Popvokaali tundide kokkuvõte. Avatud tunni metoodiline arendus "poppesituse vokaal- ja lauluoskuse arendamine ansamblis" Vokaallaulu avatud tunni arendamine

28.10.2019
Haruldased tütretütred võivad kiidelda, et neil on ämmaga tasavägised ja sõbralikud suhted. Tavaliselt juhtub vastupidi

Avatud õppetund pop vokaal Mamonova Olga Vitalievna.

Tunni teema: erinevaid töömeetodeid vokaaltehnika alal.

Tunni eesmärk: Avaldada ja põhjendada erinevaid vokaaltehnikaga töötamise meetodeid popvokaalis.

Ülesanded: 1) teha kindlaks erinevused pop- ja akadeemilise vokaali vahel

2) Määrake harjutuste järjekord

3) Näidake praktiliselt visuaalselt laste harjutuste sooritamist erinevas vanuses ja koolituse tase.

Sissejuhatus. Akadeemilise ja popvokaali sarnasused ja erinevused.

Minu klassis on 20 vokalisti vanuses 4-18 aastat. Neist 4 inimest olid tänavu välja pandud rahvusvahelisel konkursil ja võitsid seal auhinnalisi kohti. Meie tunni käigus näitan, kuidas töötan hääleloome kallal nii väikelaste kui ka täiskasvanud õpilastega. Kuna me räägime popvokaalist, siis tahaksin selgitada akadeemilise ja popvokaali žanrite erinevust.

akadeemiline vokaal - vana klassikaline vokaalkool. Akadeemilised lauljad laulavad ooperis, akadeemilises kooris, kabelis, sümfooniaorkestriga, aga ka kammermuusika žanris. vokaalmuusika. Akadeemiline vokaal erineb pop-, jazz- ja rokivokaalist oma rangelt klassikaline positsioon. Akadeemiline vokaal ei hõlma mikrofoni laulmist. Akadeemilises vokaalis on teatud raamistikud, mille on välja töötanud vokaalmuusika kogemus ja ajalugu. Need piirid reeglina ei luba akadeemilisel lauljal kasutada oma häält muudes vokaalsetes suundades. Kogemustega kujuneb akadeemilisel lauljal välja kindel hääleasend, tänu millele muutub hääl väga tugevaks ja omandab suure helitugevuse. Harvadel juhtudel võivad akadeemikud esineda ka teistes vokaalžanrites, kui nad hõlbustavad heli esitamist.

pop vokaal

poplaulühendab paljusid laulusuundi, ühendab kogu paleti vokaalkunst. Popvokaal tähendab eelkõige lavalt laulmist, kuid popvokaali mõiste seostub reeglina kerge ja arusaadava muusikaga. Popvokaalis saab kuulda ja rahvalikud motiivid, ja jazzi elemente, see on ka autorilaul ja rokkmuusika elemente. Popvokaal erineb akadeemilisest vokaalist avatuma ja loomulikuma kõla poolest. Lauluoskus, õige asend ja kõlatugi on aga popvokaalis sama vajalikud kui akadeemilises. Järeldame: Pop- ja akadeemilises vokaalis on absoluutselt erinevad ülesanded, absoluutselt erinev heliteostus, kuid vajadus saavutada helitugi hingamisel on kõigil sama.

Hingamise seadistamiseks kasutame erinevaid harjutusi.

1) Seisa sirgelt, lõug põrandaga paralleelselt. Asetage käed alumistele ribidele ja hingake sisse nii, et need samal ajal laieneksid, paisudes kõhtu üles. (pall täispuhutud) Peate hingama alumistesse ribidesse, kõhtu, kopsunurkadesse (tagasi). Selle tunnetamiseks võite kummarduda, toetades käed lauale. Samal ajal tuleks hingata kombineerida: suu ja nina kergelt lahti, moodustades kohe “haigutus.” (tõstetud pehme suulae) Ülemiste hammaste avamiseks tuleks huulte nurgad veidi üles tõsta. (See positsioon erineb lihtsalt akadeemilisest omast)

Et täpselt tunda, kus heli toetus asub, võite "köhida" või "c" tähe aeglaselt välja puhuda. Nooremate laste puhul ei pruugi see olla väga selge, nii et võite paluda lapsel lihtsalt "tõugata"

Nad teevad kõike...

2) Hingamissüsteemi tugevdamiseks ja arendamiseks on olemas Alexandra Nikolaevna Strelnikova hingamisharjutuste süsteem. Selle põhiidee on see, et me hingame vastupanurežiimis. Sel juhul peavad hingamislihased aktiivsemalt töötama.

(Näitab Nastjat)

peopesad

Õlarihmad

Kass

Kallista oma õlad

Pump

Kallista oma õlad + pump

pea pöördub

Kõrvad

Pendel

lõhed

esiastmed

sammud tagasi

Töö vokaaltehnika kallal.

Heli tuleb saata hammastele, kuid sageli satub heli ninna. See tähendab, et ninakäik ei ole ummistunud. Treeningu kaudu tõmbame ülemist suulae üles, langetades alumist lõualuu nii palju kui võimalik.

"Haigutuse" saavutamiseks võite harjutada "madu" harjutust. Hingame hinge ja imiteerime tohutu õuna hammustust.

Kõri loomuliku laienemise tunnetamiseks võite teha seda harjutust: sulgege nina lõdvalt kahe sõrmega ja hingake suu kaudu sisse ning hingake välja nina kaudu. 5-7 korda. Te tunnete hingamise kergust ja valmisolekut haigutuse tekkeks.

Laulmine koos lastega lihtne harjutus, käega, mis näitab:

"Astun üles, astun alla" (Ksyusha)

Kuni laps on väike, ei saa kõiki vokaalseid oskusi arendada, nagu suuremate laste puhul, seetõttu võtame tööle lihtsad, lihtsad ja väikese ulatusega laulud, laiendades seda järk-järgult. Töötage samal ajal intonatsiooni puhtuse, hingamise lavastamise ja esituse väljendusrikkuse kallal.

Ksyusha laulab "Cloud". Töötame õige hingamise kallal, proovime suu õigesti avada ja hoiame kõik pikad noodid lõpuni välja.

Lapsega töötamise alguses peate selle kindlaks määrama. töötav keskpaik. (Hääl on madal, aga tämber on hele) Selleks tuleb paluda lapsel hingamise ajal laulda mis tahes talle sobivat nooti. Reeglina on see töötav keskpunkt. Lapsed ei tee vigu...

Leiame Sony jaoks töötava keskpaiga.

Alustame selle noodilauluga.

1) Esmalt laulame ühel noodil, suu kinni (väikesest suureni)

Mmmm – suu kinni. Taevas on üles tõstetud, hambad lahti, huuled kinni.

3) nüüd ühel noodil, suu lahti...

Ma, mina, mi, mo, mu - me püüame laulda ühes asendis

Rinnahoidja, rinnahoidja, bree, vend. bru

Laulame kõiki täishäälikuid nii, nagu moodustaksime tähe “a”. See selgub ligikaudu ühes asendis. Kindlasti pöörake tähelepanu kaashäälikute häälduse selgusele silbi alguses. Järgneva vokaali kvaliteet sõltub sellest, kui aktiivselt konsonant moodustatakse.

On väga oluline, et lapsed ei seisaks laulmise hetkel nagis. Liigume, lauldes kummardume ja vehime kätega.

Poplaul tähendab mikrofoni laulmist. Seetõttu tuleb sellele oskusele pöörata piisavalt tähelepanu. Mikrofoni tuleb hoida nii, et heli tabaks seda otse, mitte nurga all. Vastasel juhul kärbitakse sagedusi ja heli on moonutatud. Mikrofoni ei saa küljele viia. Hoidke seda kogu aeg ühes asendis, et heli helitugevus ja tugevus ei muutuks.

Selle oskuse arendamiseks ja kinnistamiseks teeme järgmise harjutuse: Kuidas mikrofoniga õhku tõmmata geomeetrilised kujundid. Kõigepealt eraldi, siis koos laulude laulmisega.

Yana laulab. Leiame selle töötava keskkoha:

Jaa-aa-aa-aa-aa-aa-aa-aa-a

5) Heledama heli saavutamiseks:

Ree-ee-ee-ee-ee-ee-ee-ee-ee

Mii-ii-ii-ii-ii-ii-ii-ii-i

6) 3 nooti järjest täishäälikute kohta: (Leena laulab)

Jaaaaaaaaa

7) Jaa-aa-aa-aa-a

Mii-ii-ii-ii-i

Kõik kaashäälikud: e, e ja y. laulda "a" asendis

8) Peab olema harjutus keeleotsa ja huulte soojendamiseks. (Nastja) Esiteks võite rääkida keeleväänajaid.

Le-lely lel-lely lel-lelilyolil-lely

9) Staccato legato

10) saavutada ka heli-, diktsiooni- ja erinevate registrite ühendamise vabadus:

(Kas Karina)

Rrrrrrrrrrr

Do Remi Fa Sol Fa Mire Do Remi Fa Sol Fa Mire Do

soola mi soola mi soola mi soola mi to ...

Do mi sol do mi sol fare si sol fare do…

11) saavutada tasakaal, mugavus. Lauldakse pigem nasaalselt, aga mitte ninas.

Ei ei ei ei ei….

12) sama meloodia:

ma ma ma ma ma maaaaaaaa ma ma ma

13) leviala laiendamiseks

Jaaa aaaaaaaaaa, siis mi ii ii ii ja

Ligikaudu 2. oktavi re-st liigume edasi mi, siis teeme suu lahti ja saadame heli jõuga pähe

14) “me kannatame” madalate nootide laulmiseks.Esmalt ühel noodil alla 1 oktaavini.

oi oi oi oi oi

15) ühendame hüppel madala ja kõrge noodi.

Kõigepealt kvint, siis oktav.

    pikad hingamisharjutused

17) ühe hingetõmbega pika fraasi lugemine. Parem on võtta suurus HEXAMETER. See on lõik kas Odüsseiast või Homerose Iliasest. Lugesime kõrgendatud suulae pealt. Meloodiline.

Laulufragmentide esitus.

Ksyusha - "pilv"

Sonya - "Armsast - kuningast"

Yana - "Kuked laulsid"

Lena - "Elevandist"

Nastya - "Väike bluus"

Karina - "Luiged lendasid minema"

Tunniplaan

    Sissejuhatus. Akadeemilise ja popvokaali sarnasused ja erinevused.

    Hingamistöö. Hingamissüsteem A.N. Strelnikova

    Töö vokaaltehnika kallal:

heli kujundamine

mikrofoniga töötamine

pikk fraas

diktsioon

ulatuse laiendamine

staccato legato

    Soolokatkendite esitus

5) Järeldus.

Järeldus.

Iga õpetaja võib lauluhääle ja vokaaloskuste arendamiseks ja tugevdamiseks vabalt kasutada väga erinevaid tehnikaid ja harjutusi. Peaasi, et laps tunneks end klassiruumis mugavalt ja liiguks mõnuga positiivse tulemuse poole. Õpetaja peab olema lapsele harjutuste ja repertuaari valikul väga ettevaatlik, võimaldades tal võimalikult laialt paljastada kõik võimalused. see õpilane. Siin on väga oluline mõõta teada. Pikkade harjutustega ei tohiks õpilast väsitada, kuid tähelepanuta ei tohi jätta ka neid. Peate teadma iga õpilase omadusi. Kellelgi on parem laulda ülevalt alla ja kellelgi vastupidi. Tunnitööks saab valida veidi raskema töö, et oleks, mille kallal töötada. Ja esituse jaoks on parem võtta teos, mis on lihtsam, kuid lapsele hõlpsasti esitatav.

Ei ole vaja etendust kaunistada mingite kunstlike, kaugelt tõmmatud efektidega. Parem on koos õpilasega muusikat ja teksti korralikult analüüsida, sisu mõistmine ja esitus on loomulikult täis tähendust ja seega väljendusrikkust.

Materjal sisaldab teavet selle kohta, kuidas korraldada tööd vokaalansambliga, kuidas valida konkreetset lugu, kuidas valmistada vokalisti laulmiseks ette, kuidas läbi viia lavakõnetundi, milliseid harjutusi lauluhääle häälestamiseks kasutada.

Lae alla:


Eelvaade:

Vallaeelarveline haridusasutus lisaharidus lapsed

"Laste ja noorte loovuse palee"

G. Tver

õpetajatele)

Selgitav märkus………………………………………….. Lehekülg üks

Töö vokaalansambliga………………………………… Lk. neli

Metoodiline tugi………………………………………….. Lk. 9

Harjutused lauluhääle seadmiseks……………. Lehekülg 19

Viited…………………………………………… Lehekülg. 31

Selgitav märkus.

Kunst mängib tohutut rolli vaimselt arenenud isiksuse kujunemisel, tunnete paranemisel, elu- ja loodusnähtuste tajumisel läbi inimsuhete prisma.

Kunst on keerukas süsteem, mis hõlmab mitut liiki: maalikunsti, muusikat, teatrit, kino jne.

Igal kunstiliigil on oma kunstiline ja kujundlik keel, reaalsuse taasloomise spetsiifika. Muusikaline pilt on muusikaline stereotüüp - väljakujunenud ettekujutus meloodiast, rütmist, tämbrihelist. See on omane inimese tunnetele. Seetõttu saavad lapsed muusikapala tajudes võimaluse täpsemalt tunnetada muusikaline pilt emotsionaalse värvimise kaudu.

Muusikal on inimelus äärmiselt oluline roll ja see naudib universaalset armastust. Armastus laulude vastu on kantud lapsepõlvest ja on lahutamatu kaaslane kogu eluks. Muusika väge, mis vallutab ekspressiivse meloodia jõu, suudab haarata hinge ning koondada inimeste püüdlusi ja mõtteid, sai igaüks meist hästi kogeda. avalik eesmärk muusika võib olla väga erinev. Teda kuulatakse ooperites, kontserdisaalid, kõlab see pühade ajal, parkides ja lasteaedades. Esineb balleti- ja ooperimuusikat, sümfoonilist ja kammermuusikat, militaar- ja kultusmuusikat, lastemuusikat ning tantsu- ja popmuusikat. Tuleb rõhutada, et muusika erineb teistest kunstidest mitmes mõttes. Tema ekspressiivsed vahendid ja kujundid ei ole nii selged kui maali ja teatri kujundid. Muusika toimib emotsionaalse mõju abil, viitab peamiselt inimeste tunnetele ja meeleoludele. Veel üks eriline omadus muusikaline kunst: inimeses iluiha äratamine, temas kunstniku ja loomeprotsessi kaasosalise kasvatus.

Vokaalmuusika on rikas ja mitmekesine valdkond muusikaline loovus. Paljud inimesed teavad lauluhäälte nimesid hästi:

2 Meeste hääled: tenor, bariton, bass. Igal neist häältest on oma väljendunud tämbrivärvus. Olemas erinevad tüübid vokaalmuusika. Kõige sagedamini ühendab ta laulmise saatega, kus viimane esineb võrdselt vokaalpartiiga.

See muusikajuhend on abiks muusikajuhid, lisaõppe õpetajad, vokaalõpetajad. See sisaldab minu aastatepikkust kogemust lasterühmades õpilastega töötamisel. Käsiraamat koosneb teoreetilisest ja praktilisest osast, olemas on muusikaline lisa.

Kavandatud harjutused on lihtsad ja piltlikud, emotsionaalselt värvitud tuttavate piltidega, mida lapsed kergesti tajuvad. Paljudega neist võivad kaasneda lihtsad käte ja jalgade liigutused ("Andrey varblane", "Astun üles", "Peeter kõndis ...", "Siil", "Kass läks taksosse", “Mõtlesin ja mõtlesin” jne. See on laste seas väga populaarne ja võimaldab neil mänguliselt arendada kuulmist ja häält ning näitlemisoskused. Laulusi saab laulda mitte ainult kooris, vaid ka kordamööda mikrofoni. Õppimise käigus on soovitav vaheldumisi laulda klaverile ja fonogrammile. See arendab laulude laulmise oskust, säilitades etteantud rütmi. Harjutuste eripära on see, et neid korraldatakse vastavalt nende keerukuse suurenemisele.

Teoreetiline materjal sisaldab teavet selle kohta, kuidas korraldada tööd vokaalansambliga, kuidas valida konkreetset lugu, kuidas valmistada vokalisti laulmiseks ette, kuidas viia läbi lavakõnetund, milliseid harjutusi lauluhääle häälestamiseks kasutada.

Toetus on mõeldud erinevas vanuses lastele:

1 Koolieelne vanus.

2 Noorem kooliea.

3 Keskkooliealine.

4 Vanem kooliea.

Kuidas töötada vokaalansambliga.

Õpetaja mitte ainult ei õpeta laulma, vaid aitab ka isiksusel areneda, toetudes hea ja kurja mõiste moraalsetele ja eetilistele põhikriteeriumidele. Sellised omadused nagu lahkus, siirus, sarm, avatus koos oskustega peaksid kunstnikku saatma kogu tema elu.

Laulmise määramiseks laste hääl tuleb tuvastada:

Vahemik

Tämber

Võime taluda tessituuri

Transientregistri helinad jp

Lapse hääle arengus on neli peamist etappi:

7-10 aastat - noorim mutatsioonieelne vanus - tüdrukute ja poiste hääled on homogeensed ja peaaegu kõik on kõrged. Neid iseloomustab pea resonants, hele falsett. Vahemik kuni 1 - pe2. kõige mugavamad helid mi1 la1. Heli on ebaühtlane, vokaalid kõlavad värvikalt.

10-13 aastased - vanem mutatsioonieelne vanus - tekivad rinnakõla tunnused, hääl hakkab kõlama tihedamalt ja rikkalikumalt. Vahemik: do1 - salt2, on 3 registrit: pea, segatud, rind.

13-15 aastat - mutatsiooniperiood. Langeb kokku puberteedieaga Hääl võib laulmise ja rääkimise ajal murduda. Mutatsiooni kestus on mitu kuud kuni mitu aastat.

16-18 aastat - mutatsioonijärgne periood. Hääle kujunemine.

1. Helikõrgus

2. Dünaamiline ulatus erinevatel kõrgustel

3. Sujuvad registriüleminekud

4. Tasasus erinevatel vokaalidel

5. Pingeaste

6. Hääleasend

7. Diktsiooni kvaliteet: arusaadavus, mõtestatus, kirjaoskus

8. Tämber: ülemtoonide rikkus, vibrato kvaliteet, lend ja kõla

9. Esituse väljendusrikkus.

1. Laulmine

Laul, mis on muusikaline ja poeetiline kunst,

annab edasi teatud sisu, kunstilist kuvandit.

Teema on muusikaline struktuur, mis väljendab põhiideed

töö või osa sellest. Sageli arendatakse seda edasi.

Fraas on muusikateose väike semantiline osa,

sooritatakse ühe hingetõmbega.

Nüansid aitavad avada muusika iseloomu.

Vorm – struktuur.

Kulminatsioon on teose kõrgeima pinge hetk, seda eristab kõige intensiivsem heli. Kood on lõpp.

2. Koreograafia

> Lugudes sisalduv suurejooneline element võimaldab neid dünaamilisemalt esitada, mõnikord isegi üksikasjaliku lavaloomingu vormis.

> Tantsulauludes on suur vabadus paljastada koreograafia abil individuaalseid jooni.

> Lavastaja on kohustatud arendama tantsu nägemise oskust, rebimata seda laulu tekstist (tähendusest) lahti.

> Osalejate esinemiseks tants - laul, on vaja spetsiaalseid koreograafilisi tunde.

3. Dramaturgia

Laulu kunstiliste ülesannete dramaatiliseks lahendamiseks on vaja tunda ja kasutada lavakunsti vahendeid lavaseaduste raames.

4. Lavalavastus

See on sügav tungimine laulu sisusse ja lavalise lahenduse adekvaatse vormi otsimine. Seda saab väljendada nii staatilises kui dünaamikas – kõik määrab laulu sisu.

5. Muusikaline saate

Võib läbi viia muusikaline fonogramm, klaver.

6. Lavakujundus

Eeldab sobivaid kostüüme, lavaatribuute, isegi

Maastik.

Ülesanded:

Peegeldage kostüümis loomingulise tegevuse kunstilist ja esinevat suunitlust;

Laulmine ansamblis.

Ansambel on kõigi ansambliheli väljenduslike elementide tasakaal, ühtsus ja kooskõla.

See eeldab individuaalsuste orgaanilist sulandumist, iga laulja võimet kuulda oma osa ja ansamblit tervikuna, võrdsustada, allutada oma hääl üldisele kõlale, paindlikult kooskõlastada oma tegevust teiste lauljate tegemistega.

Ansambli tüübid:

2. Dünaamiline ansambel (häälte ühtsus helitugevuse järgi)

3. Rütmiline ansambel (rütmilise esituse ühtsus)

4. Tempo ansambel (tempo esituse ühtsus)

6. Sõnastiku ansambel (ühe sõnastiku heli)

7. Polüfooniline ansambel (häälte suhteline tasakaal, olenevalt temaatilisest materjalist)

8. Ansambel solisti ja ülejäänud koosseisu vahel.

9. Eraansambel (ükskõik millise erakonna kõlavate häälte ühtsus)

10..Üldansambel (helitugevuse tasakaal osade vahel).

METOODILINE TUGI.

1. Esmalt peate loo arranžeerima (kirjutage oma kompositsioonile polüfooniline partituur, võttes arvesse ansambli ulatust, sealhulgas alatoone), samal ajal:

> Tehke kindlaks selle modaalne struktuur, mis aitab viitetoone õigesti selgitada; viitetoone ehk meloodilisi sõlmpunkte eristatakse meloodias erinevate vahenditega: need võtavad arvesse kõige venivamaid kestusi, helide kordusi, unisooni (lihtne või oktav) ja kogu meloodia meloodiaarendus kaldub neile. Just võrdlustoone saab kasutada alatoonina.

> Suure tähelepanuga poeetilisele tekstile; tuvastada laulu muusikalis-silbiline rütm, mis peaks olema kõigil ansambli lauljatel ühesugune;

> Esineja võib häälte aretamisel suunanäitajaks pakkuda laulus tuvastatud võimalikke harmoonilisi kombinatsioone. Häältele lauldes tuleks taasluua sellele teosele omased modaalsed, tekstuurilised, meetrilised ja harmoonilised jooned;

2. Lisaks põhiviisile tuleb arvestada häälte tessituraalse mugavusega (kõigi häälte jaoks parima võtme valimine)

3. Sujuva häälejuhtimise saavutamiseks on vaja arvestada ahelhingamise meetodeid, polüfoonia stiilitunnuseid.

4. Kui lauljal ei ole ühtki heli moodustamise viisi, kõlab tema hääl kirju, kõik vokaalid on moodustatud erinevalt. Ühe hääliku moodustamise viisi all mõeldakse õiget häälikumoodustust vokaalide sama ümarusastmega.

5. Peame lootma muusikalile auditoorsed tajud, on vaja arendada kuulmis-hääle koordinatsiooni ansambli liikmete vahel, saavutada, varieerides häälte meloodilistes ridades loomulikkust, tähenduslikkust ja ilu ning neid omavahel kombineerides.

Hääle tugevuseks on selle valjus, mis sõltub hingamiselundite tegevusest. Häälepaelte sundimine võib põhjustada hääle katkemise. Tundide ajal peate arvutama oma hääle heli tugevuse. Mida vaiksemalt hääl kõlab, seda heledam on selle võimendus. Absoluutset heli (forte) pole olemas. See avaldub üldise heli kontekstis. Oluline on, et iga inimene teaks suhtelist fortet (oma hääle kõrgeimat tugevust), siis oskab ta seda targalt kasutada ilma ennast kahjustamata. Heli tugevuse treenimiseks võite kasutada "kaja" tehnikat. See aitab arendada võimet häält kiiresti vaikselt valjuks muuta ja vastupidi, tugevdab häälepaelu. Näiteks.

Kaja imitatsioon. Poeetilise rea vahelduv hääldus nüüd vaikselt, seejärel valjult:

(valjult) Ma armastan äikesetormi mai alguses. (vaikselt) Ma armastan äikesetormi mai alguses. (valjult) Kui esimene kevadine äike. (vaikselt) Kui esimene kevadine äike. (valjult) Justkui hullaks ja mängiks. (vaikselt) Justkui hullaks ja mängiks. (valjult) Müristab sinises taevas. (vaikselt) Müristab sinises taevas.

Luuletust hääldatakse tekstis rea nummerdamise järgi alt üles. 8 puhka ja sina. 7 oota natuke. 6 lehte ei värise. 5 tee ei ole tolmune. 4 on värsket udu täis. 3 vaikset orgu. 2 magada ööpimeduses. 1 mäetipud.

Tekste lauldakse üles ja alla. Väljakul töötades peaksite alati meeles pidama õige hingamine, sest iga uus helitoon nõuab uut hingamist.

Hääle tämber on selle värvus, olenevalt füüsilistest ja psühholoogilistest andmetest. Kõik meeleoluvarjundid mõjutavad hääle tämbrit. Töö hääletämbri kallal võimaldab rikastada ja korrigeerida uusi reserve. Hääle tämbririkkuse kallal töötades saate kasutada enesedialoogi meetodit (inimene peab dialoogi iseendaga, justkui kaheharutuna).

Näiteks. Kuidas su päev täna läks? Vahet pole.

Mida ta plaanis, seda ta teostada ei suutnud. Ja kes on selles süüdi? Ma ei tea, võib-olla ise. Mida tuleks teha?

Ma arvan, et proovin uuesti oma plaani ellu viia. No proovige!

Erinevate hääletempode kasutamise harjutusi saab läbi viia lauluhäälega.

1) Aeglaste ja kiirete ridade vaheldumine liinil häält tõstes või langetades (aeglaselt) Andke poistele pätsi. (kiiresti) Anna poistele leiba.

(väiketäheline) (aeglane) Anna tüdrukutele, tibudele, (kiire) Anna tüdrukutele, tibudele.

2) Harjutused kolme aeglase ja ühe kiire rea vaheldumiseks, viimase tõstmisega poole tooni võrra.

(sissehingamine) Lendab maastikul, maanteel, Sajandite ja riikide piire ületades, alistamatu, kiire jalaga (aeglaselt lauldes) (sissehingamine) Ja sellel pole valjasid ega jalusid. (kiire ja selge)

Hääle eufoonia on puhtus, ebameeldivate ülemtoonide puudumine. Hääle lend (täidetakse ruumi, milles see levib) sõltub eufooniast. Häälelennu arengus mängivad erilist rolli vokaalihelid. Neid ei tohiks alla neelata, vaid, vastupidi, laulda, välja lennata.

Kui lennuvõime on ebapiisav, siis hääl “kaob”, langeb ja kõlab tuhmina.

VOKALISTI ETTEVALMISTUS LAULMISEKS.

Lauljatel on enne laulutundide alustamist vaja leevendada sisemisi pingeid, tunda psühholoogilist ja füüsilist lõtvust. Selleks on spetsiaalsed treeningud.

Üles soojenema

1. Sisemiste ja väliste lihaste pingete leevendamiseks:

a). Loendage neli: sissehingamine - pea taha, hoidke - pea sirge, väljahingamine - pea alla;

b). Loe neli: keerake pea külgedele;

sisse). Loendage neljaks: "usbeki" peapöörded (kaela liikumine paremale - vasakule ilma pead kallutamata, ühes tasapinnas);

G). Loe nelja peale:

sujuv pööre õlast õlale, vasakult paremale ja tagasi.

(1. variant – silmad vaatavad põrandale; 2. variant – silmad vaatavad lakke); e). Neli arvu: pange pea oma õlgadele.

2. Külgnägemise arendamiseks: lugege kaheksa võrra: pöörake silmi üles-alla, paremale-vasakule.

Vokalisti ülesanne on näha enda ümber olevaid objekte.

a). "Mõõk" - iga põse torkimine keeleotsaga;

6). Keele närimine (säästame sülge ja neelame selle alla);

sisse). “Hobune jookseb” – keelega klõpsimine;

G). Huulte sirutamine - "imema nibu";

e). Harjutus “Kõrva ahv” (suu pärani lahti, keel sirutatud ettepoole nii kaugele kui võimalik kuni habemeni koos samaaegse aktiivse susiseva väljahingamisega).

4. Ninaneelusüsteemi puhastamine: loendage neli:

a). Sissehingamine - liigutage nimetissõrm ninasõõrme põhjast ülemiste ninakõrvalkoobaste poole,

väljahingamine - löö kergelt nimetissõrmedega nina tiibadele;

b). "Nõustage lille"

sisse hingata - ninaga õhku sisse võtta, välja hingata - Ah!

5 Hingamissüsteemi ettevalmistamine: loendage neljani:

a) "Madu või metsakohin" helile Sh - sh - sh - sh, samuti heli tugevdamine ja nõrgenemine; b) “Cicada sirin” helile Ts - ts - ts - ts, samuti heli tugevdamine ja nõrgenemine; c) "Panime mootorratta käima" - R - r - r, "sõidame mootorrattaga", justkui eemaldudes ja lähenedes;

6. Keelejuure arendamiseks:

a). Köhime nagu vanad inimesed - Kha - kha - kha;

b). Laseme näpuga, sihtides sihtmärki - Kh-kh-kh;

sisse). Kalaluu ​​jäi kurku kinni - Khkh - Khkh - Khkh;

G). Vares nutab - Kar - Kar - Kar.

7. Intonatsiooni tunnetamiseks:

a). “Eesli nutt” - ja - a, d-a, d - a (intonatsioon langeb järsult ülalt alla);

b). “Karje metsas” -A-y, a-y, a-y (intonatsioon alt üles);

sisse). "Kajaka karje" - Ah! AGA! AGA! (intonatsioon langeb järsult ülalt alla ja alt üles)

8. Tunnetada väikese keele tööd ja laulda ultraheli:

a). "Vinisev kutsikas" - Ja - ja - ja - sulgeb huuled kibeda naeratuse saatel;

B). “Haige kassipoeg sipleb” - kaeblikult Mjäu - mjäu - mjäu.

9. Patter

Ülesanded:

a). Häälda selgelt tekst, kaasa arvatud teoses artikulatsiooniaparaat;

b). Rääkige keeleväänajaid erineva intonatsiooniga (üllatus, jutustus,

küsimus ja hüüatus)

sisse). Rääkige keeleväänajaid intonatsiooniga, pildiga mängides ja tegevuses näidates.

Patter "n", "l": Lapsehoidja pesi Milat seebiga, Milale seep ei meeldinud, Aga Mila ei virisenud, Mila oli hea sell. Patter "s", "r": Nelikümmend nelikümmend sõid juustu, sarv-ninasarvik lävele toodud. Miks ta tuli, hüüavad lobisejad, Keeleväänajaks temast ei piisa. Keelekeerajad "s", "sh" jaoks: Sasha kõndis mööda maanteed ja imes kuivaks. Tegutsemise muster: idapart sukeldus, kuid tõusis välja, kerkis välja ja sukeldus. Muster "t", "d", "r" peal: muru õues, küttepuud murul. Ärge saagige puitu õue murul.

Patter "k", "r", "l" peal: kuningas säästis krooni jaoks kopika. Jah, krooni asemel ostsin lehma. Ja see kuningas hoidis kokku lehma, aga ostis lehma asemel krooni

Diktsioon.

Kõne peaks olema selge ja rütmiline. Sõnad peaksid kõlama, särama. Tuleb meeles pidada!

1) Helide õige hääldus oleneb artikulatsiooniorganite tööst: huuled, alalõug, keel, pehme suulae, kõri koos sidemetega.

2) Helide tekkes osalevad ka õõnsusresonaatorid rind, kõri, neelu, suu, ninaneelu, nina. Kui üks neist ei tööta, siis heli kustub, on moonutatud.

Täishäälikute hääldus nõuab tähelepanu ja enesekontrolli. Enne vokaalide õige häälduse harjutamist saate seda teha spetsiaalne harjutus, imiteerides haigutamist. See võimaldab laiendada orofarüngeaalset õõnsust. Vokaalhelid hääldatakse vaba õhuvooluga.

Konsonantide artikulatsioon erineb täishäälikute omast. Õhujoa kohtab erinevaid takistusi. Erilist tähelepanu tuleks pöörata kaashäälikute hääldusele suures ruumis, kus artikulatsioon on moonutatud. Töö kaashäälikute hääldamisega peaks algama silbikombinatsioonidega (konsonant + täishäälik).

Harjutused diktsiooni, hingamise ja hääle treenimiseks.

Need harjutused aitavad artikulatsiooni-kõneaparaati tegevuseks ette valmistada, leevendavad sisepingeid ja saavad üle ebakindlusest. Neid tuleb teha regulaarselt. Hääl on peamine instrument, mille abil kõneleja suhtleb publikuga muusikaline teave. Harjutused on kõnelejale suurepäraseks soojenduseks. Kui õigesti seostate ja kasutate hingamisvõimalusi, hääle jõudu, siis see võimaldab teil vabalt laulda. Vokaal kordab järjekindlalt sisse- ja väljahingamist, pausi.

Väljahingamisel tekib muusikaline heli. Väljahingamise pikkus on seotud kopsumahu suurenemisega. See peaks olema koolituse fookuses.

Tuleb märkida, et ilma õige hingamiseta on võimatu luua ekspressiivset muusikalist pilti.

Hingamise treenimisel võite kasutada spetsiaalset harjutuste komplekti, mille jaoks peate õppima mitmeid reegleid.

1) Heli hääldatakse rahulikult, samaaegselt väljahingatava õhuvooluga, kui harjutus ei nõua erilist sunnitud väljahingamist.

2) Sissehingamine langeb kokku pausiga laulmise ajal, pika laulmise korral on õhu tõmbamiseks vajalik lühike paus.

3) Lauldes on vaja hingata läbi nina, sest suu kaudu hingamine toob kaasa hääle käheduse ja suukuivuse. Ja seal on ka "kala lämbumise" efekt.

Lavakõne tundide läbiviimise metoodika.

LIIGNEVÕIMLEMINE

1. Põrsas – naerata.

2. Sulgege lõuad ja hambad, liigutage huuli.

3. Näri huuli hammaste jaoks.

4. Õhupall- hinga sisse, liigu ringi.

5. Loputa vöötohatis.

6. Hobune – klõps keel.

7. Keelesüstid – põsed, huuled.

8. Puhasta huuled keelega.

9. Avage suu, asetage lõdvestunud keel alumistele hammastele, mähkige keel sügavale, lõdvestage, mähkige, lõdvestage (Yur.)

10. Keelega üle taeva maalitud.

11. Tõstke haigutusega taevast üles.

12. Kuum kartul.

13. Vabanemine - ohoo.

14. Üllatunud jõehobu – tee suu laiaks.

15. Klõpsa nagu hobune, nagu orav (täitub süljega).

16. Haigutav panter - a - y, lõdvestu.

17. Suudlus.

SÕNALISTE TREENING.

I-E-A-O-U-S

Sõna energia oleneb vokaalide hääldusest.

Harjutus: ptig - bdyk vkti - vgdi ml-ml im - me rli-rly

tõus - tõus - tõus - tõus - tõus - tõus - tõus

tku - tuk - tky - tyk kapten - kapten - kapten keedetud - keedetud - keedetud keev vesi - keev vesi - keev vesi

Tädi loeb natuke Tjutševit, Tjutševit, Tjutševit. Laevad tagurdasid, tigutasid, aga kätte ei saanud. (Tõstame pooltoonid niipea, kui hääl saab kõrgeks, laskume alla)

Armastuse kohta, kas sa ei viipanud mulle lahkelt

Ja udus nad viipasid, viipasid mind.

Sõnn on loll, loll pull, härjal oli huul valge, oli loll, (hüpetega)

UPR. Heli korvpall - pauk - põmm - põmm - põmm - pauk sink - sink - sink - sink - sink (pallihelina jätk) UPR. Trummipaar, trummipaar, trummipaar lööb tormis, trummipaar trummipaar trummipaar lööb lahingusse.

(koos marssiga)

INTONATSIOON 20 "Tere" valikut: kurb

rõõmsalt erootiline entusiastlikult hõivatud

Kasutage teksti meeldejätmisel, vaadake seda. Oftalmiline närv on 25 korda õhem kui kuulmisnärv.

Harjutused lauluhääle seadmiseks.

Andrew on varblane.

Laul treenib proovi (hoides meloodiat ühel toonil). Laul: Andrei Varblane, ära aja tuvisid taga, aja puuke pulkade alt.

Astun üles.

Laul võimaldab määrata ja arendada esitaja ulatust, samal ajal astudes üles ja alla sõnu: astun üles, astun alla.

Petya kõndis.

Laulmine väikelastele. Eemaldab sisu tähelepanu taasesituse keerukusest. Saate laulmise ajal sisu esindada. Arendab ulatust, diktsiooni. Laul: Petja kõndis, kõndis, kõndis ja leidis herne, ja hernes kukkus, veeres ja kadus, oi, oi, oi, oi, kuskil hakkavad herned kasvama.

Siil.

Laulmine väikelastele. Järk-järgult liikumine üles-alla sõnadeni: Siil jooksis mööda rada, jalad väsinud, siil kipitav. Lauldes saab "astuda" näpud põlvedel.

Kass istus taksosse

Universaalne laulmine igas vanuses ja kuulmis- ja häälearengu tasemel. Soodustab ulatuse, artikulatsiooni arengut, annab aimu nootide asukohast. Laul kasutab astmelist liikumist skaalal üles ja alla. Laul: Do-re-mi-fa-sol-la-si, kass istus taksosse. Maksin viis rubla ja läksin muuseumi. Ja kassipojad klammerdusid ja pühkisid tasuta.

Rebase laul.

Lauldes sõnadele: Sala ei piisa, ma-ha-ha-ha-ha. Arendab kõhuhingamise oskusi. bru-s

Chanting arendab vahemikku ilma sidemeid pingutamata. Heli meenutab brrruuu, kui laps teeskleb huuli välja ajades autot. Laulu saab laulda erinevatele meloodiatele, olenevalt laulja vanusest ja oskustest. Laul: Bru-s. Illustreerimiseks võite kätega pöörata kujuteldavat rooli ja vajutada jalgadega pedaale.

Ma lähen trepist üles.

Lauldes kasutatakse samm-sammult üles-alla liikumist mööda duur-skaala helisid: lähen trepist üles ja siis tagasi alla.

Talv kevad Suvi Sügis.

Laulutamine nii lauluaparaadi soojendamiseks kui ka naeratusel tähe “I” paigutuse treenimiseks (kõrge hääleasend). "A" peal peate suu laialt avama (lõualuu lahti). Laul on tehtud noodist "MI" - (Mi-re-mi-fa jne), muutes järk-järgult sõnu: Zim-ma, Ves-na, JIe-to, O-sen.

Oh jah viburnum.

Laul soojendab lauluaparaadi,

treenib tähtede "O" ja "A" hääldust. Laul on tehtud sõnadele: Oh, jah, viburnum, oh, yes, vaarikas.

Öökull.

Laul kõhuhingamise kasutamise oskuse õpetamiseks. Kõhulihased töötavad, surudes õhku helile “Hlu”, imiteerides öökulli hüüdeid. Laul: Hlu-u-u-u-u. Iga tähte "y" surume kõhulihastega.

Bra-rinnahoidja-bri-bro-bro.

Laulmine artikulatsiooniks ja diktsiooniks. Seda esitatakse ühel noodil, muutes kaashäälikuid. Laul: Bra-bra-bri-bro-bro; Dra-dre-dri-dro-dru; Vale-vale-valeta-valeta; Mra-mre-mri-mro-mru; Gra-gre-gri-gro-gro; jne. Liialda kaashäälikutega, karjata.

Mi-i-i.

Laulmine ümmarguse heli lavastamiseks, "kupli" moodustamiseks, vibrato ja hingamise arendamiseks, kõhulihaste, diafragma kontrollimiseks. Laul kulgeb mööda toonikolmkõla: mi-i-i ja laskub siis samm-sammult alla “ya-a-a-a-a”. Samal ajal tuleks püüda anda helile “I” “haigutamisel” või “kuplil”, justkui tõlkides selle “Y-ks”. Ja siis laulge “I-ha-ha-ha-ha”, aidates end kõhulihastega.

Mõte-mõte.

Laulmine artikulatsiooniks. Heli "U" jaoks peate oma huuled toruga venitama. Laulu: Ma mõtlesin, mõtlesin, mõtlesin, mõtlesin, mõtlesin, mõtlesin, sel ajal puhus tuul ja ma unustasin, mida ma mõtlesin.

Digi anna.

Laul arendab kõrget hääleasendit ja ka diktsiooni. Laulu liikumine "La"-st 1 oktaavi võrra allapoole. Heli "I" saatel peate oma huuled naeratades sirutama, "A"-le suu laiaks avama. Laul: Digi-digi-dai, digi-digi-dai, digi-digi-digi-digi-digi-digi-dai

Laulud pensionäridele.

Talv kevad Suvi Sügis.

Laulutamine nii lauluaparaadi soojendamiseks kui ka naeratusel tähe “I” paigutuse treenimiseks (kõrge hääleasend). "A" peal peate suu laialt avama (lõualuu lahti). Laul on tehtud noodist "MI" (Mi-re-mi-fa jne), muutes järk-järgult sõnu: Zi-ma,

Kaal, JIe-midagi, O-varikatus.

Oh jah viburnum.

Laulutamine soojendab lauluaparaadi, treenib tähtede "O" ja "A" hääldust. Laul on tehtud sõnadele: Oh, jah, viburnum, oh, yes, vaarikas.

Subton.

Kõrge laulupositsiooni seadmise laul. Suu asend on nagu naermine - suu on võimalikult lahti, kõik ülemised hambad on näha, pea on tõstetud (veidi), põsed püsti nagu naerataks. Heli sarnaneb nasaalsele - näo helide "mask". Sissehingamine toimub suletud suu kaudu nina kaudu. Hingake kergelt sisse, vahetult enne heli esitamist. Kasutatakse üles ja alla samme (viis astet).

Hlu-u-u (Öökull).

Laul kõhuhingamise kasutamise oskuse õppimiseks - kõhulihased töötavad, suruvad õhku välja heli “Hlu” saatel.

Öökulli kisa jäljendamine. Laul: Hlu-u-u-u-u. Iga tähte "y" surume kõhulihastega.

I-a-a-a.

Laul vibratooskuste õppimiseks ja kõhuhingamise kasutamiseks. Laul on tehtud ühel tähele I-a-a-a, samal ajal kui me surume iga "a" kõhulihastega. Sel juhul on heli "a" rohkem nagu

"Ha". Järkjärguline komplikatsioon: -8 korda ühel helil, suurendades tempot 2 korda: Seejärel liigume järgmise märkme juurde.

Mi-i-i.

Laulmine "vibrato" arendamiseks, laulmine "haigutamisel", kõhuhingamine. Laul: Mi-i-i, I-a-a-a-a.

Mõtte mõte.

Laulmine artikulatsiooniks. Heli "U" kohta, mida vajate

tõmmake huuled toruga välja. Laulu: Ma mõtlesin, mõtlesin, mõtlesin, mõtlesin, mõtlesin, mõtlesin, mõtlesin, sel ajal puhus tuul ja ma unustasin, mida ma mõtlesin.

Digi anna.

Laul arendab kõrget hääleasendit ja ka diktsiooni. Laulu liikumine "La"-st 1 oktaavi võrra allapoole. Heli "I" saatel peate oma huuled naeratades sirutama, "A"-le suu laiaks avama. Laul: Digi-digi-dai, digi-digi-dai, digi-digi-digi-digi-digi-digi-dai.

Bra-rinnahoidja-bri-bro-bro.

Laulmine artikulatsiooniks ja diktsiooniks. Seda esitatakse ühel noodil, muutes kaashäälikuid. Laul: Bra-bra-bri-bro-bro; Dra-dre-dre-drow-dru.

Vale-vale-valeta-valeta; Mra-mre-mri-mro-mru; Gra-gre-gri-gro-gro; jne. Liialda kaashäälikutega, karjata.

D-e.

Neegriviise imiteeriv džässlaul. "Neegri nutt". Laul aitab häälestuda pop-jazz esinemisviis. Meloodia liikumine alt üles. Laul: sure-sure-sure-uh-ah.

I-ee.

Laul kõrge vokaalipositsiooni ja "haigutamisel" laulmise kinnistamiseks ja ühendamiseks. Heli "I" võetakse naeratuse peale ja seejärel tõlgitakse suu asend "kuplisse" või "haigutama" - I - A-ha-ha;

E - E-he-he; Ja - Y-hy-hy.

Do-re-mi-fa-sol.

Laul diktsiooniks ja artikulatsiooniks. Liikumist kasutatakse duurskaalal 5 ja 9 sammuga. Laul: Do-re-mi-fa-sol-fa-mi re (2 korda)

Do-re-mi-fa-sol-la-si-do-re-do-si-la-sol-fa-mi-re-do. Laulda saab tempot tõstes või erinevatel tempodel (vastavalt ettevalmistusastmele).

A-e-i-o-u

Laulge laulmine 3 sammu (do-re-mi-re). Häälikute sujuvaks ühendamiseks a-e-i-o-u.

Mo-ah, mi-ah.

Laulmine täishäälikute o ja a sujuvaks ühendamiseks. Tee-re-mi...

Laulmine artikulatsiooni arendamiseks.

Laul:

Tee-re-mi-do-re-mi... Do-mi-do...

Laulud volatiilsus-toonilise orientatsiooni jaoks (Major-Minor).

Laul: Do-re-mi-do-mi-do-mi-do.

Vokaliseerib.

Vokaalid arendavad sujuvat üleminekut vokaalilt vokaalile – Legato. Aidata kaasa vibrato ja teiste vokaaltehnikate arendamisele. Neid esitatakse peamiselt helidel "A" ja "O". Kasutada võib ka teisi täishäälikuid. Kõrgete nootide puhul on soovitatav heli välja võtta naeratusega.

I-i-i.

Laulutamine hääleliikuvuse arendamiseks, laulutreening "haigutamisel". Lauldakse T - B helidel. Võetakse heli "I".

"kuplis" ja tõlgitakse heliks "Y".

A-m-o-i-e.

Itaalia Bel Canto laulmine. Alustage laulmist kõrgetest nootidest allapoole. Arendab lennu- ja hääleliikuvust. Laul: A-a-a-a-mo-o-o-o-re-e-e-e-e.

Do-do-di-do.

Laulmine ulatuse ja diktsiooni arendamiseks. Laulge kinnituspunktidega. Laul: Do, do-di-do, do-di-do, do-di-do-di-do-di-do, do-di-do, do-di-do, do-di-do-di- do-di-do.

LAULJA KÜMME KÄSKU.

l.Ta püüab üllatada – püüdleb võlu poole.

Asi pole mitte noodi "haaramises" (-Kui vahva!), vaid kuulaja hinge puudutamises (-On hea, kuidas ...-). Kas sa laulad nii, et teised sind kuuleksid? Kas soovite lummavat laulmist?

2. Ära karju!

Nuttu ei hakka keegi imetlema!.. Nad imetlevad laulu, kui hääl voolab, kui laulja seda kontrollib, kas tugevdades või nõrgendades seda oma suva järgi. Kas su hääl voolab?.. Kas sa tead, kuidas seda ennekõike tagasi hoida, laulda vaevukuuldavalt, vaibudes (klaver - pianissimo)?..

Veelgi enam, ära karju teiste üle! .. Sa ei ole kukk! .. Hoolitse oma hääleaparaadi eest! .. Hoolitse oma hääle eest juba varakult! .. Teine küsimus on, mida rohkem vaja on - silma või kõri!..

kas panid tähele?.. Kas tead, et enamik lauluõnnetusi tuleb sellest, et püütakse "kõigest jõust" häält anda.

3. Ära moonuta.

Anna mulle võimalus vaadata sind laulmise ajal!.. Ära veritse! "Ära pahvi." Ära aja silmi punni! .. Ära vääna suud. Eriti – ära ole välimuselt haletsusväärne – ära pane sind enda pärast värisema (“-Jumal, kas ta võtab, kas ta jõuab selle noodini?”) Või andesta sulle (“- Jumal olgu temaga! Mida võtta teda?”) Ja nii edasi.

Ärge tehke heli jämedaks ("ära bassi") ja ärge lahjendage (ärge lahjendage)! Ärge ulatuge liiga kõrgele ega liiga madalale! Jätke oma hääl selliseks, nagu see loomult on! ..

Ja ärge valmistuge laulmiseks liiga palju: ärge langetage pead, ärge tõmmake kaela, ärge olge "pöök", ärge tehke vihast nägu, ärge suruge rusikad, don ära tõuse “kikivarvul”, ära muutu “poosis”!

Laulge lihtsamalt, rahulikumalt! Kas saate laulda sama loomulikult kui räägite? Kas nad ütlevad sinu kohta, et sa laulad "mänguliselt", justkui laulmine "ei maksaks midagi" ("laulab endale, - kallab välja! ..")

5. Ärge puudutage õhku!

Ärge raisake oma jõudu asjata!.. Hingake rahulikult, õlgu tõstmata! Täida rindkere mõõdukalt õhku!.. Ja kui täidad, siis hinga kõhuga!.. Kas jälgid ennast, kas tunned end rahulikult hingates (parim on lamades)? Kas saate pärast sissehingamist hoida oma alumisi ribisid laialt ja hingata sisse kõhuga? ..

6. Ära pinguta oma kõhtu!

Seda on vaja pikaks ja ühtlaseks (ilma tõmblusteta!) väljahingamiseks. Pidage meeles: sissehingamisel ulatub kõht märgatavalt ettepoole ja välja hingates sügavalt sissepoole “punni”!.. Kas on mõeldav, kui kõht on nagu trumm?..

7. Pane keel alla!

Su keel ei julge olla kõva ja seista küüruna, sulgedes kõri! .. Vastupidi: laulja keel on pehme ja lamab (sageli “paadis”.) Proovige teha järgmist: haigutage armsalt, aga kinnise suuga! .. Kui haigutamine on “edukas”, - siis, ilma midagi muutmata, ava ettevaatlikult ja aeglaselt suu ja vaata peeglisse - kui tasasel on sinu pehme (lõdvestunud) keel ja kui selgelt on kurk nähtav. Nii näidatakse seda arstile! .. Nii et näidake seda lauldes ja endale - pange ennast proovile! .. Sa ei laula oma kurguga!

8. Ära laula nagu kass!

Ära kaota resonaatorit!... Ära rebi oma suud "kõrvuni". Võtke suu üles! Proovige seda ilusti (ovaalselt) ja mõõdukalt avada!..

Ja laula mahlakalt – õhuga. Õppige, kuidas lihtsalt huultega maha saada ja mängida

neid! Ärge muutke iga uue noodiga järsult suu kuju! ..

Kas saate laulda kiireid skaalasid üles ja alla (ükskõik millisel vokaalil) nii

(kas suu ei tõmbuks külgedele, vaid avaneks vastavalt vajadusele ainuüksi alalõua kukkumise tõttu? ..

9. Ära vali täishäälikuid! Armasta neid kõiki ühtmoodi!

armuma tugev armastus, hääldage neid selgelt, selgelt ja täpselt, nii et need "ei häguseks" ega muutuks teisteks - "määramatuks"! Üle kõige meeldivad vokaalid “I”, “U”, “Yu” kõigis oma häälenootides! Häda sulle, kui sa ei tea, kuidas laulda sõnu: "halleluuja", "hing", "armastus", "native", "torm", "äge" ja nii edasi. Ja sa laulad nende asemel: "alleloia", "dosho", "leble", "native", "männimets", "letoe" ...

Treenige vokaalide ja kaashäälikute täpset laulmist mis tahes helikõrgusega! Eristage kolme erinevat "E": 1. Kitsas, nagu sõnas "päev", 2 Laiem, nagu sõnas "hele",

3. Kõige laiem, avatud, nagu sõnades: “tervik”, “täiuslik”.

Lihvige ja "teritage" täishäälikut "Y", võrrelge seda "minaga", selleks laulge üksteise järel sõnu: "armasta", "unusta", "laha", "läbi", "leppima", " kaevama”, “niit”, “virisema” jne. või sõnade kombinatsioonid nagu: "minu unenäod", "kas sa oled kuulnud", "kas sa oled hinganud" jne.

10. Ära laula nootidest! Laula valjusti!

Laulja nootidega käes – nagu näitleja, kes vaatab raamatusse – ei tunne rolli! Ta ei oska võluda!.. Kas olete märganud, et noodid segavad esinemist?.. Kas püüdlete laulmise võimalikult kiiresti pähe õppida ja nootidest lahku minna?

BIBLIOGRAAFIA.

2. "Väljatöö metoodika lasteaias sordistuudio" TV. Ohomush

3." Metoodiline arendus koolituskursusel "Vokaalansambel" A.I. Rudneva

5. "Laulud ja harjutused" L.P. derevyanina

6. "Skandaalid ja häälitsused lauluhääle lavastamiseks" P. Bakhutašvili.

7. “Programmi rakendamise tulemuste jälgimise viisid koolitus I. I. Vavilovi "vokaal".

8. “I.V. koolituskursuse “Koreograafia” programmi rakendamise tulemuste jälgimise meetodid. Malõšev.


SANKTSEBURGI RIIGI EELARVE HARIDUSASUTUS

LASTELE LISAHARIDUS

"Peterburi lastekunstikool nr 19"

SOOLALAULMISE AVATUD TUND

«LAULMISOSKUSE KUJUNDAMISE VAJALIK TINGIMUSEL TÖÖ HÄÄLHINGAMISE JA ÕIGE HELI TEKKAMISE KOHTA VOKAAL-KOORIOSAKONNA NOOREMATES KLASSIDES

Õpetaja - Elizaveta Borisovna Bokova

Kontsertmeister - Anastasia Aleksandrovna Klimanova

Peterburi

26. november 2012

Sissejuhatus

See avatud tund on pühendatud sellele, kuidas arendada laulmise ajal õiget hingamist, samuti kuidas õigesti selgitada ja näidata lapsele õiget lauluviisi, et hääl kõlaks alati valjult ja mitte pingutatult, sõltumata hääle registritest ja nüanssidest. tööd.

Sageli unustavad õpetajad tundides õige hingamise tähtsuse, kuid see on laulja hääleaparaadi pikaajalise ja kahjutu kasutamise aluseks.

Väga oluline on lapsele selgitada, et "sügavalt hingamine" on müüt, sest kõige õigem, kasulikum ja loomulikum hingamine, mida, muide, kõik vastsündinu ja väikelapse hingamine, ei ole rindkere, vaid seda tehakse hingamise abil. kõhu (diafragma) liikumine, aga ka väike (st sellega ei pea te palju "paisuma"). Samuti on oluline selgitada lapsele, et hingamine on ennekõike lõdvestus, et ta ei pigistaks pingutusest õhku võttes (nagu sageli juhtub), et õige hingamise korral on tunne, et võtad. õhk maoga, mitte kopsudega ja kogu õhk läheb justkui kohe sissehingamisel aistingute järgi kõhtu.

Väga oluline on lapsele selgitada, miks selline hingamine nii oluline on. Talle tuleb muidugi lihtsustatud kujul öelda, et vale rinnahingamise korral võtame õhku selle kopsuosaga (ülemine osa, milles tõusevad ka õlad), mille ümber pole lihaseid. , ja väljahingamisel ei saa õhk vajalikku survet, et minna otse resonaatoritesse. Samal ajal teevad meie häälepaelad ja neid ümbritsevad lihased topelttööd – mitte ainult ei tekita helikõrgust, vaid hoiavad tagasi ja suruvad õhku (selle tõttu on raisakotkas ja sidemete sage väsimus nii noortel kui ka täiskasvanud lauljatel ) . Kui me võtame õigesti õhku, annab diafragma, mis on meie keha üks tugevamaid lihaseid, õhule vajaliku “sõnumi” ning see läheb kohe rindkere ja pea resonaatoritesse, kus neid on juba lihtsam juhtida ning seal see kõlab, täites meie keha heliga. Samal ajal teevad sidemed vaikselt oma tööd, tekitades meile vajaliku kõrguse heli. Oli juhtumeid, kui inimene laulmise ajal valesti õhku saades pööras pea järsult - ja tema sidemed purunesid pingest. Sellest näitest näeme, kui oluline on jälgida, et laps lauldes õigesti hingaks, sest väga oluline on seda habrast pilli kaitsta, säilitada ja arendada.

Ka meie tunnis arutleme ja näitame, kuidas õigesti suunata heli oma resonaatoritesse - rindkere ja pähe ning nii, et heli kõlaks kõikjal ühtlaselt, valjult ja kaunilt.

Samas on väga oluline, et laps laulaks “oma” häälega, kedagi kopeerimata, vastasel juhul võib tema kõla süveneda ja tagasi kurku minna, mis sageli juhtub siis, kui lapsed hakkavad kopeerima ooperilauljaid või nende täiskasvanud õpetajaid. . Ta peab kopeerima ainult õiged aistingud, õpetaja lihasmälu, kes omakorda peab mõistma, kuidas selgitada tema ees seisvatele lastele neid aistinguid, õiget hingamist ja heli tekitamist nii, et kõik, isegi kõige rohkem. rahutu ja tähelepanematu laps, mõistab ja kordab seda. Siin tulebki mäng mängu. huvitavaid pilte, samuti - teosed, mida õpetaja annab õpilasele, et tekitada huvi ja mitte kaotada tähelepanu, puudutada lapse tunnete ja teadvuse osalust, mis on tundides nii olulised. Kõik see aitab kaasa sellele, et õpilane oma häält õigesti kasutades mitte ainult ei liitu muusika kaudu kunstikultuuriga, vaid loob ka ise muusikas midagi uut, toob endaga kaasa oma kunstilise väärtuse.

Materjali kirjeldus: minu esitatud abstraktne avatud õppetund on vokaal on mõeldud tööks väikelastega (5-7 aastased). Tunni teema: "Võlumassaaž". Seda materjali pakutakse lasteaedade lisaõppeõpetajatele ja muusikajuhtidele.

Tervis ei ole kõik, aga kõik ilma terviseta pole midagi

(Sokrates)

TEEMA: "Maagiline massaaž"

EESMÄRK: Suurendada lapse keha kohanemisvõimet läbi hääletundides kasutatavate massaažiliikidega tutvumise.

ÜLESANDED:

Hariduslik: õpetada tegema hügieenilist ja vibratsioonimassaaži.

Arendav: soodustada lauluoskuse arengut tervist säästvate tehnoloogiate abil, lähtudes laste ealistest iseärasustest.

Haridus: kujundada ideid tervisekaitsest, ettevaatlik suhtumine endale ja oma noorele kehale.

Tervise parandamine: laste tervise ennetamise ja korrigeerimise süsteemi loomine õppemeetodite abil: hingamisharjutused vastavalt A.N. meetodile. Strelnikova, hügieeni- ja vibratsioonimassaažid, hääleharjutused, logopeedilised harjutused (mustri keelekeerajad), liigendvõimlemine, mäng.

Varustus, didaktiline materjal:

Klaver, muusikariistad, muusikastaabid, nootidega peakatted, maalide reproduktsioonid kujutav kunst, klassikalise ja kaasaegse suuna muusikateosed.

TUNNIPLAAN:

1. Organisatsioonimoment.

2. Kaetud materjali kordamine.

3. Õppimine uus teema.

4. Uue teema parandamine.

5. Loominguline osa.

6. Õppetunni kokkuvõtte tegemine.

ÕPPEKORD:

1. Organisatsioonihetk (2 min)

Õpetaja: Tere, mu sõbrad! Kas olete kõik täna tulnud?

Laste vastus (kohalviibijate kontrollimine)

Mul on väga hea meel sind näha ja loodan, et ka tulid tundi hea tujuga. Veelgi enam, täna on meil väga huvitav teema: “Maagiline massaaž” Ja et miski meie õppetundi ei varjutaks, tahan teile meelde tuletada, mida vajate:

· olla tunnis viisakas ja ettevaatlik;

Ärge lülitage seadet ise sisse ega puudutage seda.

Ärge sisestage pesasse pastakaid, juuksenõelu, kirjaklambreid ega muid võõrkehi.

Ärge kasutage elektriseadmeid, kui juhe on kahjustatud.

2. Läbivaadatud materjali ülevaade (10 min)

Õpetaja: Poisid, palun öelge mulle noodid, mida teate.

(laste vastus: do, re, mi, fa, salt, la, si). Õigesti! Ja nüüd satume teiega muinasjuttu, kus igaüks teist on märkmik. Ma olen märkus - TO, ja teie ...

Iga laps kannab teatud noodile vastavat peakatet.

Õpetaja: Noh, olete juba märkmeteks muutunud. Kõik noodid elavad majas – laudas. Laval näete muusikalist staapi. Aga see on tühi. Igal noodil on majas oma koht, aga millisel? Näidake märkmeid, kus teie koht majas on.

Lapsed seisavad kordamööda pulga lähedal ja näitavad, kus iga noot asub.

Õpetaja: Kallid mu märkmed! Tuletage palun meelde, mida on noortel vokalistidel ilmtingimata vaja teha, et noote hästi laulda.

(laste vastused)

Õpetaja: Just nii, tehke hääleharjutusi, hingamis- ja kõnevõimlemist ning ärgem unustagem harjutuste sarja "Keele seiklus". Selleks viime läbi spetsiaalse seadistuse. Meil on hea tuju? (laste vastused)

Õpetaja: Istuge mugavalt, sulgege silmad (lapsed istuvad poolringis toolidel). Oleme valmis vokaalitunni kallal töötama. Hingake sügavalt sisse ja välja (lapsed kordavad seda harjutust 2-3 korda). Avage silmad, hingake uuesti sügavalt ja hingake välja. Alustame oma õppetundi harjutuste rühmaga "Keele seiklus"

Tõstame keele nina juurde ja langetame lõua poole (keele alumine osa on venitatud ja alalõua lihased on tugevdatud), kordame iga harjutust 10 korda

Muudame keele toruks ja hingame nina kaudu sisse ja keeletoru kaudu välja (harjutus vormi kõvaduse jaoks)

Lakkume ülemist ja alumist huult päripäeva ja seejärel vastupäeva (keele liikuvuse harjutus)

Õpetaja: Teil läheb suurepäraselt. Jätkame tööd ja liigume edasi artikulatsiooniaparaadi arendamise ja tugevdamise poole. Ja mul on teile küsimus. Mis see on ja miks me seda vajame? (laste vastus). Vastasid mu küsimusele täpselt õigesti. Liigume edasi järgmise harjutuste komplekti juurde:

Tõmmake ülemine käsn alla ja pöörduge tagasi algasendisse

Tõmmake alumine käsn ette ja peitke seejärel ülemise käsna alla

Sirutame huuled ette ja teeme liigutusi üles-alla, vasakule ja paremale

Piklike käsnadega teeme ringjaid liigutusi eri suundades

Harjutus "Suudlus"

Sirutame huuled naeratades laiaks, nii et kõik hambad on näha.

Harjutus "Kala"

Harjutus "Masin"

õpetaja: Oleme lõpetanud esimese harjutuste ploki ja järgmise juurde liikumiseks soovin, et te oma toolidel istudes võimalikult palju lõõgastuksite. Suletud silmad kuulasid Claude Debussy klassikalist teost " Kuuvalgus(lapsed kuulavad muusikat vaikides).

Õpetaja: Jätkame häälesoojendusega. Miks on vaja häälesoojendust? Või äkki polegi vaja igas tunnis laulda? (õpilaste vastused). See on õige poisid. Igas tunnis on vaja laulda, sest häälepaelad muutuvad tugevamaks ja kasvavad. Omandame laulus oleva sõna õige hääldamise oskuse. Hääl nagu iga muusikainstrument nõuab korralikku seadistamist. Õigesti edastatud laulmine korrastab hääleaparaadi tegevust, tugevdab häälepaelu, arendab meeldivat hääletämbrit. Õige kehahoiak mõjutab ühtlasemat ja sügavamat hingamist. Laulmine arendab hääle ja kuulmise koordinatsiooni, parandab laste kõnet. Liigutustega laulmine moodustab hea kehahoiaku, koordineerib kõndimist. Seetõttu mängib suurt rolli isiksuse positiivses orienteerumises laulmise ajal heli tekitamise viis: heli saadetakse kosmosesse, huuled sirutuvad naeratusse. Naeratusest eraldatud heli muutub kergeks, selgeks ja vabaks. Naeratuse pideva treenimise tulemusena kanduvad heli omadused üle inimese isiksusse. Peagi muutub välimine naeratus sisemiseks naeratuseks ja juba laulvad inimesed vaatavad maailma ja teisi inimesi naeratusega. Naeratagem koos teiega üksteisele ja jätkame oma õppetundi. Alustame lauludega:

Harjutus nr 1

Ühel noodil laulame ma-e-e-o-o(üles liikumine mööda kromatismi)

Harjutus nr 2

Laulame allapoole liigutusega T53 helidel silpe "Ma laulan".

Harjutus nr 3

Vastavalt tõusvale ja laskuvale kromaatilisele liikumisele laulame jah-jah-jah-jah-jah-jah-jah.

Harjutus number 4

Laulame silpide järgi “Öö paistis” T53 helide järgi allapoole liigutades.

Harjutus number 5

Laulge "Siin ma lähen üles, siit lähen alla"

Harjutus number 6

Do-re-do; do-re-mi-re-do; do-re-mi-fa-sol-fa-mi-re-do. Laul on üles lauldud kromaatiliselt.

Harjutus number 7

Laulame allapoole liikumisega T53 helidel silpe “Me läheme”.

Harjutus number 8

T53 helide järgi laulame ülespoole liigutades yes-de-dee-do-du; rinnahoidja-rinnahoidja-bri-bro-bru; for-ze-zi-zo-zu.

Õpetaja: Lauluploki lõpetame alati keelekeeramisega. Miks me vajame otseteid? (õpilaste vastused). Täiesti õige. Keelekeerajad vabastavad kõneaparaadi.

Harjutus number 9

Laulame keeleväänajat "Sasha kõndis mööda kiirteed ja imes kuivaks."

Harjutus number 10

Me hääldame keelekeeraja "Hiir pesi karu muhku"

Harjutus number 11

Me hääldame keeleväänajat “Tiigripoeg urises valjult rrrr.

3. Uue teema õppimine (20 min)

õpetaja: Oleme kordanud kõiki teile tuttavaid harjutusi ja oleme valmis alustama uut teemat. Ja seda nimetatakse "Võlumassaažiks". Kas olete massaažis käinud? (õpilaste vastused). Sul on täiesti õigus, massaaž on erinev, ka vokalistidele. Täna teeme tutvust hügieeni- ja vibratsioonimassaažidega. Need harjutused on lihtsad, kuid vokaali harjutamisel väga vajalikud. Kas olete uuteks harjutusteks valmis? (õpilaste vastused).

Hügieenilise massaaži harjutused:

1. Mõlema käe sõrmedega teeme kergeid lööke, alates otsmiku keskosast kuni oimukohtadeni.

2. Mõlema käe sõrmedega teeme kergeid tõmbeid nina keskosast mööda ninatiibu, mööda ülalõuakõrvalurgeid kuni oimukohtadeni.

3. Lõdvestunud huuled (suu veidi lahti). Masseerige ülahuule keskosast alla nurkadeni nimetissõrmed mõlemad käed kordamööda. Samamoodi masseeritakse alahuult, ainult ülespoole.

4. Lõug - teeme aktiivseid tangentsiaalseid liigutusi paremale ja vasakule.

Õpetaja: Kohtusime hügieenilise massaažiga. Ja resonaatorite heaks tööks on vajalik, et kõik vokalistid sooritaksid järgmised vibratsioonimassaaži harjutused.

Vibratsioonimassaaž

1. Otsmik - teostame kerget koputamist kõrgeima heliga "m".

2. Lõualuu siinused - teostame kerget koputamist, alandades heli "m" kõrgust.

3. Ülahuul - teostame kerget koputamist, alandades heli "v" kõrgust.

4. Alumine huul - teostame kerget koputamist, alandades heli “z” kõrgust.

5. Selja ülaosa ja rindkere - teostame kerget koputamist, alandades heli "m" kõrgust.

Õpetaja: Tänud. Tuletage nüüd meelde, millised harjutused on meil täna tegemata? (laste vastused). Õigesti. Hingamisharjutused. Lõppude lõpuks on meil neid väga vaja enne vokaali harjutamist, sest kui te enne laulmist hinge ei tõmba, ei kõla heli õigesti. Nüüd teeme hingamisharjutusi. Veenduge, et teie õlad ei tõuseks sissehingamise ajal. Tuletage mulle meelde, milliseid reegleid nende harjutuste tegemisel järgida (õpilaste vastused ja harjutuse tegemine koos õpetajaga “Pendel”, “Pump”, “Kass”, “Rullid”).

4. Uue teema parandamine (5 min)

Kõigile lastele ootamatult siseneb saali Shapoklyak. Laulu laulmine.

Õpetaja: Kes sa oled? Ja mida sa siin teed?

Shapoklyak:

Kes aitab inimesi

Ta raiskab oma aega.

heateod

Sa ei saa kuulsaks

Ha-ha-ha-ha.

Olen vana Shapoklyak.

õpetaja: Miks sa meie juurde tulid?

Shapoklyak: Kuigi olen vanamutt, õigemini lugupidavas eas naine, oskan ka laulda ja mida selleks tegema peab. Nüüd ma ütlen teile. Tahtma? (laste vastused). Nii et kuulake mind tähelepanelikult ja kirjutage oma vihikusse. Enne tundi on vaja maiustusi süüa, klassid regulaarselt vahele jätta. Hingake läbi suu...

Õpetaja: Shapoklyak, sa ajad midagi segamini. Poisid teavad juba kõike. Kuidas hoida hääleaparaadi hügieeni. Osalege regulaarselt kõigis tundides ja tehke mõnuga kõiki õpetaja näidatud harjutusi. Kas tõesti poisid? Räägi vanale Shapoklyakile, mida me täna tunnis õppisime.

(lapsed vastavad)

Shapoklyak: Ja tõesti, sa tead palju. Ilmselt on minu teave aegunud. Poisid, kas saate mulle natuke anda hea laul laulma. Kas sa nõustud?

Lapsed: Nõus. Laulame teile laulu "Õhupallid õhus".

5. Loominguline osa (4 min)

Lapsed laulavad laulu: "Õhupallid õhus".

Shapoklyak: Kui head kaaslased te olete. Nüüd tean kindlalt, et oskad õigesti laulda, ja nüüd võin julgelt koju minna. Kuid pidage meeles, et mu Rott - Lariska jälgib sind. Õppige hästi, esinege, võitke konkursse ja ehk saage tõelisteks kunstnikeks. Hüvasti.

Shapoklyak lehed.

6. Tunni kokkuvõtte tegemine (4 min)

Õpetaja: Noh, meil on aeg muinasjutust tagasi pöörduda.

Õpetaja eemaldab lastel mütsid.

õpetaja: Ma olen teie üle väga uhke. Meie õppetund hakkab lõppema. Loodan, et õppisite täna palju ja nautisite õppetundi. Kui see on tõsi, lisage meie pulgale naeratavad ja kui mitte, siis kurvad noodid.

Lapsed lisavad märkmeid.

Õpetaja: Aitäh, kutid. Järgmise õppetunnini.

Kasutatud Raamatud.

1. Dubrovskaja S. V. Strelnikova kuulsad hingamisharjutused. - M.: RIPOLi klassika, 2008.

3. Zhavinina O., Zats L. Muusikaline haridus: otsib ja leiab // Kunst koolis. - 2003. - nr 5.

4. Morozov V. P. Resonantslaulu kunst. Resonantsi teooria ja tehnoloogia alused. - M., 2002.

5. Psühhoterapeutiline entsüklopeedia. - Peterburi: PETER, 2000.

6. Razumov A. N., Ponomarenko V. A., Piskunov V. A. Terve inimese tervis. - M., 1996.

Tere, sõbrad!

Finišisse jõudmas õppeaasta. Ja see tähendab, et peagi plaanime taas töid - võistlusi, üritusi, metoodilisi aruandeid ja lahtisi tunde. Minult küsitakse sageli, mis teema valida metoodiliseks aruandeks või avatud õppetund. Vastata saab muidugi sellele, mis sind huvitab, mis on töö seisukohalt olulisem.
Kuid täna olen koostanud näiteid ja saate sellest loendist valida sobiva teema.

Nimekiri muidugi ei väida täielik kollektsioon esseed. Meenusid just need teemad ja metoodilised ettekanded, mida meie koolis vokaal- ja kooriosakonna koosolekul arutati.

Vokaaltundide teemad ja metoodilised aruanded

— Peamised õppevormid Moskva koolis


- lauluinstallatsioon
- Hääle moodustamise organite ehitus
— hääle tüübi määramine
- Töö heliloomingu kallal
– Kvaliteetse intonatsiooni arendamine õpilaste seas
- Kõrgel positsioonil laulmine
- Vokaalaparaadi ehitus
— Heli tekitamine
- Täishäälikute õige moodustamine koos kaashäälikutega
- liigendvõimlemine
- "Ümmarguse" heli arendamine
— Hääleulatuse arendamine
- Laulmine ja kõne hingamine
– Laulva hingamise arendamine harjutuste abil
— Muusikakõrva arendamine
- Rütmitaju arendamine
- Töö analüüs
— Vokaal- ja tehniliste oskuste arendamine
- Tähelepanu ja mälu arendamine
- Töötage löökidega
— Töö kantileeniga
- Millegi kallal töötama kunstilisel viisil töötab
— Digitaalne luule. Laste emotsionaalsuse ja artistlikkuse arendamine
— Interdistsiplinaarsed seosed: eriala ja muusikateoreetiliste ainete tund
— Esinemisoskuste kujundamine
— Resonaatorite mõiste
— Vibrato mõiste
- Lapse hääle kaitse
- Lihasklambrite eemaldamine
- Laulmine varras ja helirünnak
- Vokaalortopeedia
— Muusika esituskeel
Iseseisev töö kodus
– Töö hääle liikuvuse ja paindlikkusega
- Dünaamiliste varjundite kallal töötamine
– Vokaal- ja lavaoskuste kujundamine
- Vokalisti tahtejõulised omadused
— Etenduseks valmistumine
- Rahalised vahendid kunstiline väljendusvõime
- Millegi kallal töötama kontserdi repertuaar
– Laste hääle arendamine ja harimine
- Töö registrite silumisel
— Vokaalteksti ja muusika semantiline ühtsus
- Tehnika kallal töötamine
– Haridusprotsessi aktiveerimine
– Uuenduslikud õppemeetodid
– õppetunni läbiviimise metoodika muusikakool(metoodilise aruande teema)
– Avatud tund muusikakoolis (metoodilise aruande teema)

Uusim saidi sisu