Maali ajalugu õhtusöögil. Essee maali põhjal z.e. Serebryakova "lõunaajal" algkooli õpetaja mbou. Õpetaja sissejuhatav kõne

08.03.2020
Haruldased tütretütred võivad kiidelda, et neil on ämmaga tasavägised ja sõbralikud suhted. Tavaliselt juhtub vastupidi

Sektsioonid: vene keel

Tunni eesmärgid:

  • õpetada õpilasi tegema rühmaportree põhjal võrdlevat tunnust;
  • näidata võrdleva iseloomuga teksti ülesehituse tunnuseid;
  • rikastada õpilaste kõnet vene keele kujundlike ja väljenduslike vahenditega;
  • tutvustada õpilaste sõnaraamatusse portreemaali temaatikaga seotud sõnavara.

Tehniline abi:

  • IKT vahendite kasutamine:
  • Programm Microsoft Word esitlusele saateteksti loomiseks.

Tundide ajal

1. avakõneõpetajad

Õpetaja ettevalmistamine tunniks. Materjal N.S. elu ja loomingu kohta. Leskova

Iga pere elus on traditsioone, neid kombeid, mis määravad kindlaks kehtestatud korra käitumises, igapäevaelus. Oma traditsioonid olid ka 20. sajandi alguses elanud vene kunstniku Zinaida Evgenievna Serebryakova perekonnal. (slaid number 2) Ühte neist arutatakse meie õppetunnis. Täna pöördume Z. Serebryakova ühe kuulsaima maali "Hommikusöögi ajal", mis on loodud 1914. aastal. (slaid number 3)

Mis traditsioon kõnealune sellel kunstilõuendil? (Ilmselt siis, kui kogu pere hommikusöögile koguneb)

Õige. Varem aastal aadliperekonnad Hommiku-, lõuna- ja õhtusöögi ajal oli tavaks koguneda kogu perega. Sööklas kaeti laud söögiks (söögiks). Täiskasvanud ja lapsed vahetasid lõuna- ja õhtusöögiks riided, laskusid lauda.

Meie tunni ülesandeks ei ole mitte ainult portreepildi ja sellel kujutatud tegelaste kirjeldamine, vaid ka nende tootmine võrdlev omadus.

Mis on võrdlemine ja võrdlemine?

Võrdlus- üks arutlusviisidest, kus on vaja tuvastada objektide sarnasus ja erinevus.

Võrdlevad omadused- sarnaste ja erinevaid funktsioone võrreldavate inimeste või kunstiteose kangelaste iseloomus, välimuses, kõnes, tegevuses. (slaid number 4)

2. Vestlus maalist(vestluse käigus teevad õpilased mustanditesse märkmeid) (slaid number 5)

1. Kas sa arvad, et pildil on kujutatud sugulasi? (Jah, need on põliselanikud. Need on kunstniku lapsed.)

2. Milliste märkide järgi tegite kindlaks, et nad on sugulased? (Lapsed on väga sarnased, eriti tüdruk ja poiss, keda on kujutatud esiplaanil.Neil on peaaegu sama silmavärv, ovaalne nägu.)

3. Mis on neil lastel ühist? (See on üks perekond ja hetkel ühendab neid asjaolu, et nad kogunesid kõik koos hommikust sööma)

4. Lõuendil rühm inimesi (lapsi) - mitu inimest istuvad lähestikku, koos. Pilt on tehtud grupiportree žanris. Mis on grupiportree?

rühmaportree- omamoodi portree, mis kujutab kolme või enamat tegelast samas keskkonnas, mida ühendab tegevuse ühtsus.

Nagu näeme, on pildil kolm last oma maja söögitoas, keda ühendab üks tegevus – nad söövad hommikusööki.(Slaid nr 6)

5. Pildi järgi otsustades, milline õhkkond valitseb peres? (slaid nr 7) (Hea, sõbralik õhkkond. Siin valitseb rahu. Seda on näha laste näoilmest. Tõenäoliselt kõik kohtlevad üksteist hästi ja pere lapsed armastavad väga ja lapsed ei tülitse omavahel).

6. Kes lastest on vanem? (Ilmselt see poiss, keda pildi taustal kujutatakse. Ta joob vett ega pööra tähelepanu sellele, mis tema venda ja õde nii huvitab).

7. Iseloomusta seda poissi. (Slaid nr 8) (Peened näojooned, sirge nina, tumeblondid juuksed, kulmud, mis asetsevad õhukese kaarena silmade kohal. Kerge õhetus põskedel värskendab tema kahvatut nägu. Ta langetas silmad , ja meil on raske öelda, kuidas ta silmad välja näevad, ja me ei saa öelda selle poisi iseloomu. Ta on tõsine ja keskendunud. Ta nägu on natuke kurb.)

8. Vaata nüüd teist poissi (slaid number 9) Mille poolest ta erineb vanemast? (Seltskondlikum. Ta vaatas õhtusöögilt üles, pööras ringi ja vaatas meile tähelepanelikult otsa. Teda huvitas miski. Esimene asi, mis talle sisse tormab välimus, on suured, tumepruunid, ilmekad silmad, mida ilmestavad paksud ripsmed. On selge, et ta on uudishimulik.)

9. Ja nemad noorem õde? (slaid number 10) Mille poolest ta erineb oma vendadest? Kirjeldage tüdruku välimust. (Ta on ka tähelepanelik, vaatab meile otsa. Ta oli nii ära võetud, et pani isegi käe taldrikule. Tal on avatud nägu, suured pruunid silmad. Üks kulmudest on veidi kerkinud, mis viitab ka tüdruku huvile mis toimub. Kuid samal ajal ta "Tõsine. Väike nina, põskedel särav õhetus. Väike suu õhukeste helepunaste huultega. Tüdrukul on seljas ilus elegantne tumesinine kleit ja valge põll, kaunistatud pitsiga, justkui valmistuks ta spetsiaalselt selleks, et teda maalitakse, see eristab teda vendadest).

Niisiis, veendusime, et pildil kujutatud lastel on ühiseid jooni teisest küljest on nad erinevad. Kas neid saab rühmitada ühiste tunnuste järgi? Et teil oleks ülesandega kergem toime tulla, teeme tabeli, milles toome välja meie kangelaste sarnasused ja erinevused.(Slaid nr 11)

noorem vend ja tüdruk vanem poiss
Poseerida Nad pöörasid pea vaataja poole, istuvad poole pöördega, poiss hoiab lusikat ja tüdruk paneb käe taldrikule, teine ​​hoiab toolist kinni Pea veidi vasakule kallutatud, hoiab käes klaasi vett, toob selle huultele, asetab küünarnukid lauale
Nägu Peened näojooned, ilmekad, säravad Kahvatu, korrapärased tunnused
Silmad Pruun, suur, laialt avatud, elav, läikiv kissitanud, allasurutud
Nägemine Adresseeritud vaatajale, tähelepanelik, ilmekas, uudishimulik Puudub, keskendus oma tegevusele
Nina Väike, ninaga Sirge, terav, keskmine
Suu, huuled Graatsiline, väike, "vibu"; hele, helepunane Väike; õhuke, helepunane, piklik "niit"
Juuksed kastan, sirge, ulakas Blond, lühike, korraliku stiiliga
Iseloom Lahke, leebe Unistav
Riietus Meresinine kleit ja valge pitsiga põll; tumesinine triibuline särk Tumesinine kodusärk

10. Miks vaatavad väiksemad lapsed vaatajale nii tähelepanelikult otsa? (Esimene oletus on, et nad poseerivad kunstnikule, teine, et isa on tulnud ja nad vaatavad teda).

3. Sõnavara- ja õigekirjatöö

Kuidas mõistate järgmisi fraase (slaidi number 12)

  • rahulik stseen (rahulik, väljakujunenud elu);
  • laste aktiivne seisund (nende liikumatus, mitmesugused tegevused);

Sisesta sõnadesse (slaidi number 13) puuduvad tähed: g yo kerge kann, supikauss, armsad lapsed, lumivalge laudlina, kodutraditsioon

Kodutöö: kirjutada Z.E.Serebrjakova maali-portree "Hommikusöögil" põhjal võrdleva iseloomuga essee-kirjeldus.

Kuulus kunstnik Zinaida Evgenievna Serebryakova oli ka ühingu World of Art liige. Kogu tema perekond tegeles kunstiga, nii et tüdruku anne ei üllatanud kedagi. Ta oli üks esimesi naisi, kes astus maalikunsti ajalukku. Alates esimestest töödest näitas Z. Serebryakova oma stiili. 20. sajandil olid tema modellideks tema enda lapsed ja 1914. aastal maalis ta grupiportree nimega "Hommikusöögil".

Pildil on kolm last lauas, kes ootavad sööki. Taamal olev poiss joob vett, tüdruk laua otsas vaatab pooleldi pööratuna autori poole ja teine ​​esiplaanil olev poiss on võtnud lusika ja on söömiseks valmis. Kõik poisid käituvad loomulikult, mitte poseerides, vaid lihtsalt jälgides, mis toimub. Tüdruku nimi on Tata, veega poiss on Ženja ja ilmselt kõige näljasem on Šurik. Igal lapsel on erinev näoilme. Tata vaatab meid huviga, Šurik vaatab teatud küsimust ja Ženja kustutab meelega oma janu. Riided on tädidel väga ilusad. Poisid on tumesinistes ülikondades ja sama värvi tüdruk on riietatud valgesse päikesekleidi.

Zinaida Serebryakova kujutas mitte kerget portreed kolmest lapsest, vaid tervikpilti, perekondlikust soojusest ja armastusest läbi imbunud teost.

Lisaks poistele tuvastas ta enamus natüürmortide lõuendid. Pildi keskel on kaunilt kaetud laud. Laudlina on väga puhas ja valge. Salvrätikud on kaunilt volditud ja neil on hoidik. Supikauss on mustriga ja laua keskel seisab kollane kann.

Z.E. Serebryakova kujutas rasket pilti hommikusest hommikusöögist ja ta kandis lõuendile tüki oma elust. Ja vaadates töötluse kvaliteeti ja värve, oli see üks tema lemmiketappe elus. See oli aeg, kus kõik pereliikmed olid ja nad said vaikselt peresöömaaja ajal vestelda.

"Lõunasöögil"

2. klass

Tunni eesmärgid:

    õpetada õpilasi tegema rühmaportree põhjal võrdlevat tunnust;

    näidata võrdleva iseloomuga teksti ülesehituse tunnuseid;

    rikastada õpilaste kõnet vene keele kujundlike ja väljenduslike vahenditega;

    tutvustada õpilaste sõnaraamatusse portreemaali temaatikaga seotud sõnavara.

Planeeritud õppetulemused:

Isiklik : teadlik esteetilistest vajadustest ja väärtustest.

Teema: avaldama positiivset suhtumist õigesse suulise ja kirjutamineüldkultuuri näitajana ja kodakondsus isik; oskab orienteeruda suhtluseesmärkides, eesmärkides, vahendites ja tingimustes.

Metasubjekt :

Regulatiivne: tegema toimingus pärast selle lõpetamist oma hinnangule tuginedes ja tehtud vigade olemust arvestades vajalikke muudatusi.

kognitiivne : nad ammutavad maalilt vajalikku teavet, ehitavad teadlikult ja meelevaldselt kõnelause suulises ja kirjalikus vormis, analüüsivad objekte oluliste ja mitteoluliste tunnuste jaotamisel.

Kommunikatiivne: väljendada oma ideid suuliselt ja kirjalikult.

Tehniline abi:

IKT vahendite kasutamine:

Tundide ajal

1Motivatsioon õppetegevuseks

Vaadake kõik mind!
Täna olen reisijuht.
Ei raiska minutitki
Kutsun teid teele!
Võtke kõik teadmised teele kaasa!
Ja ärge unustage naeratada!

2Õppeülesande seadmine .

Kumb teist oli kunstigalerii? Mida sa seal nägid, mis sulle erilise mulje jättis?

Oletame, et oleme kunstigaleriis. Olen reisijuht.

3 Uute asjade tegemise viiside õppimine.

* teie ees kuulus pilt Zinaida Serebryakova "Õhtusöök" Mõnes allikas võib seda näha nime all “Hommikusöögi ajal.” Lõuendil on rühm inimesi (lapsi) - mitu inimest istuvad üksteise lähedal, koos. Pilt on tehtud grupiportree žanris.

Mis on grupiportree?

rühmaportree- omamoodi portree, mis kujutab kolme või enamat tegelast samas keskkonnas, mida ühendab tegevuse ühtsus.

Näeme kolme last söögilauas istumas. Zinaida Evgenievna kujutas oma lapsi. Otse vaatajale otsa vaatavat poissi kutsutakse Shuraks – nii kutsus teda perekond. Shura on seitsmeaastane. Teisel pool lauda istuvat poissi kutsutakse Ženjaks, ta on vendadest vanim. Ta on kaheksa-aastane. Ja lõpuks Tata (Tatiana). Ta on vaid kahe ja poole aastane. Niisiis, me näeme kolme armsat last.

Aga tohin küsida, kui palju inimesi on söögitoas?

-Kes see naine on? (paus) Võib-olla teenija? Või äkki omanik ise?

Kes ta sinu arvates on?

Ja jälle pöördun publiku poole. Ütle mulle, kas lauas on koht ka neljandale inimesele? Jah

Kuidas sa arvasid? ( Näeme laual tühja tooli ja seadet.)

Selgub, et see on maja perenaise Zinaida Evgenievna Serebryakova käsi. Nüüd valab ta supi ja istub tühjale kohale, et lastega lõunatada.

4 Kehalise kasvatuse minut

5 Õpilaste iseseisev töö.

Vaatame laste nägusid.

1. Kas lapsed on üksteisega sarnased? Jah.

2. Kellena Shura ja Tata välja näevad? (kuula naabri arvamust).

3. Kellena Ženja välja näeb? (kuula naabri arvamust).

*Jah, muidugi, olles lapsed üle vaadanud, võime kindlalt väita, et Shura ja Tata näevad välja nagu nende ema. Tumedad räägivad sellest eriti eredalt. silmad lahti. Ja ka nina ja huulte kuju viitab sarnasusele emaga. Ženja näeb isegi allalastud silmadega välja palju oma isa moodi. Ja taeva värv - sinised silmad ja ovaalne nägu.

*Jätkame pildi vaatamist. Pange tähele söögilauda.

Jah, laud on piisavalt suur. See on kaetud valge laudlinaga. Elegantne sinise ornamendiga valgest portselanist lauaserviis. Türeen, portsjoni- ja supitaldrikud, soolatops ja muud esemed ühest komplektist Kõik on lihtne ja ühtaegu esteetiline, mis viitab hea maitse koduperenaised.

Tuleme tagasi laste juurde.

    Poisid, pöörake tähelepanu Tata žestile. Millest ta räägib?

(Jah, ilmselt tüdruk ei taha süüa, nii et ta sulgeb taldriku oma lihava käepidemega. Või eelistab ta suppi, kuklit, mis lebab laua keskel spetsiaalsel tassil)

2. Vaata tooli, millel Tata istub. Mida sa näed? Väike padi.

3 Miks sa arvad, miks Tate'ile padi kingiti?

Jah, Tata on muidugi veel väike ja söögilaud on tema jaoks liiga kõrge, mistõttu pakuti Tatale spetsiaalset patja. See viitab sellele, et Serebryakovite majas armastavad nad lapsi ja hoolitsevad nende eest, luues mugavust ja mugavust. Kõik lapsed on kujutatud põsepunasega.

4. Mõtle, mida nad enne õhtusööki tegid? Nüüd on selge, miks Zhenya vett joob. Ta jooksis ja erutus.

Vaataja võib avastada veel palju pildil peituvaid saladusi Neid saab lugeda lõputult. Selleks pead olema väga tähelepanelik ja huvitatud inimene.

Meie ringreis on lõppenud. Tänan tähelepanu eest.

Kasutades töömaterjale, koosta pildi põhjal jutt ja pane see kirja. (Loo kirjutamine mustandile ja siis ainult vihikusse)

IV. Peegeldus

Mis on siis Z. Serebrjakova maali "Lõunasöögil" saladus? (armastus laste vastu ja hooliv suhtumine)

Kas pilt meeldis? Kuidas?

Töömaterjalid Z.E. maalil põhineva essee jaoks. Serebrjakova

"Lõunasöögil"

Küsimused

Sissejuhatus

Mis on pildil näidatud?

Kolm last söögitoas, kunstniku lapsed

Põhiosa

Mis neid lapsi ühendab?

Zhenya, Shurik, Tata, kõik kogunesid lõunasöögile lauda

Kuidas sa lapsi nägid? Mida nad teevad?

Zinaida Evgenievna Serebryakova kasvas üles intelligentses perekonnas, mis elas kunstimaailmas ja varases lapsepõlves otsustas saada kunstnikuks. Juba väikese 3inochka laste visandites avaldub tema enda käekiri ja stiil.

1900. aastatel maalis Serebryakova üsna sageli oma lapsi: Zhenya, Shura, Tanya ja Katjuša. Seekord pilt Lõuna ajal, kuigi loomulikult kannab süžee nime ka "Hommikusöögi ajal", aga sellest pikemalt allpool. 1914. aastal lõi ta need üldportree. Pere õhtusöögilauas ootavad kolm last einet. Üks poiss joob vett, teine ​​on suppi sööma hakanud ja pisike pani käe otse taldrikule, oodates midagi maitsvat.

Kõik poisid on aktiivsed, ei jää muljet, et nad poseerivad. Särtsakas, seltskondlik seitsmeaastane Shurik pöördus, et vaadata oma ema ja vaadata, mida too teeb. Ema ju supp juba ootab ja tema tooli pole veel lauastki ära tõstetud.

Unistav, veidi aeglane kaheksa-aastane Ženja ootab, et vanaema tema kaussi lõhnava kuuma supi kallaks. Ka kolmeaastane beebi Tanya vaatab oma emale otsa. Iga laps eristub oma ainulaadse näoilme ja kehahoiakuga.

Lapsest portree loomine on kunstnikule raske ülesanne, nagu me teame, lapsed on alati äkilised ega istu ühes asendis, meeleolu muutub iga minutiga ning on vaja tabada huvitav näoilme ja põgus meeleolu. mingil hetkel.

Serebryakova maalist “Dinner” on saanud kunstniku üks meeldejäävamaid maal. Pole üllatav, et seda pilti nimetatakse sageli "lõunasöögil", tõenäoliselt meie mõtlemise stereotüübi tõttu. Igapäevane elu sest laual on türeen.

Siiski väärib märkimist, et kunstniku pere elas euroopaliku režiimi järgi: hommikul kell kaheksa pakuti lauale kuklit ja piima ning keskpäeval lõunasööki meenutav nn suur hommikusöök.

Ja lauda serveeritakse pigem lääneliku mudeli järgi. Laud on kaetud mitte õlilinaga, nagu enamikes majades praktilistel eesmärkidel, vaid valge tärgeldatud linase laudlinaga.

Lauaportselaniteenuse juurde kuulub ka meie mõistes söögitoaga sarnane elegantne türeen. Seda köögiatribuuti näeb tavalistes vene köökides harva. Lauakaunistuseks on maalitud türeen. On näha, et selles peres õpetatakse lapsi esimestest elupäevadest peale nägema ilu kogu ümbritsevas maailmas.

Ülejäänud esemed on tavalisemad: klaasid, piimakann, suhkrukauss... Aga kui isuäratavad näevad välja värskelt küpsetatud roosilised kuklid. See on Elu läheb rahulikult, mõõdetult, satsmeteta, kuid heaolu on, ehkki tagasihoidlik.

Lapsed on vastavalt vanusele hästi riides ja Tanya, keda sageli kutsuti Tataks, on ilusas pitspõlles.

Kuid Katyusha oli pildi kirjutamise ajal veel väga väike, nii et ta ei viibinud laua taga. Võib-olla veidi hiljem võtab ema ta sülle ja toidab ennast.

Lapsi hämmastab õhtusöögi ajal sisesuhete kristallpuhtus, tunda on hingestatust. Samas puudub sentimentaalsus. Serebrjakova räägib oma perekonnast üllatavalt siiralt ja poeetiliselt.

Vähesed alates loomingulised inimesed suudab Serebryakovaga konkureerida lastele pühendatud tööde arvu poolest. Võib-olla tõi emadus talle nii palju vaimsust ja paljastas kunstniku olemuse – õrna, peene, armastava.

Serebryakova jätkas vene realistliku koolkonna traditsioone ja asus kunstiajaloos teenitult aukohal. Praegu on maal "Hommikusöögil" väljas Riiklikus Tretjakovi galeriis.

Uusim saidi sisu