníma. (ultrazvuk)

9. Aké vlastnosti vykazujú kovy. (výživné)

10. Žľaza, ktorá produkuje adrenalín. (Nadobličky)

11. Najväčší cicavec. (Modrá veľryba)

12. Aké písmeno označuje množstvo látky. (n)

13. Nedostatok tohto vitamínu vedie k krivici. (D)

14. Najviac organizovaný primát. (človek)

15. Kto študoval reflexy. (Pavlov)

16. Jednoduché látky. (Pozostáva z jedného druhu atómu)

17. Vačkovec. (Koala)

18. Súhrn ľudských kostí. (Kostra)

19. Aký plyn dýchajú živé organizmy. (kyslík)

20. Aké vlastnosti vykazujú nekovy. (Oxidačné)

21. Náuka o zvieratách. (zoológia)

22. Tekutý kov . (ortuť)

23. Látka pokrývajúca zub. (dentínová sklovina)

24. Zviera, ktoré žerie zvieratá. ( Predátor)

25. Plyn vydýchnutý počas dýchania. (Oxid uhličitý)

26. Reflexy, ktoré sa dedia. (vrodené)

27. Zviera svojím vzhľadom pripomínajúce chirurgický nástroj. (Lancelet)

28. Neuróny, cez ktoré prechádzajú informácie do pracovného tela. (motor)

29. Aký je vonkajší rozdiel medzi levom a levou. (hriva)

30. Čo je v strede atómu. (jadro)

31. Šiškami vnímame ________ (Farba)

32. Koľko komôr je v srdci cicavca. (štyri)

33. Kde je strmeň. (Stredné ucho)

34. Čo jedáva medveď v zime. (Neje, spí)

35. Chemický prvok číslo jeden. (vodík)

36. Výmena plynu prebieha _______ (V pľúcach a tkanivách)

38. Koľko zubov má človek. (32)

39. Najsilnejšie oxidačné činidlo, nekovové. (fluór)

40. Syr z ovčieho mlieka. (Brynza)

41. Čo môže zmeniť jeho zakrivenie. (kryštál)

42. Ako sa huby rozmnožujú. (spóry, mycélium)

43. Najaktívnejší kov. ()

44. Aká soľ sa pridáva do jedla. (kuchárstvo)

45. Čo sú gaméty. (pohlavné bunky)

46. ​​Rôzne atómy chemického prvku. (Izotopy)

47. Železo, regulujúce množstvo jódu. (štítna žľaza)

48. Cez ktorý prúdi krv. ( plavidlami)

49. Hormón strachu. (adrenalín)

50. Proces prenosu peľu z jednej rastliny do druhej sa nazýva. (opelením)

51. Človek ich má. (46)

Hodnotiaca tabuľka:

mozgový krúžok

1 tím

2 tím

3 tím

4 tím

1. Rozcvička – hádajte zábavné hádanky.

2. Uhádnite anagramy.

3. Vtipne aj vážne – súťaž v poézii.

4. Súťaž kapitánov a výber asistenta

5. Hádaj rébus: "Chemické prvky"

6. Preteky o vedúci čas jednu minútu

VÝSLEDKY:

MIESTO:

VYHRANÉ PRIATEĽSTVO!!!


Rébusy sú kresby, obrázky alebo symboly, ktoré je potrebné vyriešiť, rozlúštiť. V rébusoch sú zašifrované jednotlivé slová, porekadlá, príslovia, úryvky z diel a pod.. Na vyriešenie rébusu je potrebné určiť významy daných kresieb alebo symbolov a zapísať ich jeden po druhom bez medzier a interpunkčných znamienok. Potom sa výsledná séria písmen rozdelí podľa významu na samostatné slová, ktoré tvoria frázu. Pri zostavovaní hádaniek využívajú určité metódy šifrovania textu alebo jednotlivých slov. Obrázok napríklad zobrazuje dom a naľavo od neho je čiarka. To znamená, že zo slova DOM sa vypustí jedno začiatočné písmeno a zvyšok sa napíše OM.


"Chémia vo voľnom čase", G.I. Strempler

Šesť prvkov 1. Cín, 2. Astatín. 3. Vanád. 4. Bizmut. 5. Sodík. 6. Titán. Kovy a nekovy 1. Nikel. 2. Jód. 3. Dusík. 4. Bor. 5. Mangán. 6. Kremík. 7. Arzén. 8. Uhlík. 9. Zirkónium. 10. Argón. 11. Meď. 12. Kryptón. "Čítanie Mendelejeva" "Všetko - od zrniek piesku po planéty - pozostáva z rovnakých prvkov." Budúce…


Mnohé starodávne ľudové hádanky majú ako vodítko určité chemické javy, procesy alebo látky. neveríš? Rozlúštite nasledujúce hádanky, ktoré sú ľudovými hádankami, vyriešte ich – a uvidíte, že hádanky priamo súvisia s chémiou. Termochémia v každodennom živote Disacharid Carbonate Odpovede "Chémia vo voľnom čase", G.I. Strempler


Vyriešte nasledujúce hádanky a zistíte, že ... *** *** Odpovede "Chémia vo voľnom čase", G.I. Strempler


V rébuse je zakódovaná výpoveď vynikajúceho vedca o význame periodického zákona a periodickej sústavy chemických prvkov D. I. Mendelejeva v oblasti fyziky. Dešifrujte rébus a uveďte autora týchto riadkov. Odpovede "Chémia vo voľnom čase", G.I. Strempler

- sféra sociálnej a štátnej činnosti v spoločnosti. - inštalácia radaru. - úsečka ležiaca v priesečníku plôch geometrického telesa. - stroj s programovým riadením, ktorý vykonáva zložité operácie súvisiace s pohybom v priestore. - rotačná časť elektromotora, turbíny. - lineárny merací nástroj vo forme ohybnej pásky z kovu alebo tkaniny. - krmivo pre domáce zvieratá v...

Lietadlo naplnené plynom ľahším ako vzduch. je ostrov v Malajskom súostroví. - priemysel. - stolová hra, v ktorej sú kartičky s číslami alebo obrázkami uzavreté špeciálnymi žetónmi. - veľký dravý živočích z triedy cicavcov. - živočích z radu hlodavcov. - obyvatelia krajiny, oblasti, mesta. - jemne točená priadza alebo výrobok. - hydraulická stavba na rieke alebo ...

Sú tu zašifrované dva riadky z básne S. Ščipačova „Čítanie Mendelejeva“. Vyriešte hádanku; skúste nájsť celý text básne a prečítajte si ho. Zvážte tiež, či je básnik v citovanej pasáži vedecky správny? Budúcnosť veľkého objavu Tento rébus zakódoval výrok D. I. Mendelejeva o osude jeho veľkého objavu - periodického zákona a periodickej sústavy ...


V týchto malých hádankách sú zašifrované názvy dvanástich chemických prvkov. Dešifrujte ich a určte, ktoré z týchto prvkov tvoria jednoduché látky vo forme kovov a ktoré - vo forme nekovov. Sú medzi týmito prvkami nejaké alotropické modifikácie? Ktoré z týchto látok sú za normálnych podmienok v plynnom stave? Ktorý z týchto prvkov bol...

Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia stredná škola d., Kebyachevo mestská časť Aurgazinsky obvod

Metodický vývoj

Použitie hranie technológií na lekcie chémia

CHÉMIA ročník 8-9

Zostavil: Gabitov F.R. učiteľka chémie a biológie MBOU na strednej škole

d. Kebyachevo

obec Kebyachevo 2011

Príručka je určená pre žiakov 8. ročníka. Príručka obsahuje herné formy práce (labyrint, rébusy, krížovky, šarády) na témy anorganickej chémie: „Kovy“, „Nekovy“, „Periodický zákon“, „Riešenia“.Hlavnou úlohou je zvýšiť záujem o lekciu, dať jej emocionálne zafarbenie a rozvíjať sapamäť na žiadosť hernej situácie.

Obsah

stránku

Požiadavky na výber hry……………………………………..............……..3

labyrintov …………………………………………………………….….…4

hádanky ……………………………………………………………..……........6

Krížovky……………………………………………………………..…..17

Záhadné príbehy ……………………………………………………..…....25

Kaleidoskop záhad(šarády, anagramy, metagramy, logogryfy)….29

Literatúra………………………………………………………………………....35

Požiadavky na výber hry

1. Hry musia spĺňať určité výchovno-vzdelávacie ciele, niesť zmysluplnú záťaž v súlade s požiadavkami programu na vedomosti, zručnosti a schopnosti, spestrovať vyučovacie metódy a organizáciu, prispievať k zvyšovaniu ich aktivity a samostatnosti.
2. Hry by mali zodpovedať študovanej látke a mali by byť postavené s ohľadom na pripravenosť a psychologické charakteristiky študentov.
3. Hry vyžadujú vytvorenie potrebného didaktického materiálu a definovanie metodiky jeho aplikácie.
Didaktická hra umožní živšie realizovať všetky vedúce funkcie učenia: vzdelávacie, výchovné a rozvojové.
Prax ukazuje, že na didaktických hrách v chémii sa s veľkým záujmom zúčastňujú slabo úspešní žiaci, ktorých fascinuje samotný priebeh hry, duch súťaženia, túžba po víťazstve ich tímu, čo prispieva k lepšej asimilácii a prehĺbeniu vedomostí o pokrytá téma.
Na zlepšenie vedomostí o určitých problémoch je možné použiť témy v hodinách chémie v hre, ktoré sa nazývajú „Chemické bludisko“, „Príbehy úloh“, „Tic-Tac-Toe“.

Domáca úloha môže mať tieto formy hier:
vzájomné vypočúvanie;
heuristický rozhovor;
kreatívne domáce úlohy:
zostavovanie hádaniek;
scanwords;
krížovky;
chemické príbehy.

Akýkoľvek prvok lekcie diverzifikuje praktické výskumné aktivity. Na zvýšenie účinku vnímania počas hier na hranie rolí môžete použiť chemické experimenty. Ale v každom prípade je potrebné dodržiavať bezpečnostné pravidlá pri práci s chemikáliami, zvládnuť metodiku vykonávania demonštračných pokusov.
Navrhované hry a herné situácie sú odlišné nielen formou, ale aj charakterom. Umožnia popri tradičných formách vzdelávania výrazne zvýšiť motivačnú sféru vzdelávacieho procesu, čo nepochybne ovplyvní kvalitatívne a kvantitatívne ukazovatele kognitívnej aktivity žiakov na hodinách chémie.

labyrintov

Nájdite cestu, ktorá vás dovedie do cieľa. Začnite prechod bludiskom z ľavej hornej bunky. Ak je rozsudok zadaný v tejto bunke správny, pokračujte podľa šípky označenej „áno“. Ak je tento úsudok nesprávny, potom by ste mali pokračovať pozdĺž šípky označenej „nie“. Ak chcete úplne vstrebať informácie uvedené v bludisku, vyberte rôzne bunky bludiska ako počiatočné.

"vodík"

hádanky

Je obvyklé nazývať rébus obrazom slova alebo celej vety pomocou kombinácie písmen, čísel, kresieb, znakov atď. Preto je rébus hádankou, ktorá si vyžaduje rýchly rozum, predstavivosť a prácu myslenia.

Aby ste mohli riešiť a skladať hádanky, musíte poznať niektoré pravidlá a techniky, ktoré sa používajú pri ich zostavovaní.

1. Názvy všetkých predmetov zobrazených v rébuse sa čítajú iba v nominatíve.

2. Zobrazený predmet môže mať nie jedno, ale dve alebo viac mien, napríklad: „oko“ a „oko“.

3. Ak je v názve predmetu potrebné vyradiť jedno alebo dve písmená na začiatku alebo na konci slova, použije sa< условный знак - запятая. Если запятая слева вверху от

obrázok, potom to znamená, že musíte vypustiť prvé písmeno z jeho názvu, ak je vpravo hore na obrázku, potom posledné. Ak sú tam dve čiarky, potom sa podľa toho vyhodia dve písmená atď.

4. Ak sú do seba nakreslené ľubovoľné dva objekty alebo dve písmená, ich mená sa čítajú s pridaním „in“.

5. Ak sa nejaké písmeno skladá z iného písmena, čítajú sa s pridaním „od“.

6. Ak sa za akýmkoľvek písmenom alebo predmetom nachádza ďalšie písmeno alebo predmet, potom musíte čítať s pridaním „pre“.

7. Ak je jeden obrázok alebo písmeno nakreslené pod iným, potom musíte čítať s pridaním "na", "nad" alebo "pod".

8. Ak je pri akomkoľvek liste napísané iné, „opreté“ oň, čítajú sa s pridaním „by“.

9. Ak jedno písmeno leží blízko druhého, „opreté“ oň, čítajú sa s pridaním „y“.

10. Ak je objekt nakreslený obrátene, potom sa jeho názov musí čítať od konca.

11. Ak je nakreslený predmet a vedľa neho je napísané písmeno a potom je písmeno prečiarknuté, znamená to, že toto písmeno musí byť z výsledného slova vyradené. Ak je nad preškrtnutým písmenom ešte jedno, znamená to, že je potrebné nahradiť ním preškrtnuté.

12. Ak sú pri obrázku čísla 4, 2, 3, 1, tak to znamená, že sa na začiatku prečíta štvrté písmeno názvu obrázku, potom druhé atď.

13. V rébusoch sú jednotlivé slabiky „do“, „re“, „mi“, „fa“ často zobrazené s príslušnými poznámkami.

14. Význam kresieb alebo symbolov sa zapisuje jeden po druhom bez medzier a interpunkčných znamienok. Výsledná séria písmen je rozdelená podľa významu na samostatné slová, ktoré tvoria frázu.

1-5.

V týchto rébusoch sú zašifrované názvy chemických prvkov (1, 2, 5), jednoduchých a zložitých látok (4), ako aj prírodných a chemických javov (3).

Pokúste sa zašifrovať názvy ďalších chemických prvkov a javov vo forme hádaniek. Tento typ úloh je možné ponúknuť študentom doma a potom ich použiť v triede.

1: a) železo, b) dusík, c) arzén, d) meď, e) sodík, f) cín

6. BUDÚCNOSŤ VEĽKÉHO OBJAVU.

V tomto rébuse je vyjadrenie D.I. Mendelejev o budúcom osude jeho veľkého objavu - periodického zákona a periodického systému chemických prvkov, ktoré zvečnili meno vynikajúceho ruského vedca. Vyriešte rébus a zamyslite sa nad tým, aké vedecké objavy a fakty podporujú túto myšlienku. Koľko chemických prvkov bolo objavených od roku 1869? Koľko prvkov je „potrebných“ na dokončenie 7. periódy?

odpoveď: "Budúcnosť neohrozuje periodický zákon zničením, ale sľubujú sa iba nadstavby a rozvoj."

Dešifrujte rébus a uveďte autora výroku o význame periodického zákona.

odpoveď: „Systém D.I. Mendeleev je vedúcou niťou vo vývoji teórie elektronickej štruktúry atómu “(Niels Bohr).

8. "ČÍTANIE MENDELEEV".

Sú tu zašifrované dva riadky z básne S. Ščipačova „Čítanie Mendelejeva“. Vyriešte túto hádanku; skúste nájsť celý text básne a prečítajte si ho. Zamyslite sa aj nad tým: Má básnik v citovanom úryvku vedecky pravdu? Pokúste sa zostaviť básne, ktoré by odrážali zákony chémie alebo jej hlavné ustanovenia a teórie.

odpoveď: "Všetko - od malých zŕn piesku po planéty - pozostáva z rovnakých prvkov ..."

odpoveď: 1. Cín. 2. Astatín. 3. Vanád. 4. Bizmut. 5. Sodík. 6. Titán.

10. Kovy a nekovy

odpoveď: 1. Nikel. 2. Jód. 3. Dusík. 4. Bor. 5. Mangán. 6. Kremík. 7. Arzén. 8. Uhlík. 9. Zirkónium. 10. Argón. 11. Meď. 12. Kryptón.

Krížovky

1) Krížovky o názvoch chemických prvkov.

1. Do prázdnych políčok vyplňte ruské názvy nasledujúcich chemických prvkov:Ag, Br, Fe, H,ja, O,sn.

2. Kľúčové slovo je povolanie súvisiace s chémiou: 1) C1, 2)Zn, 3) Br, 4) K, 5)Ni. (Chemik.)

2) Krížovka o opakovaní počiatočných chemických pojmov (№ 3).

Kľúčovým slovom je jeden zo spôsobov separácie zmesi.(Odparovanie.)

1. Fyzikálne vlastnosti látok.(Farba.)

2. Chemický prvokAko. (Arzén.)

3. Predmet, ktorý v rukách detí môže byť „nebezpečnou hračkou“.(Zápasy.)

4. Predmet, ktorý je pripevnený k statívu.(Labka.)

5. Sklo pre chemické reakcie.(Skúmavka.)

6. Chemický prvokZn. (zinok.)

7. Fyzikálne vlastnosti látok.(Tvrdosť.)

8. 2 Fe( Oh) 3 = Fe 2 O 3 + 3 H 2 O- typ reakcie.(Rozklad.)

9. Chemický prvokIn. (Indium.)

10. Objekt používaný pri filtrovaní.

(Filtrovať.)

11. Chemický prvok? + Síra = sulfid tohto chemického prvku.(Železo.)

3) Krížovka o vlastnostiach kyslíka (č. 4).

Kľúčovým slovom je názov najbežnejšieho chemického prvku v zemskej kôre.(Kyslík.)

    Látky, ktoré sa získavajú spaľovaním rôznych látok v kyslíku.(Oxidy .)

4) Krížovky o vlastnostiach vodíka a kyselín.

5. Kľúčovým slovom je názov hviezdy najbližšie k Zemi, na ktorej prevláda chemický prvok vodík.(Slnko.)

1. Komplexné látky, ktorých interakciou s vodíkom vznikajú kovy.(Oxidy.)

2. Látka, ktorá vzniká pri spaľovaní vodíka v kyslíku.(Voda.)

3. Kyseliny pozostávajúce z atómov vodíka a iného chemického prvku.(Bez kyslíka.)

4. Kyselina, ktorá sa ľahko rozkladá na oxid uhoľnatý (IV) a vodou.(Uhlie.)

5. Kov, ktorý priamo interaguje s vodíkom.(Vápnik.)

6. Kyselina, podľa úrovne výroby ktorej možno posudzovať silu chemického priemyslu krajiny.(Síra.)

6. Kľúčovým slovom je názov látky, ktorá mení svoju farbu v závislosti od reakcie média (kyslého alebo zásaditého).(Indikátor.)

1. Látky v roztokoch, ktorých modrý lakmus mení farbu na červenú.(Kyseliny.)

2. Soli kyseliny uhličitej.(Uhličitany.)

3. Najľahší plyn.(Vodík.)

4. Priezvisko vedca, ktorý objavil vodík.(Cavendish.)

5. Komplexné látky pozostávajúce z dvoch prvkov, z ktorých jeden je kyslík.(Oxidy.)

6. Anglický vedec, na ktorého návrh boli atómové hmotnosti chemických prvkov vyjadrené vo vodíkových jednotkách.(Dalton.)

7. Kyselina, ktorá je súčasťou „kráľovskej vodky“.(Dusík.)

8. Látka, ktorá vzniká pri spaľovaní vodíka v kyslíku.(Voda.)

9. Názov zlúčeniny chemického prvku s vodíkom, ktorý sa hojne vyskytuje v prameňoch strediska Matsesta.(Sírovodík.)

5) Krížovka o vlastnostiach vody a roztokov (č. 7).

Kľúčové slovo je názov chemického prvku, ktorý sa prvýkrát získal ako výsledok jadrovej fúzie.(Technécium.)

    Proces, ktorý produkuje vodu, ktorá vykazuje všetky jej charakteristické vlastnosti.(Čistenie.)

2. Vonkajší stav, od ktorého závisí rozpúšťanie plynov vo vode.(Tlak.)

3. Oblasť ľudskej činnosti, ktorá si vyžaduje veľké množstvo čistej vody.(Technika.)

4. Látka, ktorá dezinfikuje vodu a nezanecháva žiadnu pachuť.(Ozón.)

5. Spôsob prípravy pevných látok na rozpúšťanie, ktorý tento proces výrazne urýchľuje.(Zdrvenie.)

6. Metóda čistenia vody.(Destilácia.)

7. Zariadenia používané pri čistení vody od nečistôt nerozpustných vo vode.(Filtre.)

8. Kov, ktorého hustota je menšia ako hustota vody.(Sodík.)

6) Krížovka o periodickom systéme chemických prvkov D.I. Mendelejev a štruktúra hmoty.

8. Kľúčové slová - typ atómov s rovnakým jadrovým nábojom.(Chemický prvok.)

1. Chemický prvok s poradovým číslom 17 v tabuľke periodickej sústavy.(Chlór.)

2. Proces sprevádzaný uvoľňovaním elektrónov. (Oxidácia.)

3. Chemický prvok pomenovaný po veľkom ruskom vedcovi.(Mendelevium.)

4. Chemický prvok, ktorého elektronická štruktúra je 2)8)8)1).(Draslík.)

5. Základy rozpustné vo vode.(zásady.)

6. Chemický prvok, ktorého atómy majú ZlekFronov vzorecJe 2 2 s 2 2 p 6 3 s 2 3 p 4 . (Síra.)

7. Vlastnosť atómov, ktoré D.I. Mendeleev považoval za hlavnú vec v systematizácii chemických prvkov.(Hmotnosť.)

8. Vlastnosť atómov chemického prvku, ktorá má najväčší význam pre fluór.(Elektronegativita.)

9. Nabité častice.(Ióny.)

10. Elementárne častice, podľa počtu ktorých sa atómy toho istého chemického prvku môžu líšiť.(Neutróny.)

11. Ako sa volal chemický prvok s atómovým číslom 32 pred jeho objavením?(Exasilicon.)

12. Vlastnosť atómov chemického prvku vytvárať dve alebo viac jednoduchých látok.(Alotropia.)

13. Elementárne častice, ktorých pohyb určuje mnohé z fyzikálnych vlastností kovov.(Elektróny.)

14. Typ kryštálovej mriežky v diamante.(Atómový.)

15. Chemický prvok, ktorého názov pochádza z názvu planéty.(Neptúnium.)

16. Chemická väzba medzi iónmi.(Iónové.)

17. Atómy, ktoré sa líšia atómovou hmotnosťou, ale majú rovnaký atómový náboj.(Izotopy.)

9. Kľúčové slovo - názov chemických prvkov 7. skupiny hlavnej podskupiny. (Halogény.)

1. Chemický prvok, ktorého vlastnosti predpovedal D.I. Mendelejev.(Germánium.)

2. chemicky nedeliteľná častica.(Atóm.)

3. Jeden zo stavov agregácie látky široko rozšírenej v prírode.(Ľad.)

4. Chemický prvok z platinových kovov.(Osmium.)

5. Chemický prvok, ktorého elektrónový vzorecJe 2 . (Hélium.)

6. Chemický prvok so sériovým číslom63. (Európium.)

7. Typ kovalentnej väzby.(Nepolárne.)

8. Chemický prvok 5. skupiny hlavnej podskupiny.(Arzén.)

7) Krížovka o opakovaní halogénov (č. 10.)

Kľúčovým slovom je názov chemického prvku na počesť slávneho sovietskeho fyzika.(Kurčatov.)

1. Kov, ktorého zlúčeniny s chlórom sú súčasťou bielidla.(Vápnik.)

2. Jav pozorovaný pri zahrievaní kryštalického jódu.(Sulimácia.) .

3. Najaktívnejší nekov.(Fluór.)

4. Priezvisko slávneho fyzika, študentaE. Rutherford, objavil neutrón v1932 rok.(Chadwig.)

5. Materiál odolný voči kyselinám, zásadám a oxidom; kolieska.(Ftoroplast.)

6. Najmenej aktívny halogén.(Astat.)

7. Halogén, ktorého zlúčenina má upokojujúci účinok na nervový systém.(Bróm.)

8. Látka široko rozšírená v prírode, ktorá sa rozkladá pôsobením fluóru.(Voda.)

9. Kov, ktorý je súčasťou kuchynskej soli.(Sodík.)

10. Kov, ktorý vplyvom vody prudko reaguje s jódom.(Hliník.)

Záhadné príbehy

Záhadné príbehy sú úlohy a ak chcete, fikcia. Do deja príbehu sú vpletené určité otázky, problémy, situácie či úlohy, ktoré musí hrdina dokončiť alebo vyriešiť a s ním aj študent. Pri riešení hádanky by ste si mali pozorne prečítať text, pretože zvyčajne obsahuje rady, ktoré uľahčia dokončenie úlohy.

Dom, ktorý postavil M.

Dom, v ktorom býva strýko Ódor, postavili podľa projektu najväčšieho architekta všetkých čias a národov M., ktorý žil v r.XIXstoročí. V skutočnosti to nie je dom, ale veľký sedemposchodový palác, v ktorom žijú priatelia, kolegovia a len známi.

Nedá sa povedať, že všetci obyvatelia majú láskavý, vyrovnaný a učenlivý charakter. Niekto je s niekým priateľom a iný sa tomuto priateľstvu snaží vyhnúť; niektoré nemôžete preliať vodou a iné spolu nikdy neuvidíte. Napriek tomu sa v tomto nádhernom dome všetci dobre majú.

Na prízemí je veľká hala a len tri obytné miestnosti. V jednom z nich žije Sir Liy a ďalšie dva okupuje strýko Ódor.

Celkovo osem bytov na druhom a treťom podlaží, preto sa im spolu s prvým hovorí malé podlažia. Na horných väčších poschodiach je oveľa viac izieb. Na štvrtom a piatom - každý osemnásť, na šiestom - tridsaťdva.

Siedme podlažie ešte nie je dokončené, no podľa projektu sa tam plánuje aj tridsaťdva bytov.

Takže dopredu sa očakávajú radostné a zaujímavé kolaudácie. Koniec koncov, každý nájomca tohto domu je jasná individualita. Pravdaže, príslušníci oboch priezvisk sú si na prvý pohľad až prekvapivo podobní, dokonca sú tam aj dvojičky, no treba sa pozrieť bližšie a uvidíte, aké sú rozdielne.

Je potrebné povedať o vlastnostiach tohto domu. Po prvé, prechody z jedného poschodia do druhého sú usporiadané vo forme špirály. Aby ste sa dostali do horných poschodí, musíte ísť po schodoch a potom pozdĺž dlhej chodby ďalšieho poschodia. Z každej takejto chodby vedú samostatné dvere do izieb obyvateľov.

Usporiadanie bytov na poschodiach v dome je hlboko premyslené a sú (byty) rozdelené s prihliadnutím na rodinné väzby medzi obyvateľmi. Príbuzní v priamej a bočnej línii sa môžu navzájom navštevovať a obchádzať chodby na poschodiach, pretože izby po celej výške domu sú prísne nad sebou a medzi nimi sú prechodné rebríky.

Spolu žijú len dve veľké rodiny. S prihliadnutím na rodinné tradície bola pre nich urobená výnimka a pre tieto rodiny boli pridelené samostatné krídla, jedno na šiestom a druhé na siedmom poschodí.

Tu je potrebné dbať ešte raz na prezieravosť architekta. V skutočnosti bolo v prvej fáze plánovania paláca prijatých iba šesťdesiattri žiadostí o miesto pobytu v ňom. Architekt M. však zohľadnil možné demografické zmeny a do projektu položil ďalších tridsať bytov, rátajúc s budúcnosťou. A nemýlil sa: teraz je v tomto dome zaregistrovaných sto desať nájomníkov.

otázky:

Kto je autorom projektu neobyčajného domu a o aký dom ide? Čo viete o siedmich poschodiach domu a obyvateľoch na každom poschodí? Ktoré dve priezviská sa spomínajú v príbehu a aké sú ich rodinné tradície? Koľko bytov má byť obývaných na siedmom poschodí? Pre ktorých obyvateľov zabezpečil architekt M. vo svojom projekte prázdne alebo náhradné byty? Kto sú príbuzní v priamych a bočných líniách?

odpoveď: Dom, o ktorom sa hovorí v príbehu, je D.I. Mendelejev. Skladá sa zo siedmich období (poschodí), z ktorých každé má presne definovaný počet prvkov (obyvateľov).

Pre všetky prvky je poloha v systéme jednoznačne určená, s výnimkou vodíka. V súvislosti so štruktúrou atómu a vlastnosťami podobnými alkalickým kovom a halogénom je vodík súčasne umiestnený v 1. a 7. skupine periodickej sústavy.

Prvé tri obdobia sa nazývajú malé a ďalšie - veľké. 7. perióda sa nazýva ešte neúplná. Ak budeme pokračovať analogicky so vzorom plnenia prvkov 6. periódy, tak 7. perióda skončí vzácnym plynom s poradovým číslom 118.

Dve skupiny chemických prvkov - lantanoidy a aktinoidy v bežnej verzii obrazu periodického systému sú vybraté z tabuľky (do samostatných krídel). Štruktúra vonkajších elektronických úrovní týchto prvkov je podobná, preto majú podobné vlastnosti.

V histórii chémie došlo k mnohým „objavom“ imaginárnych prvkov, ktoré boli v skutočnosti zmesou niekoľkých vlastností veľmi podobných lantanoidov. Takže tam boli chemické prvky s názvami - PRASEODYM (svetlo zelené dvojča) a NEODYM (nové dvojča).

Od objavu periodického zákona je veda známych iba 63 chemických prvkov. D.I.Mendelejev však bravúrne predpovedal existenciu oveľa viac neobjavených prvkov a v tabuľke pre nich nechal prázdne bunky (voľné byty). Predpovede vedca sa brilantne potvrdili.

Príbuzní v priamych a bočných líniách sú chemické prvky v rámci určitej skupiny).

Hra na detektíva.

V izbe je kovový protipožiarny trezor. Na pere mu visí odkaz: "Vyriešte problém a trezor sa otvorí."

Úloha. Získajte tri hydroxidy tak, že prvý je kyslý, druhý zásaditý a tretí amfotérny. Všetko, čo potrebujete, je v tomto trezore. Reagencie stoja v rade na hornej polici. Je známe, že:

1. Soľ je vo vrecku a zinok je v tégliku.

2. Hmotnosť kvapaliny je 500 g.

3. Hmotnosť látky v kryštalickom stave je 200 g, je vedľa banky.

4. Vpravo od zinku - nekovu, ešte viac vpravo - síran meďnatý.

5. Hmotnosť látky v banke je 300 g av banke je 2-krát menšia ako vo vrecku.

6. Napravo od riešenia je kov.

7. Medzi činidlami sú síra, hydroxid draselný a voda.

8. Naľavo od roztoku je látka vo fľaštičke a druhá napravo je prášok.

9. Hmotnosť jednej z látok je 400 g.

10. Oxid nie je vo forme granúl.

definovať, v čom sú látky uložené a v akom poradí sú umiestnené na poličke?

Odpoveď. Na základe podmienky zadania sa dá určiť, že látok bolo päť a v strede radu na poličke bol zinok.

Nakreslite tabuľku a doplňte ju.

Do lyžice na horiace látky dáme trochu síry, zapálime liehovú lampu a horiacu síru pridáme do banky s malým množstvom vody na dno. V dôsledku hydratácie oxidu sírového (4) sa v banke vytvorila kyselina sírová (hydroxid kyseliny). Báza (hydroxid meďnatý) sa môže získať výmennou reakciou medzi roztokom síranu meďnatého pripraveného zo síranu meďnatého a alkalickým roztokom.

Amfotérny hydroxid (hydroxid zinočnatý) sa získava v dvoch stupňoch. Po príprave roztoku síranu meďnatého sa časť spotrebuje na získanie hydroxidu meďnatého a do druhej časti sa pridajú granuly zinku. Takto sa získal roztok síranu zinočnatého a kovovej medi v zrazenine. Teraz opatrne nalejte soľný roztok do čistej skúmavky a pridajte niekoľko kvapiek alkalického roztoku. Vyzrážanie hydroxidu zinočnatého sa oddelí filtráciou.

Minerály čierneho mága.

V jednej zo sál výstavy Čierny mág sa začala expozícia ukážkami skôr neopísateľných vápencov. Ďalej tam boli samostatné bloky a leštené dosky zo snehovo bieleho, čierneho, červeného, ​​šedého a viacfarebného mramoru.

Osobitné miesto bolo venované mušľovej skale. Monolit, lisovaný milióny rokov z najmenších i väčších škrupín, poslúžil ako základ pre interiér sály. V jeho výklenkoch, na rímsach, priečkach a stojanoch boli umiestnené stovky minerálov a schránok mäkkýšov rôznych typov a veľkostí. Perleť, perly, kostry koralových polypov tiež pozostávajú hlavne z tejto zlúčeniny.

Rovnaké zloženie má aj krieda, mäkká sedimentárna hornina tvorená kostrami mikroorganizmov.

Čierny mág vzal zo stojana kriedu a napísal veľkými písmenami na dosku z čierneho mramoru chemickú zlúčeninu (pomenujte ju).

odpoveď: Expozíciu zbierky predstavovali minerály a vzorky anorganického a živočíšneho pôvodu, pozostávajúce najmä z uhličitanu vápenatého, ktorého vzorec napísal Čierny mág kriedou na dosku z čierneho mramoru).

Kaleidoskop záhad

1) CHARADES.

Šarády Sú to hádanky, ktorých odpovede sú riešené po častiach. Napríklad dve slová MOUSE a YAK, ktoré sa navzájom spájajú, tvoria celé slovo ARSENIC

Odpoveď na ďalšiu šarádu pozostáva z dvoch slabík COP a BIT, zašifrovaných v prvej polovici hádanky. Vo všeobecnosti obe slová, keď sa spoja, tvoria slovo SORBIT - šesťatómový alkohol, náhrada cukru pre pacientov s diabetes mellitus.

Moja prvá slabika je zametená metlou.

Informátor uvažuje o druhej slabike.

Vo všeobecnosti poviem, drahí priatelia,

Pre mnohých pacientov som namiesto cukru ja.

Prvá slabika je známa predložka.

Druhá slabika sa hľadá ťažšie:

Súčasťou bude číslo,

Pridajte k tomu ja.

Poznať celok

Musíte pomenovať kov.

odpoveď: sodík. ,

Som plyn, jednoduchá látka,

Moje dvojciferné číslo.

A moja prvá slabika je božstvo,

Rieka je druhá slabika.

odpoveď: radón.

Moja prvá slabika znamená skazu.

Moja druhá slabika je maličká.

Narodil som sa iba v zelených rastlinách.

Odpoveď - kto som.

odpoveď: škrob.

2) ANAGRAMY - sú to hádanky, ktorých odpovede sú z rovnakých písmen. Slová GLASS a FLASK môžu byť napríklad anagramom. Po uhádnutí jedného slova v hádanke musíte zmeniť usporiadanie písmen tak, aby ste dostali nové.

Zrodený v jasnom plameni,

Som nudná a šedá.

Ak sa písmená preusporiadajú,

Stane sa zo mňa flexibilná stonka.

odpoveď: jaseň - vinič.

Som horľavý produkt,

Bývam v močiaroch.

Ale je tam jedno písmeno

V krátkom názve.

Jej skok je rýchly -

A všetko sa zmenilo:

Stal som sa živlom.

Tak sa stal zázrak!

odpoveď: rašelina - fluór.

3) METAGRAMY - sú to hádanky, v ktorých sú zašifrované rôzne slová pozostávajúce z rovnakého počtu písmen. Po uhádnutí jedného zo slov metagramu musíte v ňom nahradiť jedno alebo viac písmen, aby ste dostali nové slovo podľa významu hádanky. Napríklad slová TIN a WORD môžu tvoriť metagram.

V prvej hádanke je vymyslené slovo URAL; nahradením L za H v ňom dostaneme slovo URAN v súlade s významom druhej časti metagramu.

Lode ma obchádzajú;

Pilot vie naspamäť.

Ak sa L nahradí D,

Budem kovový.

odpoveď: lanko - meď.

S KA - aktívnym kovom,

S GE - som veľmi ľahký plyn.

Aby ste nás pochopili

Pozrite sa znova na systém.

odpoveď: draslík - hélium.

4) LOGOGRYFY - sú to hádanky, ktoré sa riešia odstránením alebo pridaním písmen alebo slabík k zašifrovanému slovu, aby sa získalo nové slovo. Napríklad slová LOTO a GOLD môžu tvoriť logotyp.

Vo voľnej forme zabije všetkých.

Ak je "prepojený", potom ho pridávajú do jedla.

Ale ak jedným slovom prečiarkneme L,

Spolu so všetkými si zaspievame pieseň.

odpoveď: v tejto hádanke je vymyslené slovo CHLÓR; preškrtnutím písmena L v ňom dostaneme slovo XOR, zodpovedajúce významu druhej časti logogrifu.

Mysli opatrne

Uhádnuť slovo

Som ako záchranné lano -

Skús pomenovať.

Ak je ku mne pripojené F -

Premením sa na neziskovku.

odpoveď: tor - fluór.

Som metal, poznáš ma.

Sila je vo mne veľká.

Ak mi pridáte B,

Skryjem oblohu v snehovom opare.

odpoveď: urán - búrka.

Literatúra.

1. A.A. Tyldsep, V.A. Cork We Study Chemistry, ed. "Vzdelávanie". 1999
2. Knižnica "Prvý september", vyd. dom "Prvý september" .2005
"Pôvodné chemické koncepty".
"Idem na hodinu chémie."
3. Spracoval E.G. Zolotnikov. „Lekcia sa skončila. Vyučovanie pokračuje, vyd. „osvietenie“. 2005

4. Teória a metódy vyučovania. Vyššie vzdelanie. V. S. KUKUSHIN Rostov na Done. "Fénix". 2009.

5. Inovatívne pedagogické technológie. Aktívne učenie. Moskva. "Akadémia". 2009.

6. Sľubné školské technológie. G. Yu Ksenzova. Moskva. "Pedagogická spoločnosť Ruska". 2001.

7. Netradičné pedagogické technológie vo vyučovaní. S.A. Mukhina, A.A. Solovjov. Rostov na Done. "Fénix". 2004.

V hre sú 2 tímy hráčov (8. – 9. ročník). Týždeň pred zápasom dostanú tímy za úlohu vybrať si kapitána, vymyslieť názov pre svoj tím a emblémy pre hráčov a vyrobiť tabuľky s názvom tímu. 3 dni pred hrou sa oba tímy oboznamujú s pravidlami riešenia hlavolamov, trénujú riešenie šarád, anagramov, metagramov.

Hra vyžaduje 2 vodcov. 1. prezentujúci by mal pracovať so snímkami, čítať podmienky úloh, ktoré si hráči vybrali. 2. vodca musí viesť celú hru. Okrem toho potrebujete 2 ľudí, ktorí musia predviesť zábavné experimenty a triky.

Ako diváci môžete na podujatie pozvať všetkých od 8. do 9., 11. ročníka.

Kúzelné triky sú zobrazené po "Anagram 30" a "Charade 20".

Po odpovedi „Rebuses 25“ sa predvedie zábavný zážitok „Ohňovzdorný šál“.

Po odpovedi na "Metagrams 50" sa predvedie zábavný zážitok "Vulcano".

Ciele: rozvíjať vzdelávacie a kognitívne a informačno-komunikačné kompetencie žiakov, kognitívny záujem o predmet chémia; vzdelávať organizáciu, zodpovednosť, schopnosť pracovať v skupine.

Vybavenie: elektronická prezentácia „Kaleidoskop chemických hlavolamov“, menovky tímov, emblémy pre hráčov, tabuľka s predmetmi, vykurovacie zariadenie, papier s nápisom „Veľa šťastia“ (nápis bol urobený deň predtým zriedenou kyselinou sírovou pomocou sklenenej tyčinky), kryštalizátor s vodou, kryštalizátor s etylalkoholom, vreckovka, sklenená tyčinka, dichróman amónny (kryštály), na triky: periodická sústava chemických prvkov, plagát so znakmi prvkov Na, O, H. Na stolíkoch, tímy dostali: periodickú tabuľku, vytlačené hracie pole, hárky papiera pre každého hráča, perá.

Moderátor 1: Vážení priatelia! Začíname hru „Kaleidoskop chemických hlavolamov“. Dnes máme v hre 2 tímy. Pozdravme našich hráčov! (Úvod k tímom a kapitánom.)

Teraz sa zoznámime s pravidlami hry. Máme ihrisko. Pozostáva z 5 nominácií: „Len hádanky“, „Anagramy“, „Hádanky“, „Šarády“, „Metagramy“.

Moderátor 2: Každú nomináciu predstavuje 5 úloh rôznej zložitosti. Obtiažnosť úlohy sa dá posúdiť podľa jej kódového čísla: čím väčšie číslo, tým ťažšia úloha, a preto tím získa viac bodov, ak odpovie správne. Tímy si postupne vyberú úlohu, pomenujú nomináciu a číselný kód úlohy (súčet bodov za správnu odpoveď), napríklad „Rebuses 10“. Na dokončenie každej úlohy máte 1 minútu. Ak môže tím odpovedať pred týmto časom, kapitán dá signál a tím odpovie v predstihu. Za skorú odpoveď, ak je správna, získa každý člen tímu prekvapivú cenu, ktorú hráči dostanú na konci hry. Ak je skorá odpoveď nesprávna, právo odpovedať na hádankovú otázku prechádza na tím súpera. Tímy majú na stoloch papierové hracie plochy. Označte v nich tie úlohy, ktoré už boli vybraté, aby sa neopakovali.

Ktorý tím bude vybraný ako prvý, určíme žrebom (Kapitáni sa zúčastňujú žrebovania).

Host 1: A teraz sa zoznámime s nomináciami. Najjednoduchšie nominácie sú „Len hádanky“ a „Hádanky“. Nominácie „Anagramy“, „Šarády“, „Metagramy“ sú prezentované náročnejšími úlohami, ale v prípade úspechu prinesú tímom pôsobivé množstvo bodov.

V nominácii „Len hádanky“ je 5 jednoduchých chemických hádaniek v klasickej podobe. Zaoberajú sa chemickými prvkami a jednoduchými látkami. V nominácii „Puzzles“ budú hráčom ponúkané obrázky, ktoré skrývajú názvy chemických prvkov.

Pripomeňme si to anagramy sú hádanky, ktorých odpovede pozostávajú z rovnakých písmen. Napríklad slová banka a sklo môžu tvoriť anagram. Po uhádnutí jedného slova v hádanke musíte zmeniť usporiadanie písmen tak, aby ste dostali nové slovo. Do odpovede musíte zahrnúť obe slová.

Moderátor 2: V nominácii "šarády" budeš počuť hádanky, ktorých odpovede sú riešené po častiach. Napríklad dve slová MOUSE a YAK, ktoré sa navzájom spájajú, tvoria celé slovo ARSENIC. Metagramy sú hádanky, v ktorých sú zašifrované rôzne slová pozostávajúce z rovnakého počtu písmen. Po uhádnutí jedného zo slov metagramu musíte v ňom nahradiť jedno alebo viac písmen, aby ste dostali nové slovo podľa významu hádanky.

Vážení hráči! Poznámka! Ak v sektore otázok uvidíte emotikon „Úsmev“, po dokončení úlohy sa vám zobrazí zameranie. Úlohy sú na hracej ploche označené červeným obláčikom, po splnení ktorého sa vám predvedie zábavný zážitok. A naši desiataci Iľja Konstantinov a Fedor Samarkin to urobia za vás (ukloniť sa publiku)

Konstantinov: Priatelia! Včera som našiel v schránke našej školy nezvyčajnú obálku adresovanú našim tímom. Nemá spiatočnú adresu. Ale najúžasnejšie je, že v obálke je prázdny list papiera!

Samarkin: Nič zvláštne! Je to len list napísaný chemickým atramentom. Na prečítanie takéhoto listu sa musí zahriať. Pozri! (Ukážka experimentu „Tajný list“.) Na hárku sa objavil nápis „Veľa šťastia“. Pripájam sa k neznámemu autorovi listu a prajem všetkým hráčom veľa šťastia v dnešnej hre.

Len hádanky 5

Nájdené uplatnenie v technológii zliatin
Ako odolný a ľahký kov
A v lietadlách
Zaujal dôležité miesto. (hliník)

Len hádanky 10

Kov v soliach je oporou mnohých,
Bez neho by nás nohy neuniesli. (vápnik)

Len hádanky 15

Hovorí sa mu bez života
Ale život bez neho nie je stvorený. (dusík)

Len hádanky 20

Nebojí sa oxidácie,
Plasticita nie je prekonaná,
V kyseline bez rozpustenia
Môže byť.
Aby sa to dalo ľahšie hádať
Poviem vám, že on
Môže sa len rozpustiť
Úplne v „kráľovskej vodke“. (zlato)

Len hádanky 25

Pre ľudí je ako brat.
Pred mnohými tisíckami rokov
Osvetlenie interiéru
Ich praveké jaskyne,
Už horel.
A s radosťou zdobil
Dámske a rytierske oblečenie,
Čo zažiarilo na súde...
Ak sa rozhodnete byť mäkký,
Bude písať do zošita. (Uhlík, diamant, grafit, uhlie)

Anagramy 10

Som horľavý produkt,
Bývam v močiaroch. (rašelina)
Ale je tam jedno písmeno
V krátkom názve.
Jej skok je rýchly -
A všetko sa zmenilo:
Stal som sa živlom.
Tak sa stal zázrak! (fluór)

Anagramy 20

Zrodený v jasnom plameni
Som nudná a šedá. (popol)
Ak sa písmená preusporiadajú,
Stane sa zo mňa flexibilná stonka. (Vinič)

Anagramy 30

Som najvzácnejší plyn na Zemi. (radón)
Rádium a olovo sú mi blízke.
Ale preusporiadaj mi písmená,
A ja som tvorca príbehov. (ľudia)

Anagramy 40

Písmená sú na stole pred nami.
Usporiadajme ich tak, aby sa stali slovami.
Tu je prvé slovo - jedna postava,
Celkovo má štyri rohy. (kosoštvorec)
A podarilo sa im zhromaždiť druhé slovo,
Musel byť nájdený v halogénoch. (bróm)

Anagramy 50

Aký zázrak - anagram!
Štyri slová - celá séria!
Jeden nás rozosmeje na celý program. (klaun)
Druhý rozdelí všetko. (sekáčik)
Tretí vylezie z kože:
Snaží sa odmietnuť každého. (Svah)
A štvrtý môže okamžite
Zmerajte prúd a ozdobte. (Prívesok)

Moja prvá slabika znamená skazu. (zbaliť)
Moja druhá slabika je maličká. (Mal)
Narodil som sa iba v zelených rastlinách.
Myslíš, kto som? (škrob)

Moja prvá slabika je veľký voz. (SZO)
Morálna sila je moja druhá slabika. (duch)
Vo všeobecnosti zohráva dôležitú úlohu
Aj keď som neviditeľný, vždy som s tebou. (vzduch)

Mojím základom je suchá tráva, (Seno)
Oba konce sú spoluhlásky. (K, n)
Vo všeobecnosti som plyn, drahí priatelia.
A kto som, je vám myslím jasné. (xenón)

Moja prvá slabika je predložka, (of)
Druhá slabika je posolstvo. (novinky)
Aby ste mi mohli zavolať
Pamätajte na spojenie. (Limetka)

Metagramy 10

Lode ma obchádzajú;
Pilot vie naspamäť. (uviaznutý)
Ak sa L nahradí D,
Budem kovový. (meď)

Metagramy 20

Som hornatý región na našej planéte,
Moje bohatstvo je všade známe. (Ural)
Ak však L nahradíte N,
Hľadaj ma medzi aktinoidmi. (Urán)

Metagramy 30

Dva chemické prvky
V metagrame som sa ťa opýtal:
C X - kovový prvok, (chróm)
No s B - už som neziskovka. (bróm)

Metagramy 40

Mendelejev bol prvý, kto ma predpovedal
Francúzsky vedec dal meno. (Gálium)
Ak v ňom nahradíte prvé písmeno,
Moje miesto v systéme môžete rýchlo zmeniť. (tálium)

Metagramy 50

CM - jednotka; (motýľ)
C B - som v nemocnici; (bolesť)
C P - som na javisku; (rola)
A ss je na stole. (soľ)
Kto sme? Povedz mi!

Hostiteľ: (Po anagrame 30 ) Drahí priatelia! Teraz pred vašimi očami Konstantinov Ilya a Samarkin Fedor ( vyjsť) uskutoční reláciu prenosu myšlienok na diaľku prostredníctvom slova.

Konstantinov: Na vedenie relácie je potrebná jedna osoba z publika, najlepšie dobrý verbálny účtovník. chce niekto?

(Zoznámenie sa so žiakom ôsmeho ročníka, Samarkin má zaviazané oči)

Konstantinov žiakovi ôsmeho ročníka: Vymyslite si nejaký chemický prvok a potichu ho ukážte ukazovateľom v tabuľke.

Konstantinov Fedorovi: Fedor!

(Blíži sa k Samarkinovi, máva rukami nad hlavou). Sústreďte svoje myšlienky na príjem telepatického signálu.

Konstantinov ôsmakovi: nájdite v tabuľke poradové číslo prvku, ale nehovorte čísla nahlas.

(Pauza)

vynásobte to dvoma

(Pauza),

pridajte 5 k produktu

(Pauza).

Výslednú sumu vynásobte 5

(Pauza).

Teraz povedzte nahlas 2-krát konečný výsledok

(Uvoľní Samarkinove oči, Samarkin pristúpi k stolu)

Samarkin: prvok bol koncipovaný ... (pomenuje prvok a zobrazí ho v tabuľke) Aby určil zamýšľaný prvok, zahodí poslednú číslicu z čísla pomenovaného divákom a potom od zvyšného čísla odčíta 2. Po vypočítaní sériového čísla nájde požadovaný prvok v tabuľke a ukáže ho publiku pomocou ukazovateľa.

Moderátor 1. (Po šarádach 20) Na tabuli je umiestnený plagát so znakmi chemických prvkov: H, Na, O.

Konstantinov: Vážení priatelia! Teraz uvidíte, že telepatický signál sa dá prenášať nielen slovom, ale aj teplom ruky. (zaslepí Samarkin oči).

Je tu niekto, kto chce otestovať Fedorove telepatické schopnosti?

(Zoznámte sa s publikom)

Prejdite na plagát a potichu ukážte ktorýkoľvek z troch chemických prvkov pomocou ukazovateľa. (Rozviaže oči Samarkinovi)

Samarkin : rukami sa dotýka rôznych nápisov na plagáte, akoby sa snažil niečo cítiť, a v tomto čase pozorne počúva Konstantinova. Kód zamerania: O - aký prvok? Na- No, aký to bol nápad? H - teraz hádaj!

Konstantinov: (hovorí kód pre Samarkin v závislosti od situácie)

O - aký prvok

Na - no, aký bol zámer?

N - hádajte teraz!

Samarkin :( Identifikuje zamýšľaný prvok pomocou kódu. Drží na ňom ruku dlhšie a volá to nahlas.)

Teplo pochádza z tohto prvku... Bol počatý... ( Pomenuje prvok)

Finálny. Ceremoniál odmeny víťaza.

Najnovší obsah stránky